Purjehtijakurssi Espoon työväenopistolla

Lenssi

Purjehtijakurssi Espoon työväenopistolla alkaa parin viikon päästä, neljä tiistai-iltaa. Kurssi on tarkoitettu aloittelijoille johdannoksi purjehduksen pariin ja muodostaa teoriaosan Purjehduksenopettajat PORY ry:n koulutusjärjestelmän mukaisesta purjehtijakurssista. Kurssi toimii itsenäisenäkin, mutta teoriaosuuden jälkeen on mahdollista jatkaa 3 päivää kestävälle käytännön osuudelle, jonka voi suorittaa valitsemassaan auktorisoidussa purjehduskoulussa. Löytyy ilmonetistä kurssinumerolla E180631.

7

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä_yhdistelmä

      Järjestin ilmaisen itseopetuksen joka alkoi kirjaston purjehduskirjan selaamisella ja jatkui käytännön itsekurssituksella joka oli kolmen päivän matkapurjehdus veneenhakumatkaan yhdistettynä.

    • Koilaamaanvaan

      Minkään takia purjehtijakurssia pitää mollata. Vaikka purjehtimaan loppuikin ilman kurssia ken haluaa, niin kyllä kurssilla nopeasti saa erinomaisen perusosaamisen purjehtimiseen. Voi siis oikaista useamman kesän. Tämän minulle opasti vuosikymmeniä purjehtinut veteraani parikymmentä vuotta sitten. Yhtään hetkeä emme ole vaimon kanssa yhdessä käytyä kurssia katuneet. Kaksi erinomaista asiaa: ensinnäkin yhteinen sanasto vaimon kanssa, kun käytiin sama kurssi, toiseksi, aina voi muistuttaa vaimolle koilaamisen siten kuin se kurssilla opetettiin, ilman että tulee parin päivän mykkäkoulua. Suosittelen ehdottomasti kaikille vasta-alkajille.

      • Ei noista tämän palstan paremmintietäjistä kannata piitata. Vanhoilla äijillä pitää kai olla joku paikka missä päteä. Täällä sen voi tehdä helposti ja anonyymisti ilman vaaraa joutua omalla naamallaan naurunalaiseksi.

        Purjehduskurssilla käyminen ei ole lainkaan hassumpi idea aloittaessa, eikä välttämättä myöhemminkään. Olisi jäänyt todennäköisesti itselläkin moni typeryys tekemättä, ellei niitä olisi välttämättä pitänyt alkaa oppimaan kantapään kautta.


    • eioppiojaankaada

      Koulutus on parhaita hankintoja mitä aloitteleva veneilijä voi tehdä.

    • Lenssi

      Purjehduskurssin yksi suuri etu on, että kurssilla noudatetaan mietittyä opetusohjelmaa, joka kattaa kaikki keskeisimmät tiedot ja taidot. Monilla tavoilla voi oppia hyväksi purjehtijaksi, mutta omin päin opiskellen käy helposti niin, että tulee harjoiteltua niitä tilanteita, mitä purjehtiessa tulee vastaan. Toisin sanoen harvinaisemmat ja vaikeammat tilanteet jäävät helposti liian vähälle huomiolle, jos niitä ei tietoisesti harjoittele. Kurssilla tulee läpikäytyä kaikki keskeiset perusmanööverit ja siltä pohjalta on sitten helppo jatkaa omatoimista harjoittelua.

      • Hyvä_yhdistelmä

        Asioiden oivaltaminen itse on paljon antoisampaa. Naiset käyvät mielellään kaikenlaisissa mahdollisissa koulutuksissa missä heille opetetaan ulkoa kaikki asiat.
        Hakeuduin itseopiskelussani ensimmäisinä kesinä myös koviin keleihin saadakseni oppia huonoistakin olosuhteista. Itseopiskelu on kivaa ja se vaatii omaa ajattelua.


      • OletÄijä
        Hyvä_yhdistelmä kirjoitti:

        Asioiden oivaltaminen itse on paljon antoisampaa. Naiset käyvät mielellään kaikenlaisissa mahdollisissa koulutuksissa missä heille opetetaan ulkoa kaikki asiat.
        Hakeuduin itseopiskelussani ensimmäisinä kesinä myös koviin keleihin saadakseni oppia huonoistakin olosuhteista. Itseopiskelu on kivaa ja se vaatii omaa ajattelua.

        Olet äijä. Itse olen sen verran epämiehekäs että opettelen mielelläni ensin kaiken harrastukseen liittyvän, käyn laivurikurssit, hankin kokemusta gastina, aloitan pienellä veneellä ja etenen sitten vähitellen isompiin, kunne uskaltaudun kauemmaksi rannalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe