Kommunistinen Kiina,jossa noin 1,4 miljardia asukasta on jo kansantuotteella mitattuna suurin talousmahti.Ja vuonna 2025,johon ei kulu kauaakaan se on myös ylivoimaisesti suurin talous-ja sotilasmahti.
Joten kyllä tämäkin järjestelmä toimii ja vieläpä erittäin hyvin.
Kommunisteilla on vielä toivoa
18
3581
Vastaukset
"Joten kyllä tämäkin järjestelmä toimii ja vieläpä erittäin hyvin."
Venäjä tulee mukaan bileisiin.- TÄH
Niin ja miten Kiina niin kuin mielestänne toteuttaa kommunismia, muussa mielessä kuin rajoittamalla kansalaisten oikeuksia? Sielläkö rikkaudet jaetaan tasan.....buahhah, käykääpä katsomassa. Jos maailman rikkain mies asuu tuolla ja luultavimmin siellä on myös suurin osa maailman köyhimmistä, niin onpa outoa kommunismia????
- fjhgf
No esimerkiksi siten, että maassa on tasan yksi puolue ja se on kommunistinen.
Voiko tuota enää selvemmin toteuttaa?
- Kiinassa_yli_20v_asunut
Kiinalaisessa kommunismissa ei ole jäljellä kuin punalippu, sensuuri ja korruptoitunut puolue-eliitti .
- Karl.Kapitalismus
Mutta miten tuo sitten "Kunnonkapitalismista" eroaa ?
- Extyökkäri_
Karl.Kapitalismus kirjoitti:
Mutta miten tuo sitten "Kunnonkapitalismista" eroaa ?
Vapaa kilpailu ohittaa kommunistisen korruption hyvin pitkälti. Kiinassakin talous on kapitalistista mutta hallinto roikkuu kommunismissa koska demokratia veisi heidän paikkansa Kiinan suurinnam tunkion päällä kiekujina.
- Commendante
"Kiinalaisessa kommunismissa ei ole jäljellä kuin ......."
Ilmeisesti juuri tuo seikka selittää Kiinan hurjan talouskasvun. Kiina on jo lähes USA:n tasolla ellei edellä. Venäjä on kaukana takana - ja sinne se jääkin. Järjetön asevarustelu, joka menee Venäjällä kaiken muun edelle, syö kansakunnan voimavarat.
- ModerniHumaaniFasisti
Kiina on paras nykyinen malliesimerkki FASISTISEN yhteiskuntamallin ylivoimaisuudesta!
Kiina on kommunistinen VAIN nimeltään, mutta muuten täyttää modernin fasismin tunnusmerkit.
Sosialistimaat ja kapitalistiset näennäisdemokratiat eivät olisi pystyneet Kiinan ihmeeseen, joka hakee vertaistaan koko maailmanhistoriassa! Kiinassa on yksipuoluejärjestelmä, muuten meno siellä on oikeistolaisempaa kuin meillä täällä Suomessa.
- Pete55v
Kiina on umpikapitalistinen valtio, jossa valtaapitävä eliitti on tiukasti vallassa ns. Kommunistisen puolueen avulla. Entisestä kommunistisesta Kiinasta on jäljellä vain muiden puolueiden kielto. Kommunismin peikko on kuollut. Sillä pelottelevat eivät elä tätä päivää. Koittakaa keksiä muita pelottelukeinoja.
- IslamKelassa
Eikö se olekkaan Kiinan kommunistinen tasavalta enää....
- SinisalonTaisto
On oikeasti kamalaa että Neuvostoliitto kaatui sinä Pete olisit varmasti kuulunut sinne työläisten ”paratiisiin” olen nimittäin käynyt siellä....Sinipaitojen kanssa ja voi helvetti sitä kurjuuden määrää..... oli nimittäin sellaiset työläisten ”Ohranat vallassa” että oksat pois.... nyt en enää muuten ihmettele että vihervasemmito puolustaa Islamia Suomessa on ihan yhtä sairas poliittinen ideologia kuin kommunismikin.... hyi helvetti oikeesti....
Kiinan taloushan alkoi kjorjaantumaan kun se huusi suurkapitalistit apuun tarjoten niille käytännössä rajattomasti lähes ilmaista (läntiseen tasoon verrattina) työvoimaa.
Nythän Kiina on kommunistinen vain hallinnoltaan joka taas johtuu siitä, ettei sen johto uskalla demokratisoitua tietäen joutuvansa omien oppiensa uhriksi, uudelleen koulutukseen.Kiinalla on viellä toivoa, huolimatta siitä että siellä on kommunisteja. Valmistetaanhan suomalaisiakin tuotteita Kiinassa halvemmalla kuin meillä.
- fad
Länsi kaatuu ja katuu. Kiina nousee. Persut etsivät avaruusalusta paetakseen.
Kiina sanelee - USA kuuntelee.
Ketuttaako?- Anonyymi
Täytyy turvautua natoon jos llian uhkaavaksi käy Kiina satsaa aseisiin paljon
ja sotilastukikohtiin.
- Anonyymi
Tosi pelottavaa!!
- Anonyymi
Kaikki kinuskien vauraus johtuu kapitalistisen järjestelmän käyttämisestä. Ilman länsivaltojen tekniikkaa, tietotaitoa ja markkinoita kiinalaiset kuolevat nälkään ja kommunismi hoitaa loput niin kuin Pohjois-Koreassa, jossa kapitalismia ei ole otettu käyttöön. Myös Venezuelassa kuollaan nälkään, vaikka se on yksi maailman suurimmista öljyntuottajamaista. Syynä sielläkin 100% kommunismi. SEn epäonnistumisprosentti on täydet sata, kuolonuhreja yli 100 miljoonaa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746374MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415448Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624289NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764169Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673911Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801287- 3281125
- 601080
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32900Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831