Autisti vanhempana

Autisticmother

Olen törmännyt väitteeseen erään yliopistollisen sairaalan kätilöissä, etteivät hyväksy autistista äitiä tai ehdottavat tulevalle neurologisesti poikkeavalle sikiönkehykselle aborttia. Mieskin ehdotti aborttia mutta olen sitä mieltä että en tee sitä.

Vauva.fi ja kaksplussan av-mammat ovat sitä mieltä että autismi on vaikea vamma ja adhd on sairain häiriö. Miten julkeavat.

Suvussa on muutenkin autismin ja adhd kirjoa joten en oo moksiskaan uutisista.

Ps. kuola valuu

4

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autisticmother

      Aihe jäi kesken. Yritän nyt kysyä että mikä ***** ihmisiä vaivaa että autisti äiti olis muka ongelmallisempi kuin joku viina addikti tai narkkari.

    • Jappe52

      Olen työssä tavannut asperger-lapsia, joilla toinen vanhempikin on asperger. Meitä on monenlaisia, ja hyvin kaikki sujuu. Ei kaikkien tarvi mahtua samaan muottiin.

      • Autisticmother

        Jokseenkin samaa mieltä kanssasi. Mua vaan vituttaa kun syrjintää tapahtuu niin selvästi. "Tee abortti koska olet autisti ja saat autistin lapsen"


    • tuuhkelo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1379
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1269
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1066
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1048
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 64
      734
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      717
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      627
    Aihe