onko muita jvk sijoittajia

laurukainen

En ole huomannut näillä palstoilla keskustelua joukkovelkakirjoihin ja yrityslainoihin sijoittamisesta. Näistähän saa yleensä taattua 6-8 % korkoa ja laina-ajat 3-20 v. Ei nämä minusta nykytilanteessa niin huonoja ole osakkeisiin tai rahastoihin verrattuna, itsellä on kaikkia sorttia, pienellä panoksella tosin .Sitten on näitä pankkien markkinoimia ns. yrityskoreja joissa rahojen ja tuoton takaisin saanti riippuu yleensä konkurssien määrästä jossain tietyssä osakesarjassa. Nämä tuntuvat kovin riskisiltä ja vaikeasti seurattavilta ja olen pysynyt niistä erossa vaikka tuotot jossain 300% turbokorissa houkuttelevatkin. onko palstalla muita em. tuotteisiin sijoittaneita ja miten on sujunut varsinkin näiden monimutkaisempien tuotteiden kanssa ?

2

746

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Jos jonkun on maksettava lainoistaan 6 - 8 % korkoa nykyaikana, takaisinmaksu ei suinkaan ole taattu. Vahvojen yhtiöiden lainat ovat paljon halvempia. Mutta tietysti perehtymällä lainanottajaan voi löytää sopivan kohteen kohtuullisella riskillä.

      Pankkien kokoamat lainakorit ovat sellaisia sotkuja, että niistä on piensijoittajan paras pysyä erossa. Paketin tuotto riippuu usein ratkaisevasti yksittäisestä luottotapahtumasta tai tappiosta, ja niiden todennäköisyyksien määrittäminen jollekin 10 - 20 yhtiön ryppäälle on niin vaikeaa, että ainakaan minä en rupea kilpailemaan siinä pankin kanssa. Siellä laskelmat on kyllä tehty ja säännöt määrätty liikkeellelaskijaa suosiviksi. Kyse on enemmän arpajaisista kuin sijoittamisesta.

      • laurukaine

        En minä nyt kovin suuririskisenä pidä seniorilainoja esim. SRV, VAPO, STORA ENSO . Ja käsittääkseni mahd. konkurssitilanteessa velallinen on vahvemmilla kuin osakkeenomistaja. Nämä lainakorit on tosiaan monasti laskettu niin että pankki voittaa aina vaikka miten kävisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      154
      1422
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1150
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      849
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      772
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      642
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      34
      564
    7. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      562
    8. 46
      550
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      548
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      532
    Aihe