Kaupungin päätöksenteosta on kadonnut jo kauan sitten kyky ja halu myöntää tehdyt virheet. Lain ja johtosääntöjen vastaisesta toiminnasta puhumattakaan. Silloin ollaan jo kaukana oikeusvaltion ja hyvän hallinnon periaatteista.
Loviisassa hyvä hallintotapa on vain muisto
Kittiläntiellä
14316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hallinto on retuperällä. Toimielinten pöytäkirjojen tulisi olla kokouksen kulkuun liittyviä asiakirjoja. Pöytäkirjan tulisi olla tiedon säilytyksen, siirron, oikeussuojan ja valvonnan väline. Pöytäkirjoihin ei kuitenkaan aina merkitä päätettävien asioiden kaikkia käsittelytietoja. Ts. asian ratkaisemiseen vaikuttavia suullisia lausuntoja, koska ne eivät kestäisi ns. päivän valoa. Tämän voi havaita jo valtuuston julkisista kokouksista. Meno on suorastaan karmeaa suljetuissa kokouksissa, joita ovat kaikki muut kokoukset. Mm. oikeussuojan kannalta tilanne on kestämätön.
Eipä valtuuston kokouksistakaan paikallinen media kirjoita kuin tarkoin valittuja "työnantajan äänen mukaisia" puheenvuorouutisia, mutta onneksi on videolähetykset, joista nämäkin vinosuuntaukset selviävät. "Sen lauluja laulat, jonka leipää syöt", on myös riippumattomaksi itseäänkin kutsuvan median tunnus. Valitettavasti
Rkp:ssä on ollut vahvoja pyrkimyksiä saada valtuuston kokousten videolähetykset loppumaan. Julkisuus ja avoimuus muutenkin ovat huonon hallinnon suoranaisia vihollisia!
AINA VOI TEHDÄ KANTELUN OIKEUSASIAMIEHILLE TAI VIRANOMAISTEN TOIMINNASTA OIKEUSKANSLERILLE
Tekninen lautakunta 22.02.2018 / Pykälä 36
Lautakunnan jäsenten enemmistö luulee, että heillä on oikeus olla välittämättä ilmeisistä rikkomuksista sekä äänestää "nurin" lain ja johtosääntöjen määräykset.
Lukekaa pöytäkirja liitteineen ja hämmästykää. Kittilän hiihtohissi jupakka taitaa jäädä toiseksi Loviisan hulevesiputkelle!
Lautakunnan päätös osoittaa, ettei millään ole mitään väliä. Kannattaako lautakunnan edes enää kokoontua? Maksetaan vain kokouspalkkiot siitä hyvästä, kun ilmoitetaan esittelijälle telefoonilla tai sähköpostilla että hyväksyn kaiken. Kokouspalkkio kun on kaikkein tärkein koko touhussa, koska itse asiat, faktat ja laillisuuskysymykset eivät näitä tuolin lämmittäjiä kiinnosta. Esityslistan jakaminenkin on turhaa ja viranhaltijoita työllistävää. Kannattaako valtuustonkaan enää käsitellä budjettia? Todetaan vaan yleisesti, että määrärahat voi käyttää viranhaltijoiden päätöksellä kaupungin hommiin tai jonkun muun ulkopuolisen tahon hyväksi.
Hallintosäännössä ja hankintaohjeesta voidaan luopua, koska vallitsevan käytännön mukaan hankintapäätöksiä ei tehdä, vaan hallintosäännön ja hankintaohjeen vaatimukset voidaan ohittaa (valtuustolle annetun tiedon mukaan) asemavaltuutuksella ja sopimalla asiasta puheenjohtajan kanssa!
Ehdotan vielä yhden lisäyksen
kirjattavaksi paikalliseen hallintomenettelyn ohjeistukseen, joka myös on vallitsevan käytännön mukainen:
Kirjallinen viranhaltijan päätös voidaan aina korvata suullisella päätöksellä ja siten hallintolain 43 pykälän määräys päätöksen muodosta voidaan jättää huomiotta, koska se ei sovellu Loviisassa käytettäväksi.
Yleinen käytäntö kunnissa taitaa kuitenkin olla se, että pöytäkirjoissa on maininta ketkä ovat olleet käsittelyn aikana läsnä. Jos sellainen maininta puuttuu, kyseessä on selkeä virhe.
Sen sijaan vaikuttaa melko mahdottomalta sellainen ajatus, että kaikki mitä sanotaan kokouksen aikana myös pöytäkirjaan kirjoitettaisiin.
Eri asia sitten jos joku erikseen pyytää, että hänen lausumaansa merkitään pöytäkirjaan.
Sinänsä hyvän hallintotavan peräänkuuluttaminen ei ole koskaan väärin.
Kaikkia lausuntoja ei tietenkään voi ja tarvitsekaan kirjoittaa pöytäkirjaan. Tuskinpa sellainen viranhaltija, joka lausuu "mieluisan" päätöksen saamisen edistämiseksi jotain ratkaisuun vaikuttavaa ja jota ei alkuperäiseen esittelytekstiin ole tohdittu laittaa, vaatii lausuman lisäämistä pöytäkirjaan. Sama koskee ketun häntä kainalossa olevia luottamushenkilöitä! Monella luottamushenkilöllä, kun ei ole
toiminnassaan päällimmäisenä kunnan etu, vaan oma tai jonkun pienen edunsaaja ryhmän intressit! Kaikki kokoukset pitäisi nauhoittaa.
Uuden ruotsinkielisen ja jo kooltaan ylimitoitetun koulukeskuksen rakentamishankkeessa on jo piirteitä, jossa kunnan etu ei ole päällimmäisenä. Hanketta pyritään jakamaan vaikeasti hallittaviin pieniin osiin, jotta urakoita saataisiin ohjattua paikallisille toimijoille. Se takuulla johtaa hallitsemattoman tilanteeseen ja jättilaskuihin. Markkinaoikeuden ovikin saattaa aueta.
Kysymys: Miltä tahoilta kunnallisvaaliehdokkaat ovat saaneet vaaliavustuksia?
Lisäkysymys: Miksi koulun rakennusmateriaalia CLT:tä ajettiin kuin käärmettä hagelgeväriin?
Miksi myöntää, kun joutuu virkavastuuseen.
Tämän päiväinen julistus kaupungin kotisivuilla osoittaa etteivät sen allekirjoittaneet ymmärrä asemaansa ja sitä etteivät he ole Loviisan kaupunki! Millä toimivallalla he antavat tuen ilmauksia kaupungin puolesta ja suorastaan julistuksellaan kapinoivat viranomaisten ja oikeusistuimien laillisia päätöksiä vastaan?
Onko täällä vallalla jonkinlainen "juntta" meininki? Kyseessä on todellinen populismin huippu, jonka tarkoituksena on äänien kalastelu tulevissa vaaleissa!
Sitä kalastelua se on, mitä enemmän näkyvyyttä niin... en lähtisi vetää nimeäni tuollaiseen paperiin missä neljä kertaa on kokeiltu ja feilattu, viranomaiset tietävät enemmän kuinmitä pystyvät julkisuuteen julistaa. Emme me voi tietää mikä on totta mikä ei. Kuka pystyy edes varmuudella sanomaan onko edes lanssikuski tämä tyyppi, ja se on nähty ennenkin että tehtailevat kakaroita suomen maaperällä jotta suomisuvakit ei karkoita. Te jotka ajatte näitä asioita, kustantakaa monilapsista perhettä omulla rahoilla, se kun maksaa maltaita yhteiskunnalle. Nämä tietenkin passivoituvat entistäkin enemmän siitä. Taas oiva esimerkki, kuinka tullaan monen euromaan läpi, sillä suomeen halutaan koska täällä saa lapsiperheet mahtavat lisät ja vanhemmat tienaa tekemättä yhtään mitään enemmän kuin meidän omat työttömät.