Ja myös lahjoituksille. Tavallisen kansalaisen perintöverotusta pitäisi keventää, mutta suurien omaisuuksien verotus tulisi pitää ennallaan.
Tilallisten sukupolvisiirtymille on jo omat helpotuksensa, mutta pienempien omaisuuksien verotus on kohtuutonta. Toisaalta taas todella suuret omaisuudet ovat nyt verottajien ulottumattomissa, kun hallintarekisterit ulkomailla ovat salaisia uuden lain myötä, joka saatettiin loppuun hiljaisuudessa Stubin erottua.
Sitä vastoin kiinteä omaisuus on hyvinkin veronalaista tuloa, jos ei käytetä "suomenruotsalaisten" mallia Säätiöimällä niitä.
Kohta ei ole enää mitään tarvetta pienentää perintöveroa, koska Kokoomus saa piilotettua omaisuutensa tavalla tai toisella.
https://demokraatti.fi/varsinainen-perintoverokusetus-asiantuntija-keskustelu-on-poliittista-siksi-varakkaita-edustavat-lobbarit-esittavat-perintoveron-poistamista/
Tilallisten sukupolvisiirtymille on jo omat helpotuksensa, mutta pienempien omaisuuksien verotus on kohtuutonta. Toisaalta taas todella suuret omaisuudet ovat nyt verottajien ulottumattomissa, kun hallintarekisterit ulkomailla ovat salaisia uuden lain myötä, joka saatettiin loppuun hiljaisuudessa Stubin erottua.
Sitä vastoin kiinteä omaisuus on hyvinkin veronalaista tuloa, jos ei käytetä "suomenruotsalaisten" mallia Säätiöimällä niitä.
Kohta ei ole enää mitään tarvetta pienentää perintöveroa, koska Kokoomus saa piilotettua omaisuutensa tavalla tai toisella.
https://demokraatti.fi/varsinainen-perintoverokusetus-asiantuntija-keskustelu-on-poliittista-siksi-varakkaita-edustavat-lobbarit-esittavat-perintoveron-poistamista/
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mihin ihminen tarvitsee satoja miljoonia euroja, jos muut ihmiset tulevat toimeen kymmenellä tuhannella eurolla? Liian suuret omaisuudet ovat oire eriarvoisuudesta ja kansakunnan hyvinvoinnin laskusta. Perintöverolla pitää tasoittaa kansalaisten eriarvoisuutta, ettemme palaa säätyläisyhteiskuntaan. Vaikka osa suomalaisista Suomea pitääkin vielä sellaisena.
Liian suuria omaisuuksia ei pääse syntymään kun rajoitetaan yritysten kokoa. Kielletään Suomessa lailla yrittäjiä kasvattamasta yrityksiään liian suuriksi asettamalla ylärajat liikevaihdolle ja työntekijöiden määrälle. Tällöin ei ole vaaraa että Suomessa pääsisi syntymään Googlen, Applen, Fb, Nokia, kaltaisia ylisuuria yrityksiä.
Rikkaista päästään eroon myös verotuksella jolloin heidän on luovuttava kansalaisuudesta ja vietävä omaisuutensa pois Suomesta. Tälläkin on varallisuuseroja kaventava vaikutus.
Jokainen kasvattakoot yrityksensä juuri niin suureksi kuin kykenee, mutta tärkeintä olisi poistaa tuo pelipaikka pörssi. Siitä ei ole kuin haittaa, siellä luodaan ne maailmaa keikuttavat kuplat. Pankit ja suurpelurit kuriin, niin maailmasta tulee ennalta arvattavampi talouden osalta.
Perintövero ainakin on väärä väline eriarvoisuuden tasoittamiseen, sen totesi jo ruotsalaisetkin, kun sosiaalidemokraattinen hallitus poisti siellä perintöveron vuosia sitten. Syynä veropakolaisuus.
– Jos perintö- ja lahjaverosta luovuttaisiin, se kiristäisi hyvin monessa tapauksessa verotusta. Kun perilliset sitten myisivät omaisuuden eteenpäin, siihen iskisi usein varsin ankara myyntivoitto, arvioi Veronmaksajien keskusliiton toimitusjohtaja Teemu Lehtinen.
https://yle.fi/uutiset/3-7870426
Jos peritään miljoona asunto niin olemalla kirjoilla siinä kaksivuotta se muuttuu vakituiseksi asunnoksi ja myyntivoittovero vapaaksi......
Se olisi aivan niiden perillisten oma asia, kuinka tolloja olisivat, se ei ole verottajan, eikä yrittäjien etujärjestön asia, eikä edes veronmakajien asia. Kunhan maksavat veronsa.
Ei pieniä perintöjä veroteta nytkään.
Esimerkiksi puoliso saa yli sata tonnia verovapaasti. Puolisoiden yhteisen omaisuuden pitää siis olla lähempänä puolta miljoonaa, jotta testamentin saanut leski joutuisi maksamaan yhtään veroa. Puolethan hän saa jo avioliiton perusteella verotta, ja perintönä jaettavasta osuudesta puolet menee lakiosina lapsille. Ja jos yhteisen omaisuuden neljäosa on pitkälle toistasataa tonnia, minua alkaa jo vähän hirvittää se, miten rikasta porukkaa nykymenolla välttyy perintöverolta.
Ensimmäisen puolison perinnönjako on pulmallinen juttu, jos jäljelle jäänyt puoliso ja lapset eivät ole hyvissä väleissä keskenään. Näin on uusioperheiden tapauksessa useinkin. Silloin puoliso joutuu muuttamaan hänen kodistaan ja kuolleen perintöosuus jaetaan heti asianosaisten kesken.
Jos kuitenkin lapset antavat puolison asua kodissaan kuolemaansa asti, niin silloin tulee perintöveroa lapsille, vaikka he eivät voisi lunastaa perintöä itselleen. Nämä tapaukset aiheuttavat suuria vaikeuksia esim. työttömille perillisille.
Aviopuolisoiden keskinäinen testamentti poistaa tun ongelman.
Ei nämä perintöverot koske rikkaita kuten Sampo Nordea Wahlroosia, Onninen Toivosta jne..... niillä on mahdollisuus muuttaa mihin huvittaa perillistensä kanssa siksi aikaa kun omaisuus on siirretty että se siitä ja eu:n hyvistä puolista.......
Perintövero pitäisi poistaa just kun rikkaat sen kiertää kuitenkin ja tavallinen duunia tekevä joutuu veron takia joko pakkomyymään tai ottamaan lainaa, kun jollain on hallintaoikeus.
Olis jo aika unohtaa vanhat näkemykset, että koskee vaan rikkaita, suurimmalla osalla suomalaisia on jo mökki ja asunto. Ei oo veroa Virossa, Ruotsissa eikä Norjassakaan.
Siksi vuorineuvokset pakenevat eläkkeelle porttugaliin ja Onnisen Toivonen siirtääkseen miljoonat lapsilleen verottomast...... vain duunarie kesämökki ja asunto perinnöistä maksetaan veroa edelleenkin......jotta saadaan kehitysmaamuslimeille ”kotoutus” rahaa lisää.....