Saksan Persut nosteessa!

Oikeistopopulistinen puolue kiri Saksan demareiden ohitse – nousi kannatusmittauksessa ensimmäistä kertaa toiseksi suosituimmaksi puolueeksi
Saksalaisen Bild-lehden teettämän tuoreen kyselyn mukaan Vaihtoehto Saksalle -puolue saisi 16 prosentin kannatuksen, jos vaalit järjestettäisiin nyt.
Syyskuun vaaleissa parlamenttiin noussut Vaihtoehto Saksalle -puolue piti puoluekokouksensa joulukuussa.

OIKEISTOPOPULISTINEN Vaihtoehto Saksalle -puolue (AfD) on noussut kannatusmittauksissa ensimmäistä kertaa Saksan toiseksi suurimmaksi puolueeksi.

Jos Saksassa järjestettäisiin nyt vaalit, islamia ja maahanmuuttoa vastustava ja EU:ta kritisoiva puolue kiilaisi ohi sosiaalidemokraattien SPD:stä 16 prosentin kannatuksella, saksalaisen Bild-lehden teettämästä tuoreesta kannatuskyselystä käy ilmi.

Kyselyn mukaan SPD jäisi kolmannelle sijalle 15,5 prosentin kannatuksella. Liittokansleri Angela Merkelin kristillisdemokraattinen CDU ja sen sisarpuolue CSU puolestaan pitävät kiinni vahvasta 32 prosentin kannatuksestaan.

SPD:N suosio on murentunut sen jälkeen kun puolue lähti hallituskoalitioneuvotteluihin Merkelin kristillisdemokraattien kanssa. Viime syksynä järjestetyissä liittopäivävaaleissa puolue sai vielä 20,5 prosenttia äänistä. Demarit tulevat Suomesa kokemaan rökäletappion. Äänestäjät ovat jo vanhuuden heikkoja. Sama tauti vaivaa RKP:tä.

8

199

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistakaatämä

      Laura Huhtassari totesi samanasian vaalikeskusteluissa mutta hänelle ei tietenkään annettu puheaikaa,mutta seuraavat vaalit näyttävät että meillä tuleee kaikki perässä, mutta vuodenverran on aikaa kuinka suureksi puolueeksi Perussuomalaiset kohoaa veikkaukseni monelta on monttu auki vaaliehtoona.

    • RakastanSaksaa

      Ei uskoisi, että järkevinä pitämäni saksalaiset ovat noin suuressa määrin Putinin rahoittaman puolueen takana.

    • Svenska Demokraterna (SD) on kovassa nosteessa Ruotsissa. Suomalaiset ovat jostain syystä huonoja pitämään omia puoliaan. Aina pitää nuolla jotain muuta, EU:ta , Ruotsia tai Venäjää.
      Nyt meidän politiikkomme torjuvat Afrikan kuivuutta ja ja uudelleen asuttavat väestön.
      Samalla toki lähi-idän sota siirtyy meidän kaduille.

    • Hallaahon.äänestäjä45

      Kyllä ja PS saa nostetta Orpon sekoilusta ja Sipilän sekaisin olosta

      Orpo aikoo pistää verorahamme EU:lle kunhan saa sanat suuhunsa, joilla voi selitellä

      Kauppalehden pääkirjoitus 22.2.2018
      Sipilä lähtee Brysseliin sekavin eväin
      EU:n rahoituskeskusteluissa pääministerin pitäisi olla tiukka, mutta samalla saada lisää. Suomen tavoitteet ovat niin ristiriitaisia, ettei kaikkia voi toteuttaa. Suomen valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok) on sanoutunut irti kaikkein tiukimman linjan kannattajista eli niin sanotusta ”yhden prosentin” -liikkeestä. Orpo on valmis keskustelemaan maksujen korotuksista


      https://www.suomenuutiset.fi/eun-nuuka-nelikko-jyrkkana-budjetti-kasvaa/

    • erttkkl

      Natselle sattunut kömmähdys, kun eivät lukeneet RAAMATTUA paremmin! Väittävät olevansa atlantislaisia ja ilmoittaneet ettei he kuulu KARITSAN ELÄMÄNKIRJAAN, mutta Raamatun loppupuolella on ilmoitus:"Jonka nimeä ei löytynyt KARITSAN ELÄMÄNKIRJASTA heittivät Tulijärveen!"
      Ilmestyskirja Raamatussa

      • suvakin-elätti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      141
      949
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      848
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      108
      832
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      60
      745
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      611
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      593
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      45
      521
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      510
    9. 42
      489
    10. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      47
      462
    Aihe