Nyt on lyötävä Vieremällä kerrankin kunnolla liekki lepattamaan. Iivolle lohkaistaan palttiarallaa 200 hehtaaria tukkimettää ja mökkitontti Honkajärveltä. Parasta hiekkarantaa Iivon nimiin samaset 200 metriä. Kyllä jämpti on näin. Vielä kunnan varoista ostetaan kaksi Ponssea Iivon mettätiluksille. Toinen käyttöön ja toinen reserviin eläkepäiviä varten.
Jos Vieremä ei olympiakullasta näitä kykene lahjoittamaan, ilmoitan muuttavani pois Vieremältä ja tulen häpeämään kotikuntani saamattomuutta.
Iivo on palkittava Vieremällä!
8
401
Vastaukset
- Puoltolause
Eiköhän tuo ehdotuksesi saatane runnottua kunnanvaltuustossa ihan tuollaisenaan läpi, varsinkin jos joku yli puoluerajojen varauksetonta arvostusta ja luottamusta nauttiva perussuomalainen valtuutettu saadaan ajamaan ko. hanketta.
- Pielavesj
Tuskin mies haluaa sinne jäädä asumaan. Saahan sen tontin silti lahjoittaa.
- Anonyymi
Kyllä sellainen tontti pitäis Vieremällä järjestyä vaikka pieremällä.
- kattelensilläsilmällä
Onko Kultapoju -Iivo ihan sinkku?
- Realistic
Miten on Iivon eläkemaksujen laita? Siellä on muutamia esimerkkejä niin hyviä kuin huonojakin.
Hyvistä esimerkkinä Nikkola Soininen Manninen. Huonoja onkin sitten enemmän, julkisuuden kipeitä, yhteiskunnan täydellisesti hylkäämiä yhmispoloisia. Mukamas . - rottneonparasmehtäkone
Putin lahjoitti Bolsulle bemarin sitimaasturin.Pitäisi vierämän edes lada niva ostaa.Vaikka eipä noilla venäläisillä vehkeillä tee mitään.
- mainettajakunniaa
Kyllä on Vieremällä asiat mallillaan. Löytyy Einarin puisto ja nyt Iivo urheilukenttä. Molemmat suurmiehiä!! Mitähän vielä saammekaan?
- Anonyymi
Vieremä-Pieremä on synnyttänyt todellisia suurmiehiä!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444786Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.572632Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391054Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611025Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711004- 121970
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72944- 137855
- 49844
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,52810