Alavieskan kunnanvaltuustolle

Iskekää luu kurkkuun heti tälle monikansalliselle konsulttivirmalle (osakepääoma 2500 ekua) joka suunnittelee Siivikkonevan seudun raiskausta.Ja se ei vielä riitä sillä siirtolinjat tuplaavat raiskauksen.Asukkaat olkaa yhteydessä päättäjiin että peli puhalletaan heti alkuunsa poikki.Etteimeidän tarvi olla vuosia epätietoisuudessa ja voimme valita asuinpaikkamme.
261529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Alavieakan kunnanhallitus suhtautuu myönteisesti Hangaskurunkankaan tuulimyllyihin.Valtuutettu .....M.Isokääntää kertoi ennen kunnallisvaaleja ettei Alavieskaan ole tulossa lisää myllyjä,siinäpä olisi nyt ollut saumaa olla samaa mieltä kunnanhallituksessa kuin ennen vaaleja.

Äänestä
  • Niipä niin Kepu pettää aina

    Äänestä

  • Osmo kirjoitti alavieska yleinen että hänen kielteistä kantaa ei käännetä.Saas nähdä.

    Äänestä

  • Makupala maaseudulta vai mites se meni .Linnakallion isäntä nuiji myönteisen päätöksen tuulimyllyistä kunnanhallituksessa.Tämä alue on myös makupala monelle Alavieskalaiselle.Eikö päättäjille ole tullut tiedoksi nämä kaksi jo tuhottua makupalaa.

    Äänestä

Vähä säälittää tuo Kähtävän kylän muuttuminen rauhallisesta yhteisöstä teollisuus alueeksi jossa ryskettää ja ryminää tulee riittämään.

Äänestä
  • Hyvä veli, kaunis veli, loitsi mulle milli.......

    Äänestä

  • Hyvä, että edes joku uskaltaa sanoa tuon ääneen. Kepun ympäristöpolitiikka, ilmastonmuutospolitiikka, biotalouspolitiikka, jota kepuliministeri Tiilikainen lobbaa EU-hunkin päin on aina lähtenyt Kepun äänestäjien edun ajamisesta.

    Kestävä kehitys ei ole koskaan ollut Kepulle itseisarvo, vaan keino hyödyttää kepulaisia äänestäjiä. Kaikki ympäristöpoliittisen kannanotot mitä Kepu tekee lähtevät siitä että kepulaiset siitä hyötyvät.

    Ympäristötukiakin on jaeltu maanviljelijöille vaikka kuinka, mutta edelleen maatalous on Suurin saastuttaja, suurempi kuin koko teollisuus.

    Kepun mielestä maailma ja Suomi pelastetaan sillä että lisätään hakkuita kymmenillä miljoonilla kuutioilla nykyisestä. Ja verohelpotuksia metsäomistajille. Kepulaiset eivät pärjää missään ilman valtion, lue suurten kaupunkien, tukiaisia.

    Äänestä

Pukki kaalimaan vartijana

Suorista tuista vaikeaa leikata

Suorien tukien osuus yritystukipotista on merkittävästi verotukia pienempi. Osaa suorista tuista ei voi leikata lyhyellä aikajänteellä, koska ne ovat sidottu sopimuksilla vuosiksi eteenpäin.

Hyvä esimerkki tästä on uusiutuvan energian tuki eli syöttötariffi, jota on maksettu pelkästään tuulivoimayrityksille satoja miljoonia. Syöttötariffijärjestelmä sulkeutui syksyllä, mutta tukien maksaminen tuulivoimaa tuottaville yhtiöille jatkuu vielä vuosikymmenen, koska tuen saaminen myönnettiin 12 vuodeksi eteenpäin.
https://yle.fi/uutiset/3-10094040

Äänestä

Kyllä Kähtävälle mahtuu tuulimyllyjä uinuva kylä.

Äänestä

Eikö kaikki alavieskaset olekaan tuulella käyviä?

Äänestä

Osmo kirjoittaa alavieskayleinen ,ettei hänellä ole ollut mitään tietoa tuulimyllärien sähkölinjasta.Eikö tieto kulje teknisessä lautakunnassa ,koska lautakunnassa istuu henkilökohtainen varajäsen jonka nimi löytyy Kalajoen tekemässä valituksessa koskien siirtolinjan tutkimusta.Alavieskalehdessä on ollut virallinen ilmoitus koskien kyseistä asiaa.Pöytäkirjoista löytyy alavieska edustajan myötäpahoitteleva lausunto asiasta.Taitaa olla pihuhat sekaisin meidän päättäjillä.

Äänestä
  • Haapakosi hyvä sähkölinjan reitti

    Äänestä

Naputelkaapa( TM-voiman röyhkeyttä) niin tiedätte mitä on mahdollisesti tulossa

Äänestä

Eikös tuon vertanen sähkö kulje jo langattomasti? 4.5 watin taskulampun polttimo pikkusen punottaa.

Äänestä

kylmätuuli
23.3.2018 20:34

Alavieskan kunnan virkaatekevät kielsivät adressin tuomisen kunnankirjastoon olisi ollut tuulivoimavastainen.
Onko tosi ?

Äänestä

älkää alavieskaset luulko,että vain kähtävän alueella negatiiviset vaikutukset,nykyiset isot tuulimyllyt tuhoaa ympäristön ainakin 10 km säteellä myllystä.

Äänestä

Ei kovin lähelle Raution rajaa ettei naapurille tule häiriöitä .

Äänestä
  • Tekikö Alavieskan kunnananjohtaja Sipilät TIEDOKSIANTO.

    Äänestä

  • Nyt olisi kunnanjohtajan ja hallituksen puheejohtajan hyvä käydä metsäretkellä katsomassa kuinka Saksalainen on tuonut myllyjen rakentamiseen tarvittavaa kalustoa Hangaskurunkankaalle. Vai onkohan vihreittenmiesten tekosia. Kuva ja paikka löytyy Alavieska yleinenkeskustelu.

    Äänestä

  • kylmätuuli kirjoitti:

    Nyt olisi kunnanjohtajan ja hallituksen puheejohtajan hyvä käydä metsäretkellä katsomassa kuinka Saksalainen on tuonut myllyjen rakentamiseen tarvittavaa kalustoa Hangaskurunkankaalle. Vai onkohan vihreittenmiesten tekosia. Kuva ja paikka löytyy Alavieska yleinenkeskustelu.

    Niimpä se Takki vaan kääntyi ja kaavaa tehdään parhaillaan Alavieskassa😡

    Äänestä

No mitäs asut siellä...

Äänestä
  • No ehän asu

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ehän asu

    Pannaan vauhdilla myllyt pystyyn sinne, ennenkuin vastustus ehtii yltyä sietämättömäksi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pannaan vauhdilla myllyt pystyyn sinne, ennenkuin vastustus ehtii yltyä sietämättömäksi

    Taitaa olla koko Prokon jo konkassa ennen kuin tuo Alavieskan hanke etenee, valituksia tulee varmasti vastustus niin kovaa, ei taida rahakaan asiaa muuttaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotiseuturakas kirjoitti:

Iskekää luu kurkkuun heti tälle monikansalliselle konsulttivirmalle (osakepääoma 2500 ekua) joka suunnittelee Siivikkonevan seudun raiskausta.Ja se ei vielä riitä sillä siirtolinjat tuplaavat raiskauksen.Asukkaat olkaa yhteydessä päättäjiin että peli puhalletaan heti alkuunsa poikki.Etteimeidän tarvi olla vuosia epätietoisuudessa ja voimme valita asuinpaikkamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu