Lexus is 220d 2006

Lexus1234569875

Onko kellään kokemusta LExus is 220d diesel autosta itselläni tuommoinen kiikarissa, kannattaako ja jos ei niin miksi?

13

8930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laadukas_

      ja vähävikainen auto mutta aika ahdas jos olet isokokoinen. Parempi bensakoneella kun tehoa löytyy eikä edes kuluta mahdottomia.

    • Mielipide___

      Laadukas, hiljainen, vähävikainen. Muista kuitenkin, että diesel on manuaali, ei minusta oikein sovi kyseisen kaltaisiin autoihin. Luotettavampi kuin vastaavat saksalaiset, mutta muuten erot ovat melko pienet. Huollot onnistuu käytännössä missä tahansa merkkiliikkeessä ja jopa nyrkkipajassa, ei mitään ihmeellistä tekniikkaa, muttei myöskään "kallis Avensis", kuten jotkut irvileuat väittää. Sama konserni, täysin eri filosofia tehdä autoja.

      Jos budjetti taipuu, suosittelen GS -mallia, jopa tuollaista hiukan vanhempaa. GS300 menee kympin kulutuksella, voimaa on ja kaikki moninkerroin paremmin tehty kuin pienemmässä mallissa, vaikka tosiaan hyvä sekin on. Omassa autohistoriassa on kolme Lexusta, IS250, GS450h 2006 ja nykyinen GS450h 2014 ja noita ennen/välillä Bmw 530d, MB C350cdi ja Bmw 530 bensa. Ei pahaa sanottavaa saksalaisistakaan, mutta Lexuksen jälkeen hyppäys sellaisiin tulee olemaan aina entistä vaikeampi.

    • tammenpyy

      Corollan dieselkone eli epävarma, ei kestä kannet näissä 170 hevosvoimaa tavoittelevissa toyotan koneissa, mitään yhteistä tekijää laadukkuuteen ei ole olemassa jos on saman ikäisellä audilla tai bemarilla on ajanut
      Koska takavetoisena esim. ajonhallinta jälkeenjäänyt, luxuxmaineella siis filosofialla on hintansa mutta ei se nyt saksalaiseen laatuun pääse ajossa kuvitelmissa ehkä.
      eli katso vaikka nettiauto missä malleissa moottorin vaihtoja eniyen alle 200 000km ajona vastus toyotan 2.2 dieselit ja subarun ne kestä boxereina.

      • Mielipide___

        Jaahas, tässäpä taas huokuu "kokemus" Lexuksista. Kannattaa ihan oikeasti käydä joskus kokeilemassa, niin saat jotain faktaa mutun sijaan. IS ei eroa mitenkään negatiivisesti vastaavista saksalaispremiumeista. Makuasioita varmasti, kuka mistäkin pitää. Toki etuveto-Audia on vaikea lukea samaan joukkoon Mersun, Lexuksen ja Bemarin kanssa, kolmesta viimeiseksi mainituista jokainen hyviä.


    • lexus220djaISF

      "ja vähävikainen auto mutta aika ahdas jos olet isokokoinen. Parempi bensakoneella kun tehoa löytyy eikä edes kuluta mahdottomia. "
      Miten niin parempi bensakoneella?
      177kW ja 400Nm diesel vie kyllä aivan riittävästi jos ei oteta ISOA bensakonetta huomioon.
      Pitkittäisasennukseen tehdyissä ja Japanissa kootuissa dieselmoottoreissa ei ongelmia kuten poikittaisasennetuissa.
      Itsellä kaksi IS Lexusta: 220d arki/talvi/suolakelin ajokki ja ISF kesäautona, joka hieman muistutta edellistä!
      Kaikenkaikkiaan laatupeli.

    • Teekatti

      Ajelin 210000 puolandieselillä, tosin Toyota Auriksen nokalla. Kulkee, mutta kuluttaa, jos polkee. Voimaa tulee vähän karkeina rakeina, alle 1800 pata on kuin 1600 rolla, mutta 2000 kohdalla sutii kolmosvaihteellakin ja D-4D tyyliin hyytyy yli 3500, ei kivaa ohituksissa. Aikansa tuote, mutta laatikossa olisi pitänyt olla tuplamäärä pykäliä tuon 2000-3500 tehopiikin takia, nelosella jos ohitti rekkaa niin veto hyytyi ennen rekan hyttiä, vauhtia toki oli, mutta se tunne...

    • entiedäsitä

      Kertokaa mulle miksi henkilöauto pitäisi olla diesel?

    • Tojota.se.on

      Alle 200tkm ja nuo dieselmoottorit porsii. Merkkihuollossa uusi moottori vaihtotöineen noin 10000 euroa.

      Suosittelen bensamoottorilla, niin on luotettava. Eihän se toki niin luxusta ole kuin mersut ja bemarit.

    • fffffff
    • kjkjkjkjkjkj

      Osta bensa vehje

    • poikittain.pitkittäin
      • Anonyymi

        sori bro d4d koneessa ei oo vikoja


    • Anonyymi

      Se D4D:n kansipahvivika johtuu siitä kun autolla ajetaan vaan eikä huolleta oikein. Ne jäähdytysnesteet on elintärkeät vaihtaa ajoittain, kyseessä alumiinikone jossa peltinen kannen tiiviste. Ja se EGR:n tukkeutuminen on ihan oma juttunsa, huono osa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8293
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4541
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4323
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3952
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3453
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3440
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3358
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3123
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2851
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2624
    Aihe