Täällä etelässä näyttää ainaski siltä,että järki loppuu poutaan.Lumisateen sattuessa aivot tungetaan hanskalokeroon ja nopeus tiputetaan mahdollisimman alas ja jarrutus aloitetaan hyvissäajoin,noin 200m ennen risteystä,ettei vaa karkaa vehkeet "tumpusta".Oiskohan pare,jos lumisadetta on luvassa,jättäis auton kottii ja lähtis käppäillen liikkeelle,ni matkaki kestäis puolet vähemmin,eikä aiheuttais vaaratilanteita.
Voi PERKANA,iha oikeesti....
30km/h
11886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
on ajaa mahdollisimman nopeasti punaisiin valoihin odottamaan?
Jos hölläisit sinäkin kaasua punaisia lähestyttäessä, säästäisit pitkän pennin renkaissa, jarrusysteemissä ja kytkimessä.
Aina löytyy näitä hätäheikkejä joiden on aivan pakko mieltään ilmaisten koukata ohi, jotta ehtisivät ensimmäisenä punaisiin valoihin ohjauspyörään hakkaamaan ja tuulilasiin pärskimään.
Tuppukylissä homma toimii hidastellenkin. Sitten kun liikenteessä on autoja vähän enemmänkin niin kuskien täytyy hieman käyttää järkeään että jonot eivät ole 100 km:n mittaisia.
Niinpä niin. Kun satojen kilometrien pituinen autojono supistetaan kymmeneen kilometriin, tapahtuu juuri niitä asioita, joita saamme jatkuvasti liukkauden aikaan lukea sanomalehdistä.
Tietenkin olosuhteet on otettava huomioon, mutta jos kuvaamasi tilanne
"Aina löytyy näitä hätäheikkejä joiden on aivan pakko mieltään ilmaisten koukata ohi"
on mahdollinen, niin kannattaa kuskin miettiä omaa ajotapaansa.
Minä en muista tuollaista tilannetta omalle kohdalleni sattuneen, eikä se ole edellyttänyt mitään rata-autoilulle tyypillisä jarrutustehoja.
Vihdintie. Maanajo-> nopeusrajoitus 50km/h.
Teidenritarit koukkaavat keulaa hipoen ohi ja kun rajoitus muuttuu 70km/h, jäävät matelemaan "liukkaan kelin" vallitessa eteeni 60km/h.
Millä tavoin minun tulisi miettiä ajotapojani?
Eikö mielestäsi nimenomaan näiden "teidenritareiden" tulisi katsoa peiliin?
Sitä paitsi:
Liikenteessä mieltään osoittava on mielestäni sairas öykkäri, joka kaipaisi kipeästi ammattiauttajaa.
Todennäköisesti liikennehäirikkö nuolee arkisin esimiehensä persettä ja hakkaa viikonloppuisin vaimoaan.
Rakentavaan kanssakäymiseen liikennehäirikkö ei kykene missään vaiheessa elämäänsä.
Kiitos.
Enpä osaa tuollaiseen yksittäistapauskeen antaa vastausta. Ehkä pitää vaan polkea siinä 50 rajoituksella hieman rivakkaammin, jos se häiritsee että toiset ajaa ohi. Ja jos toisten ohittelu on jäänyt painamaan mieltäsi, niin kuittaat siinä 70:llä ohi :-)
Tuohon liikenneöykkäri asiaan en myöskään osaa enempää kommentoida. Hauskaa tekstiä kuitenkin. Sana on selvästi hallussa, pisteet siitä :-)
että vaikka täällä etelässä on valtaosa suomen autoista,niin kuolonkolareita sattuu paljon vähemmän kuin maalaisille ????
Harvoin lähtee henki 60 vauhdissa. Siinä vastaus.
En minä ainakaan haluaisi pikkuautolla ajaa kolmion takaa jyristelevän muskelimaasturin kylkeen, saatikka tulla itse kolmion takaa toisen eteen. En edes alle 20 km/h nopeudella. Kyllä sivutörmäys on aina todella vaarallinen, olipa
nopeus kuinka pieni tahansa. Ilman tai turvatyynyjen kanssa. Niskan nopea heilahdus sivusuunnassa ei ole koskaan ihan riskitöntä.
Että harvoin. Vai voitko väittää että kaupunkinopeuksissa tulee paljon kuolonkolareita?
Kaupungissahan on turvallisempaa ajaa juuri sen takia, kun pienissä nopeuksissa yleensä vain pelti kolisee. Jep, harvoinhan noin tosiaankin käy.