Mitä katsotte tv:stä?
Mitä/Millaisia ohjelmia ette katso, koska niissä on jotain sellaista, jota ette näe hyväksi katsoa?
Esim yleisesti tunnetuista viihdeohjelmista- mitä voitte katsoa?
Kysymys vain uskoville adventisteille
Mitä katsotte tv:stä?
15
304
Vastaukset
- verokarhunpoikanen
Adventistipastoreilla on tv, mutta monillakaan riviadventistilla ei ole televisioita. Muita visioita vastaavasti on läjäpäin.
- Pastori.Turusta
Kerroppas tietoniekka, että kenen adventistin kodissa ei ole nykyään televisiota?
Ehkä 50-60 luvuilla saattoi olla vielä niin, että jokaisessa adventistikodissa ei ollut televisiota.
Kyllä pastorit katsovat tv:stä urheilua, viihdeohjelmia, uutisia, elokuvia, ja tv-sarjoja.
Maksukanavat ovat myös pastoreiden suosiossa.
Pastori on myös ahkera nettipornon katsoja ja pastorin tietokone käy kuumana, kun 'neityseet' esittävät kuvaruudulla auliisti ja soimaamatta omia sulojaan. - verokarhunpoikanen
Pastori.Turusta kirjoitti:
Kerroppas tietoniekka, että kenen adventistin kodissa ei ole nykyään televisiota?
Ehkä 50-60 luvuilla saattoi olla vielä niin, että jokaisessa adventistikodissa ei ollut televisiota.
Kyllä pastorit katsovat tv:stä urheilua, viihdeohjelmia, uutisia, elokuvia, ja tv-sarjoja.
Maksukanavat ovat myös pastoreiden suosiossa.
Pastori on myös ahkera nettipornon katsoja ja pastorin tietokone käy kuumana, kun 'neityseet' esittävät kuvaruudulla auliisti ja soimaamatta omia sulojaan.Voihan se tv nyt jokaisen adventistin kodissa toki ollakin, mutta kuinkahan moni sen ohjelmatarjontaa katsoo, tai kuinka monen annetaan katsoa.
Nettipornoa harvemmin tulee tv:n maksukanaviltakaan. Suurin kanava nettipornoon on tietsikka.
Vai että oikein pastorit katsovat nettipornoa. No miks'ei, koska jopa helluntailaisuudessa vanhemmat seurakuntalaiset katsovat pornoa ja vielä vaimonsa tieten.
- Muistasapatti
TV on saatanan sontalatikko ja sapatin rikkojat katsovat sitä sapattina.
- jarintuntihotelliTV
Jari katsoo "pikku kakkosta" ja jatkaa sapatti-iloittelua B-rapussa asunnossaan jonka kuvittelee olevansa tuntihotelli.
- Adventisti
Katson melkein mitä vain paitsi pornoa. Väkivalta ja kieroilu saa kuitenkin minut herkästi vaihtamaan kanavaa. En pidä hevimusiikista, joten sellaista en katsele. Mieluisia ovat Star trek sarjat.
- Ymmärräadventisteja
Hollywood, Ellen White, Adventismi, Sapatti ja TV on sokaissut sinut.
- myös Ellen White teki astraalimatkoja
- PasiToivonen
keppihewonen, laita tämä sama kysymys vielä Ortodoksi-palstalle.
Ajankohtaisohjelmat, Perjantain, joitain sarjoja seuraan. Nykyään tulee niin paljon uusintoja, että kun huomaan sen tutuksi, lopetan. Jännäreitä joissa on psykologinen juoni. En kauniita, enkä rohkeita, Enkä viihdeohjelmia.
- HotelliTV
Joku hyvä kirja esim. Ellen White tai Hotelli-Jarin realitysarja palstalla ovat mielenkiintoisia.
Jari voisi hotellinsa laittaa live nettikameran.
TV:stä katson Pappien Tekopyhät tyttäret josta tulee mieleen pystyrintaiset adventisti pastoreiden tyttäret.
En paljon katos TV:tä. Viihde ei kiinnosta pätkääkään. Uutisia katson ja joskus urheilua ja ajankohtaisohjelmia.
- Pastori.Helsingistä
Pornoa. On nääs luppoaikaa. Vasta ensi lauantaina tarvitsee mennä töihin. Viikonloppuna tehty työ tuo hyvän tilin.
- Petri.Helsinki
Katson nykyään vähän tv:tä, mutta yleensä ajankohtais- ja luonto-ohjelmia. Neiti Marple viime sunnuntaina oli hyvä. Esim. viihdeohjelma Putouksen huumori ei kiinnosta ollenkaan, vaikka keskiverto ihmiset siitä pitävät.
Katsoin Tähtien sota elokuvat uudestaan sen jälkeen, kun tapasin jediritariksi itseään kutsuvan henkilön. Heillä on oikein Suomen jediakatemia, josta löytyy YouTube esittely. Voihan sitä näinkin hakea henkisyyttä elämään kunhan ei ajaudu pimeälle puolelle 😎 - vihjeyleen
Luonto-ohjelmissa harmittaa se ,ettei Jumalaa tunnusteta ollenkaan luojana .Olisi hyvä saada televisioon kreationistisesta lähtökohdasta tehtyjä ohjelmia;Suuri osa suomalaisista kun uskoo luojaan .
- Pastori.Turusta
"Luonto-ohjelmissa harmittaa se ,ettei Jumalaa tunnusteta ollenkaan luojana."
Tilannehan olisi aivan sama kun, jos joku väittäisi, että USA:n presidentti on Ankkalinnasta kotoisin oleva Roope Ankka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091185
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171004- 125906
- 94761
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten286713Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504