pohjanmaan junioripainijat

Onko tosiaan niin,että koko pohjanmaalta löytyy Ilmajoen ulkopuolisia Juniori-ikäisiä painijoita kokonaiset viisi painijaa.Ainakin Myhi-painien ilmoittautuneiden perusteella voi tehdä tällaisen johtopäätöksen.Jos näin on,on laji todellisessa aallonpohjassa.Olisko aiheellista miettiä niitä valmennusrahoja muuallekin Suomeen,ei ainoastaan pohjanmaalle,jos painijamäärät on saatu tuollaiselle tasolle,mitkään selitykset ei kyllä tunnu uskottavilta.
7533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eipä ole niitä junioreita muuallakaan Suomessa. Ei ainakaan menestyviä. Pohjanmaalla niitä nyt on moninkertainen määrä muuhun Suomeen verrattuna. Se on kylmä fakta.

Äänestä
  • Mutta hei POHJANMAALLA 5 kpl muissa seuroissa yhteensä

    Äänestä

  • Miten sitte etelässä jos jätetään maahanmuuttajat ja vapurit pois? Onko kolme vai neljä junioria jotka painii?

    Äänestä

Taso laskee, kun nappulat juniorit juoksee kymmenen eri lajin treeneissä. Missään niistä ei enää tule hyviä. Mammat kyllä tykkää, kun voi kertoa että meidän pojat harrastaa vähän kaikkea!

Äänestä

Nassikoita meilläkin on aivan pirusti. Myös veteraaneja on paljon. Valitettavasti yksi painisukupolvi on käytännössä menetetty jääkiekkointoilun takia. Siksi teini-ikäisiä painijoita ja hiukan vanhempia, ei juuri ole. Lajien välissä ristitreenaajista taas ei ole kilpapainijoiksi, koska painiherkkyys ja tekniikka puuttuu.

Äänestä

Judossa on muuten aivan sama tilanne. Teinejä ei riitä kilpailuihin juuri lainkaan.

Äänestä
  • Niitä taisi olla neljä IK:n ulkopuolista painijaa matolla,jotka on pohjanmaalta,eli ei pohjanmaallakaan olla keskitytty muihin,kuin Ilmajoen painijoihin,näin se vaan on,että liiton ja OK;n rahoilla pitäisi olla valmennusta TASAPUOLISESTI kaikille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


snadinkundit kirjoitti:

Onko tosiaan niin,että koko pohjanmaalta löytyy Ilmajoen ulkopuolisia Juniori-ikäisiä painijoita kokonaiset viisi painijaa.Ainakin Myhi-painien ilmoittautuneiden perusteella voi tehdä tällaisen johtopäätöksen.Jos näin on,on laji todellisessa aallonpohjassa.Olisko aiheellista miettiä niitä valmennusrahoja muuallekin Suomeen,ei ainoastaan pohjanmaalle,jos painijamäärät on saatu tuollaiselle tasolle,mitkään selitykset ei kyllä tunnu uskottavilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu