Aikidon filosofiahan on se, että vastustajaa ei pyritä vahingoittamaan, ja myös Suomen lainsäädäntökin sanoo, että itsepuolustuksen täytyy olla aina suhteutettuna vastarinnan vaarallisuuteen.
Olin tuossa eilen illalla kävelemässä kotiin kaupasta, kunnes nuorempi mieshenkilö tuli siihen örventelemään. En välittänyt, kunnes se otti sitten ranteesta kiinni ja muistin heti, että miten käsi repäistään irti (ei vahingoita kumpaakaan osapuolta) oikeaoppisesti. Tekniikan nimeä en muista, mutta samaa tekniikkaa opetetaan kaikissa lajeissa, joihin kuuluu ranne- ja kuristusotteista irrottautumisia (Myös naisten itsepuolustuskurssilla opetetaan)
Ja koska omaan Aikido-taustan (Peruskurssi, en ala rahoittamaan mitään lajiseuraa, jos samat jutut oppii ilmaiseksikin ja voi treenata saman henkisten kavereiden kesken) niin aattelinpa, että kyllä se Aikido toimii. Tosin ihmisestähän s eon kiinni, mutta Aikidon peruskurssilla kysiesen tekniikan huomasin.
Kyllä se Aikido toimi kuten pitääkin
4
285
Vastaukset
- tanssiliikuntaa
Ei se toimi. Älkää hukatko aikaanne.
https://www.youtube.com/watch?v=rCNEhI7-yfA - Ex-Karateka87
Riippuu ihmisestä, mikä toimii ja mikä ei, ei lajista.
- ihminenriippuulajista
Jos asia olisi näin, millään harjoittelulla ei olisi mitään väliä.
Vapaaottelussa, varsinkin sen alkuaikoina kun otteluissa oli käytännössä kaikki (myös munillepotkiminen) sallittua, on nähty että kun kaksi ihmistä kamppailee, brasilialainen jujutsu ja paini ovat välttämättömiä taitoja ja nyrkkeily sekä thai/potkunyrkkeily erittäin hyödyllisiä.
Kipupisteet, aikido ym. "kuolettavan tehokkaat" itsepuolustus roolileikit ei yksinkertaisesti toimi ellet ole muutenkin voimiltasi ja urheilullisuudeltasi täysin ylivoimainen vastustajaasi nähden.
Ihminen ratkaisee myös ja täyskontakti kilpakamppailulla on yleensä taipumus jalostaa fyysisesti ja henkisesti kovempia ihmisiä kuin "gurujen" keksimillä mystisillä roolileikeillä.
- aikihomo
Idiootit. Turha hippistellä jostai harmooniasta kun nyrkki on naamassa.
Harrastakaa juoksua ja nyrkkeilyä, jotta on kuntoa, reflexiä blokata väistää tai juosta haneen.
Aikido on täyttä paskaa ja totaalisen epärealistinen. Onnittelut kuiteskin, että päihitit 8 promillen humalaisen. Ens kerralla GOOD LUCK.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1013112- 262634
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv722392Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m492355Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta302056- 871863
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71749Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä251558Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 91327