Kauhajoen Topeekan historia

Kauhajoen keskustan läpi kulkevan tien nimestä on monta teoriaa. Yhden mukaan nimi tulee siitä kun Topeekan alkuperäinen asfaltti tuotiin Yhdysvaltain Topecan kaupungista. Toisen teorian mukaan asia ei ole näin, vaan asfaltointiin käytetyn asfaltin tuotemerkki tunnettiin nimellä "Topeca". Tämä asfalttilaji tunnettiin sittemmin liukkaudestaan. Onko ikaalislaisilla parempaa tietoa tien nimen alkuperästä?

32

5367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viarecta_kertoo

      Digipainanne Viarecta

      http://digi.kansalliskirjasto.fi/pienpainate/binding/343004?page=1

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/6271434/paakadun-nimi#comment-90046329


      Hakro kirjoitti:

      " Hiekka-asfalttibetonia, joka tunnettiin myös nimellä Topeka, käytettiin 60-luvulla monin paikoin eri puolilla Suomea eikä pelkästään koeluontoisesti. Se oli erittäin tiivis, sileäpintainen päällyste ja siksi sateella liukas, varsinkin uutena. Siksi sen käyttö lopetettiin jo mutamien vuosien kuluttua.

      Topeka-nimen alkuperää en tähän hätään saanut tarkistetuksi, mutta on äärimmäisen vaikea uskoa, että asfalttimassaa olisi tuotu Amerikasta paperisäkeissä.
      Näytä lisää

      Ote TVH:n tiedonannosta vuodelta 1965:

      "Topeka ei ole uusi päällyste kuten eräissä yhteyksissä on mainittu, vaan ko. päällystettä on mm. meillä tehty jo vuodesta 1930 lähtien. Ensimmäinen Topeka-päällyste tehtiin Helsingin - Turun valtatielle Haagan - Pitäjänmäen tieosalle, jossa se on vastannut hyvin tarkoitustaan aivan viime vuosiin saakka. - - - Niinpä Topeka onkin yleisimpiä kaupunkien katupäällysteitä sekä niiden vilkasliikenteisten sisääntuloteiden päällysteitä. Siten on ko. päällystettä tehty Helsingin kaupungissa vuosittain n. 100.000 m2 ja Tukholmassa n. 300.000 m2."

      Yllä oleva tiedoteteksti julkaistiin Tuulilasi-lehden numerossa 7/1965. Topeka-asfaltin nimen taustaa tässä artikkelissa ei kuitenkaan kerrota. "

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/6271434/paakadun-nimi#comment-33004049

    • Mukavaa, että aihe herättää kiinnostusta Ikaalisissa!

      • Anonyymi

        Ikaalisilla ja Kauhajoella on vankka yhteys jota pitäisi syventää entisestään!


      • Pitäisikö Ikaalisissa jokin katu tai tie nimetä uudelleen Topeekaksi?


    • Anonyymi

      Vuosisadan alusssahan melkein jokaisella oli amerikansukulaisia ja osa palasi takaisinkin (mm. osuuskaupat -liike sai alkunsa amerikansuomalaisista) voi olla että on pelkkä paikannimi mielleyhtymä amerikassa eikä mitään muuta

    • Anonyymi

      yhdystielle etittiin joskus nimee ,topeeka olis kyl hyvä tulee kauhajoki mileen

      • Anonyymi

        Joop. Pohjan,maalla, on kirjoitettu, kovastikkin. "Salut" Ja, Kari, Hokkanen, alkoi, takomaan, konettaan, Pohjalais,pirtin, poydalla, jo, vuonna,1964. "Salut" Ja, vaikka, hanen, sukunsa, tunnetaan, paremminkin, laadukkaan,"Kauno,kirjallisuuden,lukijana"

        Niin, Kari, Hokkanen, 32,vuotiaana, otti, "Uuni,tuoreilla, poliittisilla, kirjoituksillaan" tosissaan, pestin, Kunnan,valtuustoon. "Salut" Ja, aivan "Uutta, Innovaatista, politiikkaa" se, olikin. "Salut" Vaikka, kieltamatta, "Sopi, oikein, hyvinkin, taydentavasti, Kekkosen,Hallitsemaan, aikaan" Salut.


    • Anonyymi

      Hyvä ketju.

      • Olisi vieläkin parempi jos olisi juttua myös Hatusesta ja Jarmosta.


      • Anonyymi
        Kari.Riuskanen kirjoitti:

        Olisi vieläkin parempi jos olisi juttua myös Hatusesta ja Jarmosta.

        Kumpikaan tuskin on käynyt Kauhajoella?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kumpikaan tuskin on käynyt Kauhajoella?

        Ainakin hatunen on käynyt jarmolla. Hyvä niin.


    • Anonyymi

      Ikaalinen - Kauhajoki ilmasilta pitää nimetä Topeeka airlineksi

    • Hyvää keskustelua.

    • Anonyymi

      Vähintäänkin pitää saada Ikaalinen-Kauhajoki Highway Topeeka

      • Anonyymi

        Topeekan varrelle patsas hoikkalan päästä kiitos


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Topeekan varrelle patsas hoikkalan päästä kiitos

        Jambe vois päästää ruikut Topeekan liikenteenjakajaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jambe vois päästää ruikut Topeekan liikenteenjakajaan.

        edellyttää ensin käyntiä taksissa, sierrassa tai pirkanmaan käräjäoikeuden istunnossa


      • Anonyymi kirjoitti:

        edellyttää ensin käyntiä taksissa, sierrassa tai pirkanmaan käräjäoikeuden istunnossa

        Mikä sai Hoikkalan voimaan pahoin Pirkanmaan käräjäoikeuden istunnossa?


    • Anonyymi

      Topeekan varrelle sellainen patsas jossa jarmo retkottaa ilkosillaan taksin vieressä.

      • Anonyymi

        Tollaset patsaat olis hyviä myös Ikaalisissa joka kadun kulmassa, sais koirankävelyttäjät pissittää koiriaan niihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tollaset patsaat olis hyviä myös Ikaalisissa joka kadun kulmassa, sais koirankävelyttäjät pissittää koiriaan niihin.

        Sellainen suu auki oleva jamben pää ois hiano


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellainen suu auki oleva jamben pää ois hiano

        Lisäksi asbestoosia sisältävä happinaamari Made in U.S.S.R.


    • Anonyymi

      ei kiinnosta pure pekka munaas

      • Anonyymi

        Salomaan rakennusliikkeen aikanakin mentiin hammasta purren eteenpäin


    • Anonyymi

      Olisi kiva jos patsailla olisi kynttilän menevä pyllyreikä. Kaupunki voisi asettaa niihin kynttilän palamaan jouluisin sekä jampren ja ranen syntymäpäivisin.

      • Anonyymi

        Juuri tuollainen patsas olisi hieno Kauhajoen grillillä. Patsaassa saisi olla yksityiskohtana se että se olisi vuodattanut juuri siementään grillin kivetykselle.


    • Anonyymi

      Topeekalla on aina kauheat kasat sontaa, varmaan Sepon jäljiltä

      • Anonyymi

        Varustautumalla lisähappisäiliöillä oli mahdollista selvitä Topeekasta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varustautumalla lisähappisäiliöillä oli mahdollista selvitä Topeekasta

        Topeekalla pitää olla kaikki survival pakkaukset mukana muuten ei selviä


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      336
      11534
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      38
      3507
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      103
      2805
    5. 92
      2676
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2419
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2304
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe