Kyllä nyt toveria panee halvalla

Toverit.jääneet.jälkeen

Kova on tovereilla itkentä, ettei niin saa tehdä..

Kun pääministeri Juha Sipilän hallituksen tavoitteet ovat toteutumassa, työttömyys vähenee, velkaantuminen taittuu ja sote saadaan maaliin, kyllä Kallion kuppiloiden tieteellisen sosialismin teoriitikot saavat ostaa isommalla tuopilla 5.5% kaljaa ja ihmetellä, että mitenkä tässä näin kävi.

Kun toveri tasoa täälläkin katsoo, ei ihme jos heillä ei kulje.

21

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepä.siitä

      Voisit opettaa tovereille laduntekoa ja valokuvaamista. Vastapalvelukseksi toverit voisivat opettaa sinulle suomen kieltä ja oikeinkirjoitusta.

    • Toverit ovat älykkäitä, vaikka muutakin väitetään. Niitä on paha narrata nuottaan. Itse kalastan Merenkurkun sillejä, kesät talvet. Laji on imbe. Kovin on lisääntynyt laji tuo imbesilli. Ajatelkaa vain keskusta-kokoomus-siniset-vihreät -koalitiota. Sehän suorastaan haisee. Toista on punainen, rakkauden ja inhimillisyyden väri.

      On se kaunis tuo punaristilippumme, on se.
      http://188.65.140.222/adeona-file/1619009/fi/webfeel?1397644385

      • Voihan repullinen kappitalisteja, linkkini ei aukea kuin kopioimalla. Porvarin metkuja, porvarin metkuja. Kyse on kuitenkin Ahvenanmaan punaristilipusta, jonka äärellä koemme syvää luottamusta Ahvenanmaan itsehallintoa kohtaan.


      • TässäSitäOllaan
        Nimimerkix kirjoitti:

        Voihan repullinen kappitalisteja, linkkini ei aukea kuin kopioimalla. Porvarin metkuja, porvarin metkuja. Kyse on kuitenkin Ahvenanmaan punaristilipusta, jonka äärellä koemme syvää luottamusta Ahvenanmaan itsehallintoa kohtaan.

        Hieno se n tuo Ahvenanmaan lippu. Se siinä linkissäsi on.

        Jos ei olisi ollut sitä sisällissotaa, Suomen lipun värit olisivat hehkuvammat kuin kykyisessä lipussamme. Sisällissodan jälkeenkin taiteilija Akseli Gallen-Kallela paheksui nykyistä lippuamme. Sanoi, että siinä on liian miedonkarvaiset värit.

        Olisi pitänyt valita lipuksemme se, senaatin 27.2.1918 väliaikaiseksi merenkulku- ja kauppalipuksi vahvistama lippu. Näette tästä linkistä:

        https://www.google.com/search?q=Suomen lippu historia&rls=com.microsoft:fi:IE-Address&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=2rVLQPeI7h2JYM:,AORKHFxxDWka4M,_&usg=__l4BOj6In5ruamr7wFWsPIUf76rM=&sa=X&ved=0ahUKEwigg_jwnbrZAhUhiKYKHVVcAyQQ9QEIUzAG#imgrc=2rVLQPeI7h2JYM:


    • Towerit, älkää antako panna itseänne, ainakaan halvalla. Jos ei muu auta, tervatkaa hanurinne. Sitten eivät enää pane edes ilmaiseksi, ainakaan toistamiseen. Tervaa voi terästää kuusenneulasilla. Kaupunkilaissosialisteille tiedoksi, että kuusi on se, jossa on lyhemmät neulaset. Se toinen on mänty.

      • Kaupunkilaininen

        Käykö muovikuusi ?


      • vastavastannut
        Kaupunkilaininen kirjoitti:

        Käykö muovikuusi ?

        Kaupunkilainiselle sanoisin, että kyse on vakavasta asiasta. Muovikuusi on paska, repii koko hanurin, kuulemma. Tervan voi korvata mämmillä ja neulaset tiskiharjalla, harjapää kohti tuuletusaukkoa. Sotkuista hommaa, kuten muukin politikointi.


      • Eikös Teillä sitä maissia . . . . . . ilman tervaa . . .


      • tippuri_kirvelee
        Nimimerkixi kirjoitti:

        Eikös Teillä sitä maissia . . . . . . ilman tervaa . . .

        Poijaat pistää kuivana, ellei akselirasvaa ole saatavilla.


    • huhaapelleainakin

      Onko avaaja se aktiimallin työllisyystuella palkattu keputoimiston loinen?

    • Työttömyyden väheneminen, ja työllisyyden kasvu, lähinnä tilastollinen "virhe".
      Velkaantuminen kuvitelmien pohjalta saadaan kuriin, siis pienemmäksi kuin viime vuonna, toivottavasti. Se selviää vasta ensi vuonna, mutta tuskinpa toteutuu, kun katselee hömelöiden touhua. SoTe kusee sukille oikein kunnolla, kun eivät siitsi/uskalla sankarit selvittää sitä EU;lla, eli velkarahalla luultavasti tulee valtio makselemaan yksityisille toimijoille miljardiluokan korvauksia.
      Talous nousee maailmantalouden hännillä kiitettävästi, toistaiseksi.

      • Tuollaiseen se kait juuri ja juuri "osaamisesesi" taitaa riittää. Asiastahan et yleensä kykenekään kommentoimaan, vaan menet tuohon tuttuun ja turvalliseen aiheeseen, Putin ja tumputtaminen. On kuitenkin hienoa, että olet kykyjesi tasolla "mukana" keskusteluun tuomassa omasta mielestäsi tärkeän, joskin pakkomielteisen kantasi.


      • samataso
        Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Tuollaiseen se kait juuri ja juuri "osaamisesesi" taitaa riittää. Asiastahan et yleensä kykenekään kommentoimaan, vaan menet tuohon tuttuun ja turvalliseen aiheeseen, Putin ja tumputtaminen. On kuitenkin hienoa, että olet kykyjesi tasolla "mukana" keskusteluun tuomassa omasta mielestäsi tärkeän, joskin pakkomielteisen kantasi.

        Näytti olevan samaa tasoa kun sinunkin kirjoituksesi


      • samataso kirjoitti:

        Näytti olevan samaa tasoa kun sinunkin kirjoituksesi

        Se on varmaankin vaikeata, mutta valtaosassa kommentteja, väittäisin ongelman olevan "vastaanottavassa" päässä.


      • ilgilligu
        Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Se on varmaankin vaikeata, mutta valtaosassa kommentteja, väittäisin ongelman olevan "vastaanottavassa" päässä.

        Ethän sinä kommentoi muuten kun opposition tapaan mölyämällä EEEEIIIIIII


      • ilgilligu kirjoitti:

        Ethän sinä kommentoi muuten kun opposition tapaan mölyämällä EEEEIIIIIII

        Opettelet vain lukemaan, ja sen jälkeen ymmärtämään lukemasi, niin siitä se lähtee.


      • hiljaisempaakinvituttaa
        ilgilligu kirjoitti:

        Ethän sinä kommentoi muuten kun opposition tapaan mölyämällä EEEEIIIIIII

        Eikös tuo oppositio ole ennemminkin kuin joukko tuppisuita? Jos ne mölyäisivät, niin sen kyllä huomaisi.


      • 123122
        Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Opettelet vain lukemaan, ja sen jälkeen ymmärtämään lukemasi, niin siitä se lähtee.

        Sinun kirjoituksissasi vaan ei ole mitään ymmärrettävää, muuta kun tuo eeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiii


      • 123122 kirjoitti:

        Sinun kirjoituksissasi vaan ei ole mitään ymmärrettävää, muuta kun tuo eeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiii

        Kyllä vika on vastaanottavassa päässä, joten ei siitä sen enempää. Älä kommentoi jos et asiaa ymmärrä, ei se sen vaikeampaa ole.


    • HomoHallitus

      Kyllä Pöpilä tosiaan panee "kepulikonstein" Urpoa, ja Terhoa halvalla. !

    • PAAVO.JOHTAJAKSI

      Vaalit tulossa.
      Paavon vaalikiertueella valtaisa suosio.

      Tohtori Väyrynen JOHTAJAKSI.

      Tarvitaan muutos.
      PAAVO puheenjohtajaksi niin muutos tulee.

      Mediapeli ja mustamaalauskampanja todistavat että
      Kepun johto pelkää Paavoa. 
      Eikä ihme.

      Kansa kostaa KEPULLE. 

      Kun Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta kepun johdossa nousi hiukset pystyyn jopa Pekkarisen peruukissa.

      PAAVO on Voittaja. 
      PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣

      Mitä voi tästä päätellä...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8823
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8685
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      7493
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5268
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4305
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4180
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4093
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3889
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      75
      3774
    Aihe