Vielä vähän aikaa sitten komea viirivehkani on alkanut oireilla siten, että sen ulommaiset lehdet näivettyvät ja nuupottavat. Kasteleminen ei auta.
Mikähän tuolla on, ja voikohan sitä vielä pelastaa?
Näivettyvä viirivehka
2
493
Vastaukset 2
- Vpeukalo
Viirivehkan nuukahtamiseen tulee muutamakin syy mieleen.
1. Liika kastelu. Kastele vain kerran viikossa tai kahdessa maksimissaan ja anna kunnolla kuivahtaa välillä. Ruukun pohjassa pitää olla reikä jotta ylimääräinen vesi pääsee pois.2. Aivan liian pimeä paikka. 3. Vihannespunkki jonka havaitsee helpoiten lehtien alapinnan seiteistä ja 1mm kokoisista pienistä elukoista suurennuslasilla. Yleisin syy jolla 90% kukista tapetaan on liikakastelu. - jaune
Maailman paras kosteusmittari on edelleen sormi-se on aina mukana. Seuraavaksi paras keino on nostaa ruukkua (jos koko antaa myöten) ja arvioida kosteustaso näin. Vähässä valossa on veden tarve huomattavasti pienempi kuin valisassa paikassa. Vähäistä valoa ovat myös talven lyhyet päivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2881172Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2901044Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50928- 106889
- 101849
- 77830
- 108702
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11508