Hei! Olen pitkäaikaissairas, ja erinäiset sairauteni vaikuttaa työllistymiseeni. Tällä hetkellä olen työttömänä, mutta siinä ja siinä että voisin jäädä halutessani sairaseläkkeelle. Rahattomuus vaan painaa, ja olen harkinnut yrittäjyyttä, tarkemmin ottaen verkkokaupan perustamista. Uskoisin että verkkokauppani menestyisi, koska vastaavia samoja merkkejä myyviä ei ole montaa Suomessa. Myisin siis erikoisempia, mutta vielä kohtuuhintaisia merkkivaatteita, kenkiä, koruja ja hiustuotteita. Itse tilailen vastaavia usein ulkomailta, koska täällä niitä ei myy kuin muutama liike, ja hyvin suppealla valikoimalla. Asiakaspalvelusta puhumattakaan...
Olen jo pitkän aikaa koittanut kerännyt tietoa yrittäjyydestä.
Omakohtaista suoranaista kokemusta ei ole, mutta olen työskennellyt myyjänä erinäisissä työpaikoissa useamman vuoden, joten kokemusta on kyllä myynnistä, vähän katteista, ja asiakaspalvelusta. Ja siitä mitä vaaditaan että tuote on myyvä, eli tuote ja tuotesijoittelun tärkeydestä, plus että palvelu on asiallista, ystävällistä ja hyvää.
Lisäksi lähisukulaiseni omisti kahvion missä työskentelin ja pääsin seuraamaan hieman lähempää yrittäjän työnkuvaa. En vaan päässyt oikein kärryille kuinka paljon tuossa hommassa rikastui, ehkäpä enemmänkin kun ei sitä ympäriinsä huudellut. Tai köyhtyi.
Yksi asia mietittyttää kaikkein eniten. Yrittäjän tulot. Ja nimenomaan käteen jäävä osuus. Kovin ristiriitaista tietoa on löytynyt tuon suhteen, usein moni joka on sanonut että tienaa vähän, on kuitenkin maininnut tuloikseen jonkun 2000-2500e. Omasta mielestä jos palkka on päälle 2000e kuussa, niin ei voi sanoa että on pienituloinen. Tämä hieman nyt hämää, joten haluaisin saada tietoa mitä oikeasti (vaatteita myyvät) verkkokaupan pitäjät saavat kuukaudessa käteen?
Tavoitteena ei ole utopiset monen tonnin tulot, vaan se että tulot olisivat edes päälle 500e luokkaa.
Tuhat euroa olisi jo juhlaa.
Olen tottunut siihen työelämässä että pienenkin palkan eteen saa tehdä kovasti töitä, joten sikäli ehkä yrittäjyys voisi sopia.
Verkkokauppiaan tulot
Gkjgvkiilln
0
251
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2722411- 971931
- 911413
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!711130Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si171122Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman391021Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46971- 47968
- 46942
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika40914