Tohtorista sosionomiksi?

Kyrsiintynyt

Olen ammatiltani tekniikan tohtori ja teen koulutukseni mukaista asiantuntijatyötä määräaikaisessa työsuhteessa. Tämän pätkän loppumisen jälkeen olen harkinnut vakavasti vaihtavani alaa. Pitkät, ylityökorvauksettomat työviikot yhdistettynä kovaan stressiin ovat alkaneet syödä terveyttä. Matkapäiviä kertyy liikaa ja työyhteisössä on ongelmia. Lisäksi haluaisin työskennellä ihmisten, en koneiden kanssa.

Sosionomiopinnot kiinnostaisivat, mutta miten niihin voi saada tukea? Odotanko, että jään työttömäksi ja yritän saada veivattua TE-toimistolta luvan opiskella työmarkkinatuella? Vai miten kuvio toimii? Yritin katsella monesta paikasta ohjeita, mutta mitään selkeää ei sanota missään. Onko alanvaihto aina tapauskohtaisesti käsiteltävä asia?

8

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaan.tohtori

      Heh, ammattina tekniikan tohtori! Onko se ammatti? Minusta se on vain tutkinto ja titteli.

      Viis siitä. Unohda tittelit ja hae ylioppilaiden kanssa ammattikorkeaan. Kelan opintotukea saat kuten muutkin, ellei kaikki tukikuukaudet ole jo käytetty. Jos on, opiskelet työn lomassa tai miten parhaiten taidat. Tuppaa olemaan niin, että opiskelullakin on rajansa. Voi olla, ettei tohtorin uudelleen kouluttamista herkästi tueta yhteisistä varoista.

    • kyborgi_botti

      Kysymällä TE asiantuntijoilta saat varmasti neuvontaa. Selvitä voitko hakea aikuiskoulutustukea opintoihisi ( koulutusrahasto).
      On erilaisia vaihtoehtoja/kanavia opintojen rahoitukseen. Otat pankkilainaa tarvittaessa. Nykyänsä onneksi lainojen korot ovat hyvin alhaalla. https://www.koulutusrahasto.fi/fi/etusivu/
      Sosionomiopinnot voivat olla ihan ok sinulle. Jos siis todellakin olet tekniikan tohtori ?? Yhdistelmä teknologia sosionomia nappaa todella hyvin, koskapa robotiikka yms teknologia tunkee vauhdilla joka paikkaan. Jonkun on osattava viedä robotiikka ihmisten luo. Sinäkin voit olla yksi heistä. Esimerkikki. Robotiikka ja hyvinvointiteknologia ikäihmisten palveluissa on voimakkaasti kasvava bisnesalue. Koneita ja robotteja ja virtuaaliteknologiaa et tule pääsemään karkuun vaikka muuttaisit korpeen asumaan.

    • opintovapaata

      Ota selvää, voitko saada opintovapaata (opintovapaalaki ja asetus) ja onko sinulla mahdollisuus saada aikuiskoulutustukea (koulutusrahasto). Sitten kun olet saanut opiskelupaikan, haet opintovapaata ja opiskelet saaden aikuiskoulutustukea.

      • Luepasaloitus

        Jos on työsuhde loppumassa, pätkätöissä, niin miten voisi saada 2 vuotta opintovapaata? Opintovapaa edellyttää, että on työsuhde voimassa.


    • Sosiaaliohjaajaksiko

      Työkkärin tuki on aina vähän arpomista, hyvällä onnella hakemus meneekin läpi. Lain mukaan kyllä tulisi kielteinen päätös, koska sinulla on ihan kohtuullinen koulutus jo tehtynä, korkein mahdollinen koko maassa. Jos terveys pettää, voit hakea ammatillisen kuntoutuksen kautta uutta koulutusta, mutta päätös ja perustelut ovat luultavasti samansuuntaiset. Alanvaihdolle on peruste silloin, kun edellisellä alalla työskentely on mahdotonta eli lääkäri sanoo että et siihen enää ikinä tule kykenemään.

      Ja oletko varma tuosta sosionomin eli sosiaaliohjaajan urasta? Miksi et tähtäisi sosiaalityöntekijäksi? Sosionomin työmahdollisuudet ovat kuitenkin aika rajatut, se on suorittavaa työtä, josta on vaikea edetä muualle. Monet heistä tekivät ennen keikkaa sosiaalityöntekijöinä, mutta nykyisin sijaisuuksiinkin vaaditaan riittäviä yliopisto-opintoja. Työmarkkinatkin ovat sosionomeilla heikommat, kun heitä valmistuu todella paljon. Avoimessa yliopistossa voisit tehdä etä- ja iltaopintoina kandidaatin opinnot sosiaalityöstä ja sitten voit hakea maisterihaussa sisään. Kandidaatin opinnoilla voi jo tehdä sijaisuuksia, mutta avoimissa yliopistoissa on eroa: esimerkiksi Jyväskylän opinnot ovat riittävät, Helsingin eivät. Jos jäät työttömäksi, voit suorittaa avoimen yliopiston kursseja vaikka saisitkin kielteisen päätöksen siihen päätoimisen opiskelun tukeen.

      • Kyrsiintynyt

        Kiitos hyvästä vastauksesta!

        Olen aika varma, että sosionomin työnkuva voisi sopia minulle paremmin. Olen haudutellut asiaa jo useita vuosia eli mistään päähänpistosta ei ole kyse. Työ esim. ohjaajana kiinnostaa minua ja siihen sosiaalityöntekijä on ehkä vähän ylikoulutettu. Lisäksi opintojen lyhyempi kesto houkuttelee. Uskon myös, että sukupuolistani saattaisi olla hyötyä työnhaussa, sillä miessosionomeja ei ole yhtään liikaa.

        Jatkan siis asian selvittelyä ja olen yhteydessä työkkäriin ennen lopullisen päätöksen tekemistä. Aikaa ei ole ihan hirvittävästi, sillä monimuotokoulutuksen haku alkaa käsittääkseni maaliskuun puolessavälissä ja siihen hakuun kiinnostaisi osallistua (jos vain kuviot selviää jotenkin ennen haun loppumista).


    • kohtiunelmia

      Kysy vaan, mutta varaudu henkisesti jo etukäteen siihen, että tuskin tulet saamaan TE-toimistosta myönteistä päätöstä. Todennäköistä on, että et saa mitään päätöstä ennen tämän kevään yhteishakua. Mutta ei se ole este opiskelemaan hakemiselle.

      Haet opiskelupaikkaa nyt keväällä yhteishaussa. Jos kesällä tulee ilmoitus, että sait paikan, niin haet opintotukea. Jos olet tukikuukaudet jo käyttänyt, saat Kelasta kielteisen opintotukipäätöksen. Sen kanssa menet Kelaan toimeentuloluukulle ja jos ei muuta tuloa ole, saat toimeentulotukea. Jos taas kesällä tulee ilmoitus, että et saanut opiskelupaikkaa, niin harkitse avoimen AMK:n opintoja.

      Jos olet oikeutettu ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan, niin avoin AMK tai avoin yliopisto voi olla taloudellisesti kannattavampi vaihtoehto joka tapauksessa. Valitse sellaisia kursseja, että ne voi myöhemmin hyväksilukea tutkintoon. Useissa AMK:eissa on myös avoimen väylä, eli jos suoritat ensin avoimessa 60 op hyvillä arvosanoilla, sinut voidaan ottaa opiskelijaksi sen jälkeen ilman pääsykoetta,

      Hyvällä opiskelutekniikalla ja joidenkin aineiden hyväksiluvuilla voit saada AMK-tutkinnon suoritetuksi jopa alle kahdessa vuodessa. Jos oikeasti haluat sosionomiksi, niin kyllähän sen ajan elämisen voi rahoittaa vaikka pankkilainalla. Opinnot itsessään ovat kuitenkin maksuttomia. Yksi vaihtoehto on tietysti myös hankkia jokin sellainen vakituinen työpaikka, josta voi vuoden kärvistelyn jälkeen jäädä opintovapaalle.

      • Kyrsiintynyt

        Tuo avoin AMK oli hyvä ehdotus. Ansiosidonnaiseen on kyllä oikeus ja tulotaso tulee silloinkin olemaan ihan kelvollinen. Äkkiseltään arvioituna hyväksilukuja tulee lähes 40 opintopistettä, mikä lyhentää opintoaikaa yli puoli vuotta. Sitten jos vielä saisi käytyä harjoittelujaksoja kesällä, niin 2,5 vuotta ei ole utopiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7286
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      93
      5943
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      109
      3977
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      129
      3932
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1763
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1608
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1510
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1321
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1301
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1292
    Aihe