Elikkäs pakkasella tuo meni poikki että napsahti. Takuu loppu, onkohan kallis osa? Eikö myyjällä ole mitään kuluttajasuojalain mukaista vastuuta?
Kaasupoljin katkesi :-( Superb, 2014
Heikkoa.tekoa
39306
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ei toi kaasupoljin paljoa maksa, kato purkaamolta. Skeidoja purettu ennätysmäärin, runsaasti kolaroitu ja hajonnu atomeiksi koko kippana
alustanumero viittaa 2013 malliin
poljin merkkiliikkeessä 260e
pianosaranna 2e ja omatyö ei mittään
Muhahahahshshshshsss hih hih hauska vitsi vai että napsahti kerro lisää vitsejä
http://www.iltalehti.fi/autot/2010030911269045_au.shtml
oliko loppusaldo 400000 poljinta?
pakkasVWaamut
Onhan siinä ämpärimuovilla (kierrätysmuovi) kate kohillaan. Jos olisi samaa muovilaatua kuin siimaleikkurin siima, niin ei taatusti katkeaisi. Toyotassa kestää auton koko elinkaaren.
En tiennytkään että Tojotassa on siimaleikkuri?
Jos ei ymmärrä lukemaansa tekstiä niin ei sitä kannata tulla tänne huutelemaan. Tuskin tulee irtopisteitä.
Kannattaa vaihtaa Skoda Toyotaan.
Autoliike voi jopa ottaa vaihdossa Skodan.
Jotkut ottaa, kamux esimerkiks. Skodan vaihdossa. Kovasti kysellään öljynkulutuksesta ja jos on dsg, sen öljynvaihdoista
No voi harmi kun Skoda on niin huono.
Itsekin tulee monesti mietittyä, että miksi skodat on niin huonoja, ja rumia ennen kaikkea.
Mitä sitä jotain rumuutta pohtimaan, siitä ei tarvitse maksaa lisää.
Sohjot, lumet, kaikki vaan sinne autoon jaloissa sisään ja sulamaan sitten odottamaan jäätymistä niin se on polkimen vika kun ääliö rikkoo sen.
No se on kun noissa tuon konsernin tuotteissa ei lämmitys riitä sulattamaan lunta jalkatilassa. VW konsernin romiskot eivät sovi Suomen oloihin.
miksihän muissa merkeissä ei katkea muoviset polkimet?
esim bmw? onko laatu sitä parempaa?
VW pakkanen on kaasupoljin tuho
Valmistajan mukaan tuon ikäinen Skeida on jo loppuun ajettu.
Matka katkeaa skodalla pakkasissa muutenkin.
Goooool
Vapaa kuvaus
Lisää vapaa kuvaus.
Gooool; nimimerkki, jolla on agenda.
Olen huolissani siitä, onko ihmisillä kykyä ja halua maksaa tulevaisuudessa siitä, että lehdistö ottaa vastuun uutisten totuudellisuudesta ja siitä että lehdistö suodattaa informaatiota lukijoilleen
Kuinkahan mones vuosi jo menossa kaasupolkimien katkeamisesta kun kerrankin on ponniskellen yrittänyt saada hyvän jutun aikaiseksi mihin itse ei sitten kyllästy?
Noita kaasupolkimia menee paljon skodista rikki. Katkeavat aggressiivisen kyykytys yrityksen seurauksena, kun kääkkä yrittää painaa poljinta tyyliin lattian läpi, monesti pakkanen on vielä osasyynä.
Meidänkin purkaamolta löytyy kymmenittäin hitsattuja kaasupolkimia skeidoihin. Eivät maksa kuin kolmanneksen uuden hinnasta (85 euroa vs. yli 250 euroa)
Minulta on jo kolmesta skeidasta napsahtanut kaasupoljin poikki. Ensin poljin jumiutuu, ja kun käytän voimaa, venäläinen melttorauta ei kestä sitä, vaan katkeaa pakkasessa.
Ei myyjällä ole mitään kuluttajasuojalain mukaista vastuuta.
Sitähän se kysyit?
talvitulihalla
osan kesto 250000km...
kertoo kuluttajaneuvonta
uusissa sama homma?
Onko Skootan polkimet edelleen bakeliittia?
Vähän taas vanhoilla jutuilla hörhö yrittää lieventää ahdistustaan.
Poljin ei katkea kuin väärinkäytöksiä, eli potkitaan ensin lunta lattiat täyteen ja kun se sulaa ja jäätyy niin poljetaan voimalla poljin rikki. Menee rikki muuten kaikissa joissa on vastaavanlainen poljin, kuten suurimmassa osaa autoja.
Ihan uus juttu mulle, vaikka takana 40 autoilua, usealla merkillä. Mahtaako sitten jarrupoljinkin olla samaa luokkaa, että napsahtaa, kun joutuu reilummin polkaisemaan.
se muovia sarannaa myöten tuo vw poljin
kts google
VW kaasupoljin
merkkiliike kyllä asentaa uuden veloituksetta-poljin pitää kestää sen lain määrääman 250000km
Onks tieliikenne laki määrännet, että poljin pitää kestää 250 tkm , sittenhän kaikki taksit ja paljon ajavat ajaa turvattomilla autoilla.
koookoooonaps
muoviiiiiinaps kuten DSG
willeeeevweeeeeee
Toyotan omapojan epätoivon ja tuskan kuukaudet edessä ja kasetti jumittaa pelkästä pelosta ja kateudesta.
oon