Mä tiedän, että olet suuttunut mulle. Mä voin jatkuvasti huonosti, koska koen, että käytät mua. Sit ne pahat olot ja patoutumat purkautuu aika ikävällä tavalla.
Mä haluan irti susta, koska ansaitsen mielestäni parempaa.
Mä haluan irti susta, koska ansaitsen mielestäni parempaa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Et sä mitään tiedä käkikello:DD
En ole suuttunut. Se sun pitää hyväksyä jos minusta haluat irti. Jos ajattelet niin tunnet itse suuttumusta. Haluat helpon tien unohtaa minut koska tunnet huonoa omatuntoa minusta sanomistasi asioista. Minä en jaksa tuntea vihaa, se on niin kuluttavaa.
Jos tahdot olla vihainen niin suon sen sinulle. Ole vihainen mutta muista mistä syistä. Tiedät itsekin totuuden.
No täällä päässä on tunteita. Viha on tosi lähellä toista tunnetta. Enkä vihaa, olen vaan surullinen ja se kääntyy tietyssä olotilassa vihaisuudeksi.
Tottakai täälläkin päässä on tunteita... Surua minäkin kannan, paljonkin. En vaan sitä voi vihaksi kääntää, koska sillon en olisi oppinut mitään. Kokisin vain tuskaa.
Minä uskon, että kaikki tunteet kuuluu tuntea, kaikki tunteet ovat arvokkaita. Tosin ne pitäisi käsitellä ja purkaa johonkin muualle, ehkäpä.
Samoin ajattelen minäkin. Paitsi ehkä parempi purkaa ne vaikka tänne kuin lähteä setvimään enää exän kanssa.
Ei exällä välttämättä ole yhtään huono omatunto eikä välitä paskaakaan suotko sille vihan vai etkö. Toisen pään sisälle pyrkiminen on sitä henkistä väkivaltaa, mistä erotkin monesti syntyvät.
Sitä just tarkoitinkin että muualla, kuin ko henkilön kanssa. Ja kyl tää nyt on aika nähty jo. Jos toisella ei oo kauheasti intressejä ja itse kokee löytäneensä jotain ihmeellistä.
Mua pitää arvostaa ja kohdella hyvin. Ei siinä ole mitään välimuotoa.
Pitää kuitenkin aina muistaa että jos vaatii toiselta hyvää kohtelua niin pitää muistaa antaa sama myös takaisin, muistitko sinä tämän? Ei voi pelkästään vaatia.
No on huomioinutkin . Mutta siinä on yksi asia, mitä en tänne kirjoita, mikä vesittää koko homman. Saa todella kokemaan, että en ole minkään arvoinen hänen silmissään.
Ja joo. En varmaan ole ollut enää kovin mukava. Joskus kerroin hänelle tunteistani häntä kohtaan, niin hän torjui minun tunteeni. Miten, jos olen vaivalla itse oppinut ilmaisemaan tunteeni, joku muu ihminen voi torjua ne?
Ja sille viisaalle, joka ihmetteli roikkumistani täällä. Tämä on palsta, jossa keskustellaan ikävästä ja ikävän tunteesta (variaatioineen otaksun), eikä mikään seuranhakupalsta.
Enkä häntä halua loukata, kirjoitan tänne, muuta yhteyttä kun tällä hetkellä ei ole. Ja johonkin pitää purkaa tunteet.
https://m.youtube.com/watch?v=TyHvyGVs42U Käännä sanat, jos et jo ole niin tehnyt 🤗
Olen suuttunut, mutta sitäkin enemmän loukkaantunut käytöksestäsi. Olen koittanut ilmaista, että välitän sinusta ja yrittänyt kuunnella tarpeitasi. Mutta saan takaisin vain vihamielisyyttä.
olethan sen välittämisen ilmaissut oikealle etkä tänne kenelle vain, siinä on melkoisen tärkeä pointti kaikkea ajatellen.
Mutta samat sanat, vihamielisyys on loistanut susta kuin keväinen aurinko, eikä välittämisestä ole tänne kyllä liiennyt sanan puolikastakaan, tarpeiden kuuntelemisesta puhumattakaan. Rumia sanoja ja viestejä kylläkin. Myös loukkaantunut, joten tasoissa sitten kai ollaan.
Paras se on pysyä kaukana. Kun tajuat kuka minua "tiedottaa" mitä mun pitäisi tehdä tai muutoinkaan sinun kanssa olla tekemisissä. Suoraan en voi sitä sulle sanoa kuten hyvin tiedät mitä kerroit siitä. Äläkä viitsi minua syyttää ja olla vihainen mun tekemisistä. Tiedän ettei sinua ole loukattu tai muutoin kiusattu minun tontiltani. Menneisyyttä et voi muuttaa etkä sitä että kun päätöksiä tein oli se pelkästään sinun tontilta johtuvia syitä. Onneksi en tehnyt sitä vaadit. Olisin nyt yksin ja syytettynä kaikesta paskasta. Se mitä ei tiedä ei voi surrakkaan. Se miksi valitsin tämän ratkaisun on minun päätös. Mutta jos et omaa menneisyyttä saa kuriin emme voi olla edes ystäviä. Jos sulla ei ole näyttää että olisit ystävä myös muille ei se sun ex tule hyväksymään jos ymmärrät. Jos olisit älynnyt olla myös muiden "ystävä kuten tiedät ei se minua "ohjailisi näin pahasti.
En ole suuttunut. Miks ihmeessä olla tekemisisssä jonkun kanssa velvollisuudesta. Siitä ei kumpikaan saa mitään. Luottamus ja läheisyys on vain hävinnyt ja syy löytyy ihan sieltä sun nurkistasi. Voi hyvin ja hienoja hetkiä elämääsi.
Vain surullisuutta kaikesta.
En tiedä koskaan käyttäneeni sua millään lailla.
Toivoin ja kuvittelin yhteytemme kestävän aina, katkeamattomana.
Mutta se katkesi.
Mainitsemiisi asioihin.
Varmasti ansaitset parempaa.
Ja löydätkin.
Käy koulu loppuun ensin. Ilman kymppejä ei juomarahaa heru.
Että koskaan syy ei oo vaan toisessa ja jos kerran haluaa irti ja parempaa kun se niin miks täällä sitten roikkuu.
Sekin voi huonosti, saa meinaan semmosen määrän kuraa niskaansa alottajalta ettei mitään rajaa.
Onko jotenkin ihme ettei jaksa aurinkona porottaa semmosen jälkeen. Voitko yhtään tarkentaa miten sua on sitten käytetty, mitä se tarkoittaa.
Ja vielä totean, kaikki tapahtui huonoon aikaan. Hän oli juuri hiljattain eronnut. Vaikka mitä muuta yrittäisi, niin laastari siitä toisesta tulee, kun liian aikaisin alkaa tapailemaan. Eli ei ole tarkoittanut pahaa.
Silti kokemus itselleni on aito.
Kyllä se kannattaa pitää jonkin aikaa sinkkuna jotta et se laastari olisi. Samoin kun ovelta ovelle siirtymisen kanssa sama tunne "tekeekö nyt saman mulle. Joten kun seurustelun aloittaa kannattaa varmistaa ettei niitä ex tai nyxiä ole hämmentämässä. Kokemus varmaan sinänsä kun aloittaa jonkun laastarina tai salaisena ystävänä joka nyt lankesi muuhun jne. Mutta eihän sitä nyt toiselle suuttua voi kun tunteitaan näyttää toiselle olihan ne syyt mitkä tahansa. Mutta alunperin kannattaa miettiä ettei ole pelkkä laastari toiselle.
Mä ainakin oon päättänyt, että mun tulevan miehen kanssa aloitan suhteen 3 vuoden kuluttua maaliskuun kuudes päivä. Silloin kohtaan miehen, jonka kanssa voin seurustella, koska silloin olen riittävän kypsä, tarpeeksi onnellinen, tarpeeksi harmiton, tarpeeksi hajuton ja mauton ja se mieskin se on se mikä silloin löytyy, koska aika on sopivin ja mielentila on sopivin. Erosta tarpeeksi aikaa, lapset riittävän vanhoja. Enhän halua olla taakka kenellekään ja silloin suhteemme tulee varmasti kestämään, sillä silloin olen riittävän itsenäinen, riittävän kriittinen, omista oikeuksista kiinni pitävä, itsestäni huolehtiva ja elämä hymyilee.
Bullshittiä🤨. Mä ainakin otan ekan, joka räjäyttää mun tajunnan koska muuten ylikypsä🍉🍌💥
Sen paremman ja sillä siisti, tarvitseeko sitä täällä toitottaa.
Alkeellisesti ajateltu. Missä kohtaa luki, että olen hakemassa paremman?
Kertoisitko,koska tämä sinun tapaus on saanu alkunsa?
että ansaitset parempaa.
Toki ansaitsen parempaa ( EI paremman). Kuka ei mielestään ansaitse hyvää kohtelua?