Kyllä nyt toveria panee halvalla

Toverit.jääneet.jälkeen

Kova on tovereilla itkentä, ettei niin saa tehdä..

Kun pääministeri Juha Sipilän hallituksen tavoitteet ovat toteutumassa, työttömyys vähenee, velkaantuminen taittuu ja sote saadaan maaliin, kyllä Kallion kuppiloiden tieteellisen sosialismin teoriitikot saavat ostaa isommalla tuopilla 5.5% kaljaa ja ihmetellä, että mitenkä tässä näin kävi.

Kun toveri tasoa täälläkin katsoo, ei ihme jos heillä ei kulje.

21

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepä.siitä

      Voisit opettaa tovereille laduntekoa ja valokuvaamista. Vastapalvelukseksi toverit voisivat opettaa sinulle suomen kieltä ja oikeinkirjoitusta.

    • Toverit ovat älykkäitä, vaikka muutakin väitetään. Niitä on paha narrata nuottaan. Itse kalastan Merenkurkun sillejä, kesät talvet. Laji on imbe. Kovin on lisääntynyt laji tuo imbesilli. Ajatelkaa vain keskusta-kokoomus-siniset-vihreät -koalitiota. Sehän suorastaan haisee. Toista on punainen, rakkauden ja inhimillisyyden väri.

      On se kaunis tuo punaristilippumme, on se.
      http://188.65.140.222/adeona-file/1619009/fi/webfeel?1397644385

      • Voihan repullinen kappitalisteja, linkkini ei aukea kuin kopioimalla. Porvarin metkuja, porvarin metkuja. Kyse on kuitenkin Ahvenanmaan punaristilipusta, jonka äärellä koemme syvää luottamusta Ahvenanmaan itsehallintoa kohtaan.


      • TässäSitäOllaan
        Nimimerkix kirjoitti:

        Voihan repullinen kappitalisteja, linkkini ei aukea kuin kopioimalla. Porvarin metkuja, porvarin metkuja. Kyse on kuitenkin Ahvenanmaan punaristilipusta, jonka äärellä koemme syvää luottamusta Ahvenanmaan itsehallintoa kohtaan.

        Hieno se n tuo Ahvenanmaan lippu. Se siinä linkissäsi on.

        Jos ei olisi ollut sitä sisällissotaa, Suomen lipun värit olisivat hehkuvammat kuin kykyisessä lipussamme. Sisällissodan jälkeenkin taiteilija Akseli Gallen-Kallela paheksui nykyistä lippuamme. Sanoi, että siinä on liian miedonkarvaiset värit.

        Olisi pitänyt valita lipuksemme se, senaatin 27.2.1918 väliaikaiseksi merenkulku- ja kauppalipuksi vahvistama lippu. Näette tästä linkistä:

        https://www.google.com/search?q=Suomen lippu historia&rls=com.microsoft:fi:IE-Address&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=2rVLQPeI7h2JYM:,AORKHFxxDWka4M,_&usg=__l4BOj6In5ruamr7wFWsPIUf76rM=&sa=X&ved=0ahUKEwigg_jwnbrZAhUhiKYKHVVcAyQQ9QEIUzAG#imgrc=2rVLQPeI7h2JYM:


    • Towerit, älkää antako panna itseänne, ainakaan halvalla. Jos ei muu auta, tervatkaa hanurinne. Sitten eivät enää pane edes ilmaiseksi, ainakaan toistamiseen. Tervaa voi terästää kuusenneulasilla. Kaupunkilaissosialisteille tiedoksi, että kuusi on se, jossa on lyhemmät neulaset. Se toinen on mänty.

      • Kaupunkilaininen

        Käykö muovikuusi ?


      • vastavastannut
        Kaupunkilaininen kirjoitti:

        Käykö muovikuusi ?

        Kaupunkilainiselle sanoisin, että kyse on vakavasta asiasta. Muovikuusi on paska, repii koko hanurin, kuulemma. Tervan voi korvata mämmillä ja neulaset tiskiharjalla, harjapää kohti tuuletusaukkoa. Sotkuista hommaa, kuten muukin politikointi.


      • Eikös Teillä sitä maissia . . . . . . ilman tervaa . . .


      • tippuri_kirvelee
        Nimimerkixi kirjoitti:

        Eikös Teillä sitä maissia . . . . . . ilman tervaa . . .

        Poijaat pistää kuivana, ellei akselirasvaa ole saatavilla.


    • huhaapelleainakin

      Onko avaaja se aktiimallin työllisyystuella palkattu keputoimiston loinen?

    • Työttömyyden väheneminen, ja työllisyyden kasvu, lähinnä tilastollinen "virhe".
      Velkaantuminen kuvitelmien pohjalta saadaan kuriin, siis pienemmäksi kuin viime vuonna, toivottavasti. Se selviää vasta ensi vuonna, mutta tuskinpa toteutuu, kun katselee hömelöiden touhua. SoTe kusee sukille oikein kunnolla, kun eivät siitsi/uskalla sankarit selvittää sitä EU;lla, eli velkarahalla luultavasti tulee valtio makselemaan yksityisille toimijoille miljardiluokan korvauksia.
      Talous nousee maailmantalouden hännillä kiitettävästi, toistaiseksi.

      • Tuollaiseen se kait juuri ja juuri "osaamisesesi" taitaa riittää. Asiastahan et yleensä kykenekään kommentoimaan, vaan menet tuohon tuttuun ja turvalliseen aiheeseen, Putin ja tumputtaminen. On kuitenkin hienoa, että olet kykyjesi tasolla "mukana" keskusteluun tuomassa omasta mielestäsi tärkeän, joskin pakkomielteisen kantasi.


      • samataso
        Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Tuollaiseen se kait juuri ja juuri "osaamisesesi" taitaa riittää. Asiastahan et yleensä kykenekään kommentoimaan, vaan menet tuohon tuttuun ja turvalliseen aiheeseen, Putin ja tumputtaminen. On kuitenkin hienoa, että olet kykyjesi tasolla "mukana" keskusteluun tuomassa omasta mielestäsi tärkeän, joskin pakkomielteisen kantasi.

        Näytti olevan samaa tasoa kun sinunkin kirjoituksesi


      • samataso kirjoitti:

        Näytti olevan samaa tasoa kun sinunkin kirjoituksesi

        Se on varmaankin vaikeata, mutta valtaosassa kommentteja, väittäisin ongelman olevan "vastaanottavassa" päässä.


      • ilgilligu
        Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Se on varmaankin vaikeata, mutta valtaosassa kommentteja, väittäisin ongelman olevan "vastaanottavassa" päässä.

        Ethän sinä kommentoi muuten kun opposition tapaan mölyämällä EEEEIIIIIII


      • ilgilligu kirjoitti:

        Ethän sinä kommentoi muuten kun opposition tapaan mölyämällä EEEEIIIIIII

        Opettelet vain lukemaan, ja sen jälkeen ymmärtämään lukemasi, niin siitä se lähtee.


      • hiljaisempaakinvituttaa
        ilgilligu kirjoitti:

        Ethän sinä kommentoi muuten kun opposition tapaan mölyämällä EEEEIIIIIII

        Eikös tuo oppositio ole ennemminkin kuin joukko tuppisuita? Jos ne mölyäisivät, niin sen kyllä huomaisi.


      • 123122
        Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Opettelet vain lukemaan, ja sen jälkeen ymmärtämään lukemasi, niin siitä se lähtee.

        Sinun kirjoituksissasi vaan ei ole mitään ymmärrettävää, muuta kun tuo eeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiii


      • 123122 kirjoitti:

        Sinun kirjoituksissasi vaan ei ole mitään ymmärrettävää, muuta kun tuo eeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiii

        Kyllä vika on vastaanottavassa päässä, joten ei siitä sen enempää. Älä kommentoi jos et asiaa ymmärrä, ei se sen vaikeampaa ole.


    • HomoHallitus

      Kyllä Pöpilä tosiaan panee "kepulikonstein" Urpoa, ja Terhoa halvalla. !

    • PAAVO.JOHTAJAKSI

      Vaalit tulossa.
      Paavon vaalikiertueella valtaisa suosio.

      Tohtori Väyrynen JOHTAJAKSI.

      Tarvitaan muutos.
      PAAVO puheenjohtajaksi niin muutos tulee.

      Mediapeli ja mustamaalauskampanja todistavat että
      Kepun johto pelkää Paavoa. 
      Eikä ihme.

      Kansa kostaa KEPULLE. 

      Kun Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta kepun johdossa nousi hiukset pystyyn jopa Pekkarisen peruukissa.

      PAAVO on Voittaja. 
      PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣

      Mitä voi tästä päätellä...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      845
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      20
      769
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      702
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      116
      519
    Aihe