Miksi Suomella on lähes ainoana maana Euroopassa yleinen asevelvollisuus ? Poliitikot eivät sitä uskalla sanoa mutta minä sanon: pelätään Venäjää. Nykymaailamssa Suomen poliitikkojen ajatusmaaima on vanhakantainen. Nyt muu Eurooppa saa kilpailuedun kun nuoret voivat esim.opiskella tuon ajan kun suomalaiset ovat armeijassa.
Asevelvollisuus turha
Matti K
6688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei varmaan avauduta siellä
Naisilla tämä kilpailuetu onkin koko ajan.
Onneksi nykymiehet alkavat kuitenkin jo ymmärtää oikeuksiensa päälle.
Pitäähän edes jollakin EU-maalla olla kunnollinen armeija, eikä vain muutaman tuhannen ukon palkattua iskujoukkoa. Mitä hyötyä on EU:n yhteisestä puolustuksesta, jos kaikki siihen kuuluvat maat karsivat oman puolustuksensa olemattomiin? Eihän jäljelle jää tällä menolla kuin kourallinen palkkasotilaita, joiden pitäisi hoitaa koko alueen puolustus. Naurettavaa.
Venäjä kannattaa pitää aina mielessä, koska Suomi on sille merkittävä alue. Venäjä ei halua päästää tälle alueelle ketään vihollistaan, joten se kyllä varmistaa, että meillä on puolustus kunnossa, jos emme sitä pysty itse hoitamaan.
Se että miesten on PAKKO suorittaa armeija tai sivari on törkeää tasa-arvolainkin kannalta. Ja miksi tasa-arvosta tappelevat naiset eivät ota tätä koskaan huomioon. Kaikkille pakkoarmeija tai kaikille vapaaehtoiseksi.
Eipä heitetä vielä kirvestä järveen.
Nyt ovat uudet tuulet alkaneet puhaltaa ja näitä Suomen herroja on todennäköisesti käyty VAROITTAMASSA yleisestä asevelvollisuudesta.
Vai mistä johtuu tämä äkillisesti esille tullut palkka-armeijaan siirtyminen myös täällä? Ajatuksia tästä on ollut toki ennenkin, mutta keskustelu on laantunut kuukauden sisällä. Nyt sitä vastoin se vain tuntuu jatkuvan.
Jokainen voi itse kuvitella mitä ajan takaa. Lähestulkoon henkilöstä riippumatta JOKAINEN suomalainen mies saa TAISTELIJAkoulutuksen muodossa tai toisessa.
Joka jätkä osaa käyttää ns. yleismallisia jalkaväenaseita. Puuttuu vain että joka torpassa on se torrakko ja halu ampua. Ja tuo veli venäläinen kyllä myy aseita kelle ja minne vaan kun hinnasta sovitaan jenkkilän taaloilla.
Esimerkkejä onkin sitten SISÄISESTÄ VIHOLLISESTA, kansannoususta, kapinasta, levottomuudesta yms. koko maailma täynnä.
Ei ole vanha 1918 tapahtuma mitään siihen verrattuna, joka jätkällä jääkärikoulutus ja nykyaikaiset aseet. Vallan kahva järkkyy..........................
Miksei Suomella olisi koska kaikilla muilla Venäjän rajanaapureilla ja itse Venäjällä on yleinen asevelvollisuus?