Mikä miestäni vaivaa?

Olen seurustellut 1v 8kk mieheni kanssa ja olen huomannut täyden muutoksen hänessä. Hän on perussuomalainen jörö mies vissiin joka ei paljoo tunteinaan näytä. Ennen tuli yhdessä mentyä erilaisiin tapahtumiin mutta nykyään haluaa mennä mieluummin kavereidensa kanssa keskenään. Ei enää edes kysy minua mihinkään mukaan ja jos jotain "reissuja" suunnittelee niin aina ilman minua. Rakastan miestäni todella paljon ja haluaisin viettää hänen kanssaan aikaani muuallakin kun aina kotona tai kuskinpenkillä istuen. Yrittänyt ehdottaa vaikka mitä ja aina lupaa harkitsevansa mutta mikään ei koskaan toteudu tai sit tulee jotain muita suunnitelmia kavereiden kanssa. Mikä neuvoksi? Onko miehelläni vaan kiinnostus minua kohtaan hiipunut vai odotteleeko jotain parempaa? Meillä oli ennen asiat hyvin ja menimme yhdessä, mutta pienen riidan jälkeen olimme muutaman päivän erossa mutta päätimme yhteistuumin palata takasin yhteen. Mutta sen jälkeen mieheni muuttui täysin. Mitä tehdä että saisin innostettua mieheni lähtemään minun kanssani johonkin yhdessä
7564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse menisin yhtä paljon omien kavereideni kanssa enkä pyytäisi miestä mukaan. Katsoisin häiritseekö häntä, etten pyydä mukaan. Jos häntä ei meno haittaisi, kysyisin, miksi olemme yhdessä jos ei kiinnosta viettää aikaa toisen kanssa.

Äänestä
  • Samaa mieltä, en kyllä odottelisi kotona josko toista joskus kiinnostaisi yhteinen aika, tekisin omia suunnitelmia. Ja lisäyksenä, kyllähän tuo siltä vaikuttaa että mies on kyllästynyt ja / tai toinen kiikarissa.

    Aikaa pitää tietysti erilläänkin viettää, mutta ei kerro mielestäni hyvää jos parisuhteessa elävä ei ota toista huomioon suunnitelmissaan lainkaan, eikä koskaan kaipaa seuraansa.

    Riitelykin on normaalia parisuhteessa aina välillä, ei yhden riidan pitäisi mitään kaataa jos syy ei ole mikään erityisen vakava. Suhteennekaan ei ole vielä kovin kauaa kestänyt. Omaakin suhdettani pidän vielä suht tuoreena, ja se on kestänyt kesällä 5 vuotta. Mies ehdottaa yhteistä tekemistä ja huomioi muutenkin arjessa, kuten minäkin häntä. Ja meillä on ollut ennen pahoja riitoja vaikka millä mitalla, asiat vaan sittemmin loksahtaneet kohdalleen.

    Eli jos keskustelu asiasta ei vaikuta (olethan jo yrittänyt oikeasti kysyä missä mennään?) kokeilisin tätä ylemmän kirjoittajan ehdottamaa tapaa, ja jos toinen ei edes tunnu huomaavan että menet aivan omia menojasi, tee omat johtopäätöksesi ja toimia niiden mukaan. Sinkkuna eläminen on ihan mukavaa, voittaa taatusti suhteen jossa toinen ei ota huomioon.

    Äänestä

No jos kaverit ovat niin tärkeitä eikä sinua mukaan edes kutsuta silloin olet se niin sanottu kakkosvaihtoehto. Miksi ei ota sinua mukaan kavereilleen ,ovatko sinkkuja vai mistä johtuu ettei sinua mukaan reissulle oteta? Jos pelkkä mies kaveri porukka kyseessä ole huoleti. Mutta jos teillä ei ole yhdessä mitään mihin ei lähde tulee sun siitä huomauttaa. Silloin kun ollaan parisuhteessa on se myös ajankäyttö enempi silloin sinun kanssa. Mutta jos et saa edes kysyttyä asiaa niin miehesi menee menojaan sinusta välittämättä. Kun minun kumppani mies porukalla käy reissujaan on sovittu etukäteen ja suunniteltusti. Ja se mielestäni harrastuksia joita harrastaa kaverien kanssa. Mutta yhdessä me käymme myös reissussa. Ja jos minun työn puolesta joudumme tekemään reissun samaan aikaan kuin kaveri porukka ehdotti menee meidän reissu silloin tuon edelle. Ja tuo porukka menee ilman miestäni. Eli tärkeys järjestys on oltava elämässä. Ei kaverit mene sinun ohi. Mieti miksi sinua ei oteta mukaan sinne reissuun? Oletko ainoa nainen? Vai mikä ihme siinä on? Kyllä sinulla on oikeus kumppanilta kysyä kumpi on tärkeämpää kaverit vai sinä. Kysy ihmeessä.

Äänestä
  • Olen jutellut mieheni kanssa asiasta mutta ei häneltä juurikaan saa mitään vastausta. Tiedän että hänelle on kaverit tärkeitä kun joskus aikaisemmassaan parisuhteessa menettänyt kaikki kaverinsa. Olen sanonut että ei haittaa jos menee kavereidensa kanssa välillä ihan keskenäänkin mutta välillä tuntuu että kaikki muut menee aina minun edelle ja olen asiasta hänelle maininnut. Ja toisaalta kun emme tällä hetkellä näekkään kuin vain joka toinen viikko niin toiveena olisi silloin että sen vähäisenkin ajan viettäisi kanssani. Väittää ettei ole ketään muuta naista kiikarissa eikä kyllä siltä vaikutakkaan.

    Äänestä

Laitan paremmaksi.

Seurustelin vajaan vuoden miehen kanssa jonka oikeaa nimeä tai osoitetta taikka perhetaustojaan en tiennyt.

Äänestä
  • Oho.. no mä sentään tiedän melkeen kaiken tuosta miehestäni sotusta lähtien entisiin parisuhteisiin ku kaikki kertonut mulle jo ensimmäisen puolen vuoden aikana

    Äänestä

Suhteen noin pari ekaa vuotta on usein sellaiset tiiviimmät jonka jälkeen yleensä jompi kumpi haluaa enempi tilaa. Kuulostaa siltä että mies on nyt tässä vaiheessa, aivan kuin havahtunut siihen että kuinka kenties kaverit on jääneet vähemmälle parisuhteen ja kotona olemisen korostuessa.

Itse kyseisessä tilanteessa antaisin miehelle tilaa ja suuntautuisin itsekin enemmän omiin juttuihin. En kostoksi vaan aidosti johonkin sellaiseen mikä itseltä on parisuhteen takia jäänyt vähemmälle. Se toisen hiillostaminen tuossa tilanteessa vain pahentaa tilannetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaskis kirjoitti:

Olen seurustellut 1v 8kk mieheni kanssa ja olen huomannut täyden muutoksen hänessä. Hän on perussuomalainen jörö mies vissiin joka ei paljoo tunteinaan näytä. Ennen tuli yhdessä mentyä erilaisiin tapahtumiin mutta nykyään haluaa mennä mieluummin kavereidensa kanssa keskenään. Ei enää edes kysy minua mihinkään mukaan ja jos jotain "reissuja" suunnittelee niin aina ilman minua. Rakastan miestäni todella paljon ja haluaisin viettää hänen kanssaan aikaani muuallakin kun aina kotona tai kuskinpenkillä istuen. Yrittänyt ehdottaa vaikka mitä ja aina lupaa harkitsevansa mutta mikään ei koskaan toteudu tai sit tulee jotain muita suunnitelmia kavereiden kanssa. Mikä neuvoksi? Onko miehelläni vaan kiinnostus minua kohtaan hiipunut vai odotteleeko jotain parempaa? Meillä oli ennen asiat hyvin ja menimme yhdessä, mutta pienen riidan jälkeen olimme muutaman päivän erossa mutta päätimme yhteistuumin palata takasin yhteen. Mutta sen jälkeen mieheni muuttui täysin. Mitä tehdä että saisin innostettua mieheni lähtemään minun kanssani johonkin yhdessä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu