Milloin aloitte käyttämään äippävaatteita?
Minä olen nyt rv 14 ja liian laiha äitiysvaatteisiin, mutta liian suuri entisiin vaatteisiin. Miten olette ratkaisseet tämän "välikausi"-ongelman?
Minä olen nyt rv 14 ja liian laiha äitiysvaatteisiin, mutta liian suuri entisiin vaatteisiin. Miten olette ratkaisseet tämän "välikausi"-ongelman?
Vastaukset 3
Vanhimmat
kai en käyttänyt äitiysvaatteita ollenkaan.. tosi pitkään mahduin normaaleihin käyttövaatteisiin ja kesän hilluin kesämekko päällä (laskettu aika oli elokuussa). jos mahdollista niin lainaa vaatteita ystäviltäsi jotka ovat sinua hiukan isompia, osta äippävaatteita vasta yli puolenvälin jälkeen.. (luulisin) ei kai aikaisemmin kannata.
Minulla maha pullahti n. Rv 20 ja tavalliset vaatteet alkoivat käydä pieneksi. Olen pitkä ja hoikka ja kuvittelin pärjääväni pidempään normaaleilla vaatteilla.. Nyt Rv 24 ja vielä jotkin tavalliset vaatteet menee esim. trikoot ja ulkoiluhousut. Mutta muuten on äippähousut käytössä. Ostinkin ekat äippähousut jo hyvissä ajoin ja tuntui hassulta sovittaa kun maha oli silloin niin pieni. Mutta eipä mennyt kuin muutama viikko niin tarpeen oli.
Töissä olen ratkaissut ongelman laittamalla kumilenkin napin ja napinläven väliin, vetskari puoliksi auki ja pitkä paita päälle. En viitsi töihin ostaa äippähousuja (hoitotyö). Yritän pärjätä tuolla ratkaisulla siihen asti kun töissä olen.
Minulla tulee epämukava olo, jos yhdetkään housut kiristää. Esim. pikkarien vyötörönauha täytyy olla mahan alla. Äitiyspikkarit eivät ainakaan vielä houkuttele. Eivät ole kovin hemaisevat, mutta katotaan niin minultakin ne vielä jossakin vaiheessa löytyy...
Kiitos, enpä ollut tullut ajatelleeksi tuota kuminauha viritelmää, sehän on oivallinen! Ei tietysti poista vetoketjuongelmaa, mutta juuri nappi onkin ollut tähän saakka tiukin.