tämä on aina askarrattanut mieltä että osakkeita ostaessa osto hinta on korkeampi kuin myynti. eikö tässä luulis tekevän tappiota? näin ei ilmeisesti kuitenkaan ole koska eihän kukaan silloin harrastaisi tätä touhua. itsellä treidaus mielessä pyörinyt muutaman vuoden niin aloin nyt ottamaan asioista enemmän selvää. kiitos jos joku asiasta tietoinen vastaa tähän aloitelian kysymyksen
Vastaukset 1
Juuri noin se menee. Pörssi on vapaa kauppapaikka, jossa hinnan määräävät kysyntä ja tarjonta. Siksi myyntihinta ja ostohinta ovat hieman toisistaan poikkeavat. Kun osakkeita on myynnissä erä vaikkapa eurolla, olisi hölmöä maksaa yli sen mitä pyydetään. Siksi myyntilaita ilmaisee alinta hintaa, jolla joku on valmis myymään ja ostolaita hieman alempaa hintaa, jolla joku muu on valmis ostamaan. Kauppa toteutuu, kun jommalla kummalla puolella pöytää olevista joku hyväksyy toisella puolella olevan parhaan tarjouksen.
Jos mietit rahan tekoa osto- ja myyntilaidan välisellä arbitraasilla, niin luehan vielä vähän lisää ennen kuin ostat yhtään mitään. Tai osta ihan ensiksi vaikka Seppo Saarion pörssiraamattu.
Olisi aika hassu ajatus ostaa osakkeita myydäkseen ne. Jos löydät hyvin hinnoitellut edullisen osakkeen, miksi haluaisit myydä sen - en ymmärrä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4041691- 1451101
- 871055
- 661046
- 92950
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku139790- 94731
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50669En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57644