Kirkoon kuuluvuus jatkoi laskua:
2010: 61.7%
2011: 60.4%
2012: 59.2%
2013: 57.9%
2014: 56.4%
2015: 55.5%
2016: 54.3%
2017: 53.1%
Top 7 aluevertailussa:
Paavali 47.1%
Mikael 47.9%
Kallio 48.6%
Valtiokylä 50.1%
Vuosaari 50.9%
Herttoniemi 51.9%
Kannelmäki 52.8%
https://www.helsinginseurakunnat.fi/artikkelit/vaestotilastot
2010: 61.7%
2011: 60.4%
2012: 59.2%
2013: 57.9%
2014: 56.4%
2015: 55.5%
2016: 54.3%
2017: 53.1%
Top 7 aluevertailussa:
Paavali 47.1%
Mikael 47.9%
Kallio 48.6%
Valtiokylä 50.1%
Vuosaari 50.9%
Herttoniemi 51.9%
Kannelmäki 52.8%
https://www.helsinginseurakunnat.fi/artikkelit/vaestotilastot
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kalliossa ja Haagassa suurin ero naisten ja miesten kirkkoon kuuluvuudella. Kalliossa 11,4:n prosenttiyksikön ero ja Haagassa 11,3:n
Vartiokylän+seurakunnassa+teoriassa+18+ihmisen+eroaminen+riittää+kääntämään+kirkkokuuluvuuden+alle+50+prosentin.
Yleensä+tammikuu+on+vilkkainta+liittymisaikaa+ja+hiljaista+erojen+suhteen.+Taas+toisaalta,+nyt+oli+vilkas+tammikuu+eroissa.+Epäilen+silti,+että+vasta+ensi+kuussa+neljäs+seurakunta+alittaa+50+%.
Sivuhuomio: Esim. kolmeen ruotsinkieliseen seurakuntaan liittyi yhteensä 17 yli 60-vuotiasta. Näistä 7 Johanneksen ja 9 Petruksen seurakuntaan. Tilastossa ei kerrota montako Matteuksen seurakuntaan liittyi, kun luku on alle 5 ja halutaan suojata yksityisyyttä.
Harjoitustyöksi seurakunnalle jätetään selvittää mikä meni vikaan.
Helsingissäkin on muuten jokin määrä helluntailaisia, muslimeja jne.
Paavalin seurakunnan alueella tilanne lienee - ehkä ensimmäistä kertaa ikinä missään Suomessa - se, että yli puolet ei kuulu mihinkään uskonnolliseen ryhmään!
Helluntailaisista ja muslimeista osa kuuluun uskonnolliseen yhdyskuntaa, ja osa, ehkä suurempi osa, ei kuulu. Helluntaisia osallistuu ry-muotoisten seurakuntien tooimintoihin.
"Paavalin seurakunnan alueella tilanne lienee - ehkä ensimmäistä kertaa ikinä missään Suomessa - se, että yli puolet ei kuulu mihinkään uskonnolliseen ryhmään! "
Jotain hyväää Paavalistakin :-)
Esimerkiksi Helsingin seurakuntayhtymän tavoitteena on alentaa kiiteistökuluja pysyvästi 15 prosenttia vuosien 2016-2018 aikana. Se tarkoittaa muun muassa, seurakuntatalojen, kirkkoherravirastojen, seurakuntakotien ja osakehuoneistojen myymistä.
". Se tarkoittaa muun muassa, seurakuntatalojen, kirkkoherravirastojen, seurakuntakotien ja osakehuoneistojen myymistä. "
Ja kiristyspolitiikkaa:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005511776.html
Toivottavasti jättävät piispa Laajasalolle jonkun panoluukun Helsinkiin ja sinne pari shampanjaa jäissä, kun piispa ei niitä enää itse pysty pimeästi hankkimaan ;)
Hri.fi julkaisi vihdoin 2016/2017-vuodenvaihteen vakaumusdatan. Hri.fi taulukossa käytetty datapisteen vuotena 2017 (1.1.2017). Mikä vastaa tässä käytettyä 2016 vuotta (31.12.2016). Muutos tehty vertailun parantamiseksi, koska kaikki muukin data on aina leimattu 31.12.20xx vuodelle. 31.12.2017 (hri.fi 1.1.2018) dataa voitaneen odottaa joskus vuoden lopussa.
EvLut jäsenosuus: Kaikki / Miehet / Naiset
2006 68,3 64,2 71,8
2007 67,0 62,9 70,7
2008 65,6 61,3 69,4
2009 64,3 60,0 68,2
2010 62,1 57,6 66,1
2011 60,7 56,2 64,7
2012 59,6 55,0 63,7
2013 58,4 53,8 62,5
2014 56,9 52,3 61,1
2015 55,9 51,2 60,0
2016 54,7 50,0 59,0
Miehissä jäsenosuus alitti 50 prosenttia, ollen 49,96 prosenttia.
EvLut ikäryhmittäin: 1-14v / 15-19v / 20-39v / 40-64v / 65-v
2006 69,3 73,3 66,1 65,2 76,4
2007 68,3 72,4 64,4 64,4 76,1
2008 67,3 71,4 61,7 63,4 75,7
2009 66,0 70,9 59,8 62,4 75,2
2010 64,8 69,7 56,0 60,4 74,5
2011 63,3 68,8 54,0 59,1 73,8
2012 61,8 68,3 52,7 58,0 73,1
2013 60,3 67,3 51,3 56,7 72,5
2014 58,7 65,9 49,6 55,2 71,7
2015 57,2 65,6 48,6 53,9 71,0
2016 55,4 64,4 47,5 52,8 70,0
EvLut miehet ikäryhmittäin: 1-14v / 15-19v / 20-39v / 40-64v / 65-v
2006 69,1 72,5 63,4 60,4 68,1
2007 68,2 71,5 60,8 59,6 68,0
2008 67,0 70,8 57,7 58,7 67,9
2009 65,9 69,9 55,6 57,6 67,7
2010 64,6 69,1 51,6 55,6 67,0
2011 63,0 68,2 49,5 54,5 66,4
2012 61,4 67,3 48,1 53,4 65,8
2013 60,1 66,1 46,6 52,1 65,4
2014 58,6 64,9 44,7 50,6 64,7
2015 57,1 64,8 43,8 49,3 64,2
2016 55,3 63,7 42,5 48,0 63,3
EvLut naiset ikäryhmittäin: 1-14v / 15-19v / 20-39v / 40-64v / 65-v
2006 69,4 74,0 70,1 69,4 81,1
2007 68,4 73,3 68,0 68,6 80,7
2008 67,6 72,0 65,6 67,7 80,3
2009 66,2 71,8 63,8 66,7 79,7
2010 65,0 70,3 60,2 64,6 79,0
2011 63,6 69,4 58,3 63,3 78,3
2012 62,0 69,2 57,1 62,2 77,6
2013 60,5 68,5 55,8 60,9 76,9
2014 58,8 66,9 54,2 59,4 76,1
2015 57,2 66,3 53,2 58,3 75,3
2016 55,5 65,1 52,2 57,3 74,4
https://hri.fi/data/fi/dataset//helsingin-vaesto-uskonnollisen-yhdyskunnan-sukupuolen-ja-ian-mukaan-2004-alkaen
Vielä sama data graafisena, niin on helpompi hahmottaa kehitystä.
Helsingissä ev.lut. kirkkoon kuuluvien osuus sukupuolittain
https://www.chartgo.com/share.do?id=78d1000baa
Helsingissä ev.lut. kirkkoon kuuluvien osuus ikäryhmittäin
https://www.chartgo.com/share.do?id=86b01325aa
Helsingissä ev.lut. kirkkoon kuuluvien miesten osuus ikäryhmittäin
https://www.chartgo.com/share.do?id=bdc8e327aa
Helsingissä ev.lut. kirkkoon kuuluvien naisten osuus ikäryhmittäin
https://www.chartgo.com/share.do?id=2f715c96aa
Mukavasti laskevia käyriä! Ihan mieltä piristävät, kiitos niistä! Hyvä noita on aina välillä ihailla.
Helsingissä+20-64-vuotiaat+kirkkoon+kuuluvat+alkavat+olla+jo+vähemmistö,+käppyröiden+perusteella+arvioisin+että+se+on+hieman+yli+50%+vielä.+20-39-vuotiaat+suunnilleen+saman+verran+alle+50%:n+kuin+40-64-vuotiaat+päälle.+Viimemainitussa+ikäluokassa+kaiketi+enemmän+immeisiä+kuin+edellisessä,+joten+yli+50%:n+vielä+ollaan+kokonaisuudessaan+20-64-+vuotiaissa.+
Naiset+kirkon+laskevan+jäsenosuuskehityksen+jarruina.+Miten+saisi+naisia+vakuutetuiksi+kirkosta+eroamisen+ajankohtaisuudesta+heidänkin+kohdallaan.+Mitä+naiset+kuvittelevat+jäsenyydestään+saavan+enemmän+kuin+miehet?
Kannattaa muistaa, että tuosta puuttuu vielä 31.12.2017 datapiste. Eli kaikiin käyriin voi lisätä yhden napsun alaspäin.
Komeita käyriä tosiaan. Näistä tilastoista voisi tehdä medialle hyvän paketin vuoden lopulla, kun eroaminen on paremmin ajankohtaista. Tällä hetkelle menisi vähän hukkaan.
Tilastokeskus+julkaissut+viime+vuoden+lopulliset+prosenttitilastot.
Helsinki:+Ev.+Lut.+Kirkko+53,6%+(54,7%),+muut+uskonnot+4,3%+(4,2%)+ja+uskontokuntiin+kuulumattomat+42,1%+(41,1%)