Kuopion päättäjillä on ilmeiseti vakaa tarkoitus saada ruutukaupungissa asiointi mahdollisimman vaikeaksi korottamalla pysäköintimaksuja, niin katujen varsilla kuin parkkihalleissakin.
Jo nykyisilläkin taksoilla monet autolla liikkuvat karsastavat keskustaa, ja jos parkkimaksut vielä nuykyisestäänkin nousevat, niin jatkossa moni yrittäjä joutuu lopettamaan toimintansa asiakkaiden puutteessa.
Kuopion pysäköinti
17
569
Vastaukset
- hoh_hoijaa
Trolli ei jaksanut sitten vastata vanhaan viestiketjuun joita täällä on 50 vaan piti väkisin vääntää uusi aloitus.
Vaikka:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14267583/parkkipaikat
Parkkipaikat?
On se niin vaikeaa käyttää tuota hakua.- asia.mies
"hoh_hoijaa" ei sitten lukenut aamun Savon Sanomia. Lukaisepa vaikka netistä, niin tiedät päivän asiat.
- Kiirettäpittää
asia.mies kirjoitti:
"hoh_hoijaa" ei sitten lukenut aamun Savon Sanomia. Lukaisepa vaikka netistä, niin tiedät päivän asiat.
Ei se ehi, sen kun pittää valavoo tätä palstoo.
- en.käy.keskustassa
asia.mies kirjoitti:
"hoh_hoijaa" ei sitten lukenut aamun Savon Sanomia. Lukaisepa vaikka netistä, niin tiedät päivän asiat.
Niinpä näkyy keskustan pysäköintimaksut nousevan:
https://www.savonsanomat.fi/savo/Kuopioon-jopa-tuplataksa-kadunvarsipysäköintiin-Kaupunki-tahtoo-ajaa-autot-laitoksiin/1114405#comments
Voivat yksintein minun puolesta nostaa vaikka kymmen- tai satakertaisiksi nuo pysäköintimaksut koska minä en aio keskustassa käydä missään nimessä, olinpa sitten liikkeellä autolla, bussilla, jalan tai pyörällä!!
- ykkerppa
Yli 60 vuotiaana YK- veteraanina meille oli luotu vapaa pysäköinti toriparkissa kesäkuusta 2017 vuoden loppuun. Täytyy myöntää että se ohjaili ostotottumuksia keskustan liikkeisiin, kävin keskustassa kerran- pari viikossa. Etuus poistettiin vuoden -18 alusta. Tämän vuoden puolella en ole käynyt keskustassa kertaakaan.
- liikaasakotettu
Kaikki toiminta terveyskeskuksesta juna-asemaan ja matkakeskuksesta lähtien tulisi saada pois keskustasta vaikkapa markettien yhteyteen, antaa keskustan kuolla hiljakseen pois. Uusi uimahallikin pitäisi sijoittaa jonnekin muualle kuin jäähallin kylkeen, parkkipaikkoja kun ei yksinkertaisesti riitä uimahaluisille ja jääkiekkohulluille. Jos oikeasti haluttaisiin keskustaa kehittää niin torista pitäisi tehdä ilmainen parkkipaikka ja torinaluspysäköinnistä nuorille mikro-autorata. Nykyäänhän tunnelma torilla on kuin venäläisellä lentokentällä kun ei asiakkaita käy.
- Nettikettunen
Autoton keskusta on kaikkialla nykytrendi. Yritykset menestyvät jos ovat ajankohtaisia ja sijainti on yritykseslle oikea. Turha syyttää pysäköntimaksuja tms, jos asiakasvirrat eivät enää ole kivijalkaliikeissä.
- enmaksaparkkipaikasta
Itse jätän autoni aina Myhkyrinkadulle. Ilmaista, kiekotonta pysäköintiä ja sieltä kävelee keskustaan viidessä minuutissa.
- lovelovekuopio
Voi voi, kun kaikki ei vaan voi olla ilmaista!
- Pienyrittelijä
Kyllä se asia vaan on niin, jos parin-kolmen tunnin asiointi keskustassa tulee maksamaan kadunvarteen pysäköitynä jatkossa sen 7.20 - 12.00 euroo, niin väittipä Kuopion pysäköinnin toimari Pääkkö ostajien käyttäytymisestä ihan mitä vaan, niin sillä rahalla saa marketeista jo aika paljon vaikkapa peruselintarvikkeita.
Ja vielä kun huomioidaan se että noissa kauppakeskuksissa on tarjontaa laidasta laitaan ilman parkkimaksuja, niin kumpaankohan Pääkkö kuvittelee porukan jatkossa sitten asiointinsa suuntaavan, keskustan liikkeisiin vaiko marketteihin?- Että_silleen
Kadunvarsipysäköinti on tarkoitettu lyhytaikaiseen pysäköintiin. Ei, että joku pysäköi ruosteisen katiskansa siihen koko päiväksi.
- Arvovalinta
Että_silleen kirjoitti:
Kadunvarsipysäköinti on tarkoitettu lyhytaikaiseen pysäköintiin. Ei, että joku pysäköi ruosteisen katiskansa siihen koko päiväksi.
No senhän nyt tajuaa jo Pihtiputaan mummokin ettei rupista Taunustaan kannata tuoda Matkusta lähemmä keskustaa, sieltäkin kun saa ostettua leikattua konjakkia, kipulinjamenttiä ja evästä, luistimista ja anorakeista nyt puhumattakaan.
Ja mikä parasta, Ikean ruokalassa saa sillä rahalla jopa seitsemän kuumaa hodaria lisukkeineen, mikä keskustassa menee jo pelkkään reilun tunnin mittaiseen pysäköintiin. - sdklfjdsjfkdslfjl
Että_silleen kirjoitti:
Kadunvarsipysäköinti on tarkoitettu lyhytaikaiseen pysäköintiin. Ei, että joku pysäköi ruosteisen katiskansa siihen koko päiväksi.
Ei siihen saa sen enempää pysäköidä tuliterällä ruosteettomalla mersullakaan.
Saksassa menivät vielä pidemmälle ja antoivat kaupungeille vapaat kädet kieltää dieselmoottoreilla varustetuilla ajoneuvoilla ajamisen kokonaan. Hetkinen... busseissahan on dieselmoottorit... öööö... mikä meni vikaan...
https://yle.fi/uutiset/3-10094030?origin=rss
Tuo ilmastonmuutos -uskonto on mennyt jo täydellisen mielettömyyden asteelle, tällä tekosyyllä rajoitetaan jo ihmisten vapauksia, terrorismi toinen minkä varjolla on rajoitettu ihmisten oikeuksia ja vapauksia. Täysiä tekosyitä kumpikin. Saavat vaan ihmiset suuttumaan ja tekemäänkin pahoja tekoja... taitaa saksasta ja jenkeistä tulla pahimmat ihmisten alistamispyrkimykset ja suomipellepoliitikot noudattavat jokaista noiden oikkua paavillisemmin kuin paavi itse... perkele...
- Haitantekoa
Kuopion päättäjiin on tarttunut maamme nyky-hallituksen tauti!
Tehdään sellaisia päätöksiä joissa ei ole mitään järkeä, ja joista ei seuraa keskustan alueen yrityksille ja niissä asioiville kuin pelkkää haittaa.- nimimerekki
ai että korkeempien parkkimaksujen tuomista vapaista parkkipaikoista kärsivät?
Muutenkin kaupunkin valtuusto vois ite maksaa sen kalahallin tuoman velan pysäköintilaitokselle. - mallipotilas.suomi
EU:ssa suomea pidetään varmasti ihan pilkkanaan ja maamme päättäjät ovat siellä yleinen naurun aihe. Aina kun EU keksii mitä typerimmän direktiivin, mallioppilas = ilman omia aivoja omaava suomi toteuttaa ne pilkulleen kun muut osaavat kyseenalaistaa ja soveltaa niitä omien etujensa mukaiseksi. Mutta ei suomessa... kyllä on tätä maata rangaistu huonolla herraonnella ja vuosikymmenet... vittu mitä touhua...
- Anonyymi
Olen harkinnut kansalaisopistossa opiskelua, mutta kalliiden kurssimaksujen päälle tulevat pysäköintikustannukset ovat estävä tekijä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1994346
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611647
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331343Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581327Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10879Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696