Omistan itse omakotitalon.
Käyn reissuhommissa viikot ja viikonloput olen kotona.
On mielessä käynyt, että vuokraisin talosta osan esim. opiskelijalle, joka viettäisi viikot talossani ja viikonlopuksi menee vanhempiensa luokse.
Tämä lähinnä vain siksi, että talossa olisi "vahti" aina viikolla ja saisihan tuosta pienen korvauksenkin. Ajattelin lähinnä vuokraksi pientä summaa, joka olisi asumistuen verran.
Onko siis alivuokralaisella mahdollisuus saada asumistukea normaalisti ? Lukenut uutisia, että jos toinen on eri sukupuolta, niin meidät katsottaisiin avopuolisoiksi ? Varmin tapa on varmaan siis hankkia alivuokralaiseksi samaa sukupuolta oleva henkilö ?
Voi kela myös ihmetellä vuokran hintaa, jos on vain esim. 150e/kk. Toki vuokrasopimukseen voi laittaa, että vuokrattavana on vain yksi makuuhuone ja keittiö/pesutila on käytössä.
Alivuokralainen
8
1676
Vastaukset
- ghgfhjhjfkf
En tiedä vastauksia kysymyksiisi, mutta haluan kommentoida. Asuin opiskeluaikoina muutamassa alivuokralaisasunnossa. Se oli yleistä silloin. Yhdessä paikassa oli tuollainen järjestely, että talon omistaja oli merimies ja halusi talonvahdin. Toinen oli vanha mummo, jolle olin seurana. Yhdessä perheessä olin lapsenvahtina. Pikkuinen huone, ja käyttöoikeus keittiöön, kylppäriin ja saunaan. Toimi hienosti kaikille. Mitä oikein tapahtui, kun alivuokralaisasuntoja ei enää tarjota eikä etsitäkään? Eikö pitäisi olla itsestään selvää, että opiskelijalle tai yksinäiselle työttömälle tai eläkeläiselle tämä olisi hyvä asia? Voisihan talon omistaja tai päävuokralainen tarjota myös satunnaista siivous- tai muuta työtä alivuokralaiselleen. Vaikka niitä leikkurimallin '18 tunnin töitä'.
- minäkin.asuin.opisk
Onnea suunnitelmallesi. Joku on varmaan tyytyväinen tuohon järjestelyyn. Voit yrittää sopia, että nuori menee vanhuksilleen viikonlopuksi, muttet voi määrätä sitä. Luotettavan nuoren löytäminen voi olla ongelma. Halpa vuokra houkuttelee kaikennäköisiä epämääräisyyksiä.. Etkä ole itse paikalla katsomassa.. voi ollakin useampi vuokralainen tietämättäsi.
- wwkd
Ei pidä paikkaansa. Vuokrasopimus voidaan laatia siten, että asunto ei ole käytettävissä viikonloppuisin.
- minäkin.asuin.opisk
wwkd kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa. Vuokrasopimus voidaan laatia siten, että asunto ei ole käytettävissä viikonloppuisin.
Missä sanoin, ettei ole mahdollista tehdä sellaista sopimusta? Se on yleistä opiskelija-asuntolassa, että sieltä ollaan viikonloppu poissa. Mutta vuokralaisen on siis suostuttava sellaiseen sopimukseen. Ongelma on löytää riittävän luotettava vuokralainen "vahdiksi".
- 8989089
Asumistuella tuetaan vuokranmaksajan maksukykyä. Jos vuokra on esim 200€, siihen voi saada tietyn summan asumistukea. Ei koko summaa. Tuki on prosentuaalinen osuus vuokrasta. Toki sos.toimenasiakkaille korvataan kaikki, mutta et ehkä ole hakemassa sellaista kuviota elämääsi.
Jos olet vuokranantaja, olet vuokranantaja. Olet solminut vuokrasopimuksen vuokralaisen kanssa. Halutessasi voit ilmoittaa maistraattiin tms paikkaan (en muista mihin ilmoitetaan) että asunnossasi on asunnot 1 ja 2 tai a ja b. Näin ovat asuntonnekin yksilöidyt.
Vuokratulostasi maksat n. 30 prosenttia pääomatuloveroa. Jos saat 200€, siitä menee se kuuskymppiä ja mistään talonvahdeista ei kannata puhua, koska se tekee sinusta työnantajan ja työn arvo tulee määritellä ja jälleen olet maksumiehenä.- ihmettelijä11
"Vuokratulostasi maksat n. 30 prosenttia pääomatuloveroa."
Mistä olet tuollaiseen hurjaan prosenttiin päätynyt? Minä vuokraan yksiötä haja-asutusalueella 310€/kk. 310€ asti pääomatuloiksi katsottavat vuokratulot ovat verottomia. Ennen vuokrausta tarkistin asian verotoimistosta ja totta puhuivat. Pennin jeesusta ei ole mennyt 1½ vuoden aikana 310€ vuokratuloista. - 898988
ihmettelijä11 kirjoitti:
"Vuokratulostasi maksat n. 30 prosenttia pääomatuloveroa."
Mistä olet tuollaiseen hurjaan prosenttiin päätynyt? Minä vuokraan yksiötä haja-asutusalueella 310€/kk. 310€ asti pääomatuloiksi katsottavat vuokratulot ovat verottomia. Ennen vuokrausta tarkistin asian verotoimistosta ja totta puhuivat. Pennin jeesusta ei ole mennyt 1½ vuoden aikana 310€ vuokratuloista.Sitten, kun ilmoitat nuo verotuksessasi maksat jälkiverona ko summan.
https://www.osakeliitto.fi/uutiset/huomioitavaa-paaomatulojen-verotuksessa-vuonna-2018/ - 898988
898988 kirjoitti:
Sitten, kun ilmoitat nuo verotuksessasi maksat jälkiverona ko summan.
https://www.osakeliitto.fi/uutiset/huomioitavaa-paaomatulojen-verotuksessa-vuonna-2018/Katso netistä "vuokratulojen verotus". Pääset suoraan verotoimiston sivuille. Joko sinä tai verotoimiston virkailija käsititte jotain väärin. Maksumieheksi pääset. Ja asia on ns satavarma, ei mitään epäselvää asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282631- 1272293
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1152004- 1291983
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121723Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161471258Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291142Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901105Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt901080Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno361019