Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on 16.2.2018 toimittanut markkinaoikeudelle esitykset 20 000 euron seuraamusmaksun määräämisestä sekä Loviisan että Jämsän kaupungeille EU-kynnysarvon ylittävistä hankintalain vastaisista suorahankinnoista.
Loviisalle seuraamusmaksu!
Taaskävikäry
7269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaupunginhallitus 27.2.2017 Pykälä 44.
SFP järkkää 20 000 euron räkningin vastuullisten sijasta veronmaksajille. Kuten aina ennenkin.
Kaupunginhallitus 27.2.2017 Pykälä 44
Palvelusopimuksen hyväksyminen, Posintra Oy
Valmistelija: kehittämisjohtaja Sten Fronden
Esittelijä: kaupunginjohtaja Olavi Kaleva
.....
Ehdotus: Kaupunginhallitus hyväksyy liitteen mukaisen palvelusopimuksen kehittämisyhtiö Posintra Oy:n kanssa vuodelle 2017
.....
Päätös: Päätös ehdotuksen mukaisesti
......
Osallistuja
Heijsbroek-Wiren Mia
Heikkilä Pekka
Karlsson Mikael
Alm Agneta
Björklöf Johan
Lindfors Leena
Ekström Veikko
Malmivaara Jouni
Träskelin Jerry
Holmström Eeva
Peltoluhta Vesa
Isotalo Arja
Liljestrand Tom (jäävääsi itsensä, Posintran hallituksen jäsen)
....
Miten tässä Posintrassa on yksityistä rahaa mukana.
"Hagfors vaati kaupungin johtoa korvausvastuuseen Keskimäki-jutussa
06.03.2015 08:59 Marita Itävuori
Kaupunginvaltuutettu Kari Hagfors vaati kaupunginhallitukselle huomautusta sekä kaupunginhallituksen jäseniä ja kaupunginjohtajaa korvaamaan asianajokuluja elinkeinovastaavan irtisanomisjutun vuoksi. Ehdotuksia ei kannatettu.
LOVIISA Kari Hagfors (kok.) teki esityksensä, kun valtuusto käsitteli selvitystä asianajopalveluiden hankkimisesta asianajaja Stefan Anderssonilta. Kaupunki turvautui ulkopuoliseen juristiin vuonna 2010, kun elinkeinovastaava Tiina Keskimäki oli tehnyt selvityspyynnön aluehallintovirastolle ja tutkintapyynnön poliisille. Juttu eteni käräjäoikeuteen ja hovioikeuteen. Korkein oikeus harkitsee parhaillaan, antaako se jutulle valitusluvan.
Kaupunki voitti jutun käräjä- ja hovioikeudessa. Kaupungin kulut olivat 124 880 euroa, josta Keskimäki velvoitettiin korvaamaan kaupungille 56 000 euroa korkoineen.
Kaupunki ei tehnyt juristin toimeksiannosta kirjallista hankintapäätöstä.
Kaupungin organisaatiossa ei jupakan alkaessa ollut kaupunginlakimiestä, eikä kaupungilla ollut oikeusturvavakuutusta.
Kokoomusvaltuutettu Janne Lepola esitti ensin asian palauttamista, mutta veti ehdotuksensa takaisin.
Hagfors vaati kirjattavaksi pöytäkirjaan kaksi ehdotustaan. Ensimmäisessä hän esitti, että silloiselle kaupunginhallitukselle annetaan huomautus huolimattomasta kaupungin vakuutusasioiden hoidosta ja kehotetaan nykyistä kaupunginhallitusta korjaamaan tilanne välittömästi. Toisessa ehdotuksessa hän katsoi, että silloinen kaupunginhallitus ja kaupunginjohtaja velvoitetaan yhteisvastuullisesti korvaamaan kaupungille oikeudenkäynnin asianajokulujen ja Keskimäen maksujen välinen erotussumma, koska hankintapäätösten tekeminen ja talouden valvontavelvollisuus on lyöty laimin.
Ehdotuksia ei kannatettu. Hagfors ilmoitti eriävän mielipiteensä pöytäkirjaan.
Pykälän käsittelyyn eivät osallistuneet kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Arja Isotalo, eikä valtuutettu, asianajaja Anderssonin poika Otto Andersson, vaan he jääväsivät itsensä. Itsensä jääväsi myös kaupunginjohtaja Olavi Kaleva. "
Meno taitaa olla vielä hurjempaa kuin Kittilässä!
Ei mitenkään poikkeuksellista Loviisassa, ihan se tutulta vieksahtaa...