Vapaa-ajattelijain Liiton netissä olevissa "Tavoitteet" luvussa sanotaan mm. "Vapaa-ajattelijain liiton mielestä valtion ja kuntien julkisten palvelujen tulee olla uskontoihin nähden puolueettomia." ........ "Valtiovallan ja kuntien ei pidä asettaa mitään katsomusta toista tärkeämmäksi." ........ "Vapaa-ajattelijain Liiton aatteellinen tavoite on tehdä uskonnoista vapaa maailmankatsomus tasa-arvoiseksi muiden maailmankatsomusten rinnalla."
Kauniita korulauseita tasa-arvosta ja puolueettomuudesta. Kuitenkin Vapaa-ajattelijain Liitto on kaikkea muuta kuin tasa-arvoinen ja puolueeton uskontojen suhteen. Se vastustaa avoimesti uskontoja, Kirkkoa ja uskonnonharjoitusta ja pyrkii kaikin tavoin tekemään tyhjäksi kaiken uskon Jumalaan ja muodostaa maahan sekulaarinen yhteiskunta. Esim. "Tavoitteet" luvussa sanotaan: "Päiväkodeissa ja kouluissa ei tulisi harjoittaa minkään uskonnon rituaaleja, kuten ruokarukouksia, jumalanpalveluksia ja aamuhartauksia." Tämä on siis sitä Vapaa-ajattelijain Liiton tasa-arvoa ja puolueettomuutta!
Vapaa-ajattelijain Liitto on kuin kissa, joka sanoo ajavansa hiirien oikeuksia.
Vapaa-ajattelijat eivät ole neutraaleja
26
392
Vastaukset
- TheMainman
Sanoo tyyppi, jonka mielestä Suomen tulisi olla kristillinen versio kalifaatista.
- Japp3rvokk1
Hän näkee roskan veljensä silmässä, muttei keskimatkan ydinohjusta omassaan.
- antivaparinnumero.666
"Päiväkodeissa ja kouluissa ei tulisi harjoittaa minkään uskonnon rituaaleja, kuten ruokarukouksia, jumalanpalveluksia ja aamuhartauksia."
Puolueettomuus uskontojen suhteen toteutuu tällä parhaiten. Uskontojen harjoittaminen ja niihin liittyvät rituaalit on paras jättää jokaiselle kotiin harjoitettavaksi."Uskontojen harjoittaminen ja niihin liittyvät rituaalit on paras jättää jokaiselle kotiin harjoitettavaksi."
Uskonto on niin hyödyllinen ja hyvä asia ihmiselle, että sitä tulee opettaa myös kodin ulkopuolella, kouluissa ja päiväkodeissa.- antivaparinnumero.666
Mark5 kirjoitti:
"Uskontojen harjoittaminen ja niihin liittyvät rituaalit on paras jättää jokaiselle kotiin harjoitettavaksi."
Uskonto on niin hyödyllinen ja hyvä asia ihmiselle, että sitä tulee opettaa myös kodin ulkopuolella, kouluissa ja päiväkodeissa.Sinusta siis on oikein opettaa koulussa lapsille, että jos nämä eivät usko kuten sinä sanot, niin he viettävät iäisyyden piinahelvetissä?
Tai, jos he eroavat uskonnostaan, heitä saa karttaa eikä heidän kanssaan saa puhua, heidät saa jopa tappaa? - Japp3rvokk1
Mark5 kirjoitti:
"Uskontojen harjoittaminen ja niihin liittyvät rituaalit on paras jättää jokaiselle kotiin harjoitettavaksi."
Uskonto on niin hyödyllinen ja hyvä asia ihmiselle, että sitä tulee opettaa myös kodin ulkopuolella, kouluissa ja päiväkodeissa.Käykö mikä tahansa uskonto, kuten esimerkiksi islam, jota voi pitää päivitettynä kristinuskona?
- TheMainman
Mark5 kirjoitti:
"Uskontojen harjoittaminen ja niihin liittyvät rituaalit on paras jättää jokaiselle kotiin harjoitettavaksi."
Uskonto on niin hyödyllinen ja hyvä asia ihmiselle, että sitä tulee opettaa myös kodin ulkopuolella, kouluissa ja päiväkodeissa.Niin, hyvin on ollut hyödyllinen uskovaisten lahkojen uhreille. Pedofiliaa ja terrorismia siltä suunnalta riittää...
- Lukija.huom
Vaikuttaa olevan selvästi uskonnottotmien oikeuksien puolesta: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/08/14/vapaa-ajattelijain-liiton-tavoitteet-ja-strategia-2017-2020/
- Ilmeinenasia
Mutta ei tasa-arvon eikä suvaitsevaisuuden.
- samaakauraa
Ilmeinenasia kirjoitti:
Mutta ei tasa-arvon eikä suvaitsevaisuuden.
Kristittyjen ja uskovaisten on turha puhua tasa-arvosta ja suvaitsevaisuudesta.
Ilmeinenasia kirjoitti:
Mutta ei tasa-arvon eikä suvaitsevaisuuden.
Suvaitsevaisuus ei edellytä samaa mieltä olemista. Esimerkiksi minulla on kristittyjä ystäviä.
Tasa-arvo ei edellytä, että esimerkiksi kunnan päiväkodista viedään lapsia kirkkoon.- Vaparilllt
Ilmeinenasia kirjoitti:
Mutta ei tasa-arvon eikä suvaitsevaisuuden.
Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon sekä katsomusvapauden ja suvaitsevaisuuden puolesta.
- EroaVapareista
Vaparilllt kirjoitti:
Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon sekä katsomusvapauden ja suvaitsevaisuuden puolesta.
Valheellista puhetta vaparilta.
- TheMainman
EroaVapareista kirjoitti:
Valheellista puhetta vaparilta.
Sanoo tyyppi joka haluaa kieltää vapareilta sananvapauden ja ihmisoikeudet...
- EroaVapareista
TheMainman kirjoitti:
Sanoo tyyppi joka haluaa kieltää vapareilta sananvapauden ja ihmisoikeudet...
hehheh. Kun loppuu argumentit, alkaa vihapuhe. Tyypillistä vaparia.
- Japp3rvokk1
EroaVapareista kirjoitti:
hehheh. Kun loppuu argumentit, alkaa vihapuhe. Tyypillistä vaparia.
Valehtelemisesta syyttäminen ilman perusteita sitten on argumentointia eikä vihapuhetta? Ehkä sinun sanakirjassasi, muttei keidenkään muiden.
- TheMainman
EroaVapareista kirjoitti:
hehheh. Kun loppuu argumentit, alkaa vihapuhe. Tyypillistä vaparia.
Hehheh, ei antivapari osaa muuta kuin valehdella ja vihapuhua. Tyypillistä antivaparia.
- Neutraalisuudesta
Vapaa-ajattelijat ovat epäneutraalisti ei puolueellisesti julkisen vallan neutraalisuuden toteuttamisen puolella.
- EroaVapareista
Olisi syytä tunnustaa, että vaparien neutraalisuus tarkoittaa uskonnottomuuden ylivaltaa.
- Neutraalisuudesta
Valtion neutraalisuus ei estä uskontokuntia itse toimimasta. Valtion tulee turvata tuon omaehtoisen toiminnan vapaus.
Antivapari tunnustaa tuossa, että evl kirkko ei pärjää omillaan ilman valtion antamia etuoikeuksia. Haluaa uskollisuuden ylivaltaa julkisen vallan toiminnassa eli kirkkovaltiota&valtiokirkkoa.
Tasa-arvo sekulaarisessa humanismissa (jota Vapaa-ajattelijat kannattavat), tarkoittaa kaikkien vääryyksien seksuaalisten iljetysten ja perversioiden asettamista saman arvoiseen asemaan sivistyneen ja säädyllisen elämän kanssa.
Suvaitsevaisuus sekulaarisessa humanismissa tarkoittaa vastaavasti kaikkien vääryyksien ja seksuaalisten iljetysten ja perversioiden ja paheellisten elämäntapojen suvaitsemista ja kristillisten arvojen kieltämistä.Sekulaarisuudessa tasa-arvo tarkoittaa sitä, että sinullakin on oikeus uskoa Jumalaasi, vaikka se jotakuta saattaa iljettää.
Samalla tavalla muillakin on oikeus olla keskenään miten he tahtovat ilman että tarvitsee välittää muiden "iljetyksestä" niin kauan kuin teot eivät loukkaa* muita.
*Mielensäpahoittamista ei lasketa tässä tapauksessa. Sillä sinun oikeutesi loppuvat siihen mistä muiden alkavat (ja päinvastoin)
Olet oikeassa! Tuon kohdan voisi poistaa, koska OPH kielsi juuri kaikenlaisen uskonnon harjoittamisen varhaiskasvatuksessa. Eli tämä tavoite on toteunut. Kiitos muistutuksesta. Pikku hiljaa edetään kohti sekulaaria Suomea :-)
- Sekulaarist
On tämän kanssa käytäntöön saamisessa vielä monta vääntöä: "Päiväkodeissa ja kouluissa ei tulisi harjoittaa minkään uskonnon rituaaleja, kuten ruokarukouksia, jumalanpalveluksia ja aamuhartauksia."
Mark5: Mitä sinä ymmärrät sanalla "neutraali"? Antaisitko jonkun esimerkin katsomusten suhteen neutraalista toiminnasta.
Otsikko pitää paikkansa: eivät vapaa-ajattelijat ole neutraaleja katsomusten suhteen. Vapaa-ajattelijat ovat uskonnottomia. Mutta eiväthän vaparit väitäkään olevansa neutraaleja. Vaparit vain vaativat valtiolta ja kunnilta neutraaliutta. Uskovaiset saavat edelleenkin pysyä epäneutraalisti uskovaisina ja vaparit epäneutraalisti uskonnottomina. Valtion ja kuntien ei vain pitäisi kallistua kumpaankaan suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent862834Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1992814Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär1262045En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1141576Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281535Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2081321viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13959Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa62945Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83881- 106843