Meillä on vm 2006 Swift eikä varsinaisesti kytkimen kanssa ole ollut mitään ongelmia. Mittarissa nyt 151 tkm. Sellaista ongelmaa kuitenkin on että kun laitat ykkösen päälle ja lähdet liikkeelle niin kuuluu sellainen 'räpättävä' ääni. Ääni vähenee heti kakkoselle vaihdettaessa ja edelleen siitä kun vaihdetaan isompaa vaihdetta. Liikkeessä olivat sitä mieltä että vika vaihdelaatikossa ja niinpä AVKlta löytyi sopiva käytetty laatikko joka vaihdettiin. Samalla vaihdettiin uusi kytkin. Liike kävi koeajolla eikä ääntä kuulunut eikä myöskään kun haimme auton mutta pari päivää autokatoksessa sai äänen palaamaan jälleen.
Onko kellään ollut vastaavanlaisia kokemuksia? Nyt ollaan vähän sormi suussa sillä kun vanha laatikko avattiin, ei mitään jälkiä mistään mikä olisi voinut aiheuttaa äänen.
Epämääräinen ongelma Suzukissa
3
1327
Vastaukset 3
- karvapäää
Voihan röpötiti, moottorin/vaihteiston kumityynyt tietysti lopussa, vatkausliike on sen verran rankkaa
- vikamahdollisuuksia
Vetoakselin sisempi vetonivel hajalla? Kuuluuko "räpätystä" jos ajat ykkösellä tiukkaa ympyrää kumpaankin suuntaan? Pyörät käännettynä räpätys tai nakuttava ääni viittaa ulompaan vetoniveleen.
Rikkinäinen pyöränlaakerikin saattaa äännellä.
Vaihdelaatikossa voi olla harvinainen tapaus että vetopyörästön / tasauspyörästön poskilaakeri voi olla rikki joka voisi ääntää.
Moottorin / vaihteiston tukityynykin voi toki olla hajonnut ja ääntää jos osuu metalli metallia vasten. - Suska2006
Kiitos kommenteista,
Kävin juuri testaamassa autoa ja sama ääni kuuluu sekä suoraan ajettaessa että renkaat linkussa.
Nuo muut vaihtoehdot täytyy selvittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133721Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196656Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45617Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars95586- 56570
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520- 41519
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505