Nyt Vihreet ja Vasurit asialle, Saksan mallin mukaan Suomessakin tulisi saada hengittää kaupungeissa puhtaampaa ilmaa eli dieselit kiellettävä! Jättäköön autot kaupungin rajoille ja sieltä bussilla sujuvasti keskustaan.
Dieselautot kiellettävä myös Suomessa!
Nodiiseli
30651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Metron liityntäliikenne toteutettava vain kävellen, sähköautoilla tai polkupyörillä, ei diesel-linja-autoilla.
PS. Julkisen liikenteen lippuhinnoittelu vastaamaan todellisia kuluja.
Nyt kaikki Saksassa kielletyt dieselit myydään halvalla Suomeen. Tosin se ei vaikuta myyntihintaan täällä. Jotkut vaan tienaavat enemmän!
Parhaiten nettoaa yksityisautoilija, joka käy itse ostamassa Saksasta sen Dieselin.
Parhaiten nettoaa yksityisautoilija, joka jättää ostamatta Saksasta sen Dieselin.
Järjetöntä touhuilua.
Kävelemään sitten kaikki tai pyörällä.
Kuvitelkaa jos pitäisi lähteä tällaisella ilmalla vaikkapa sukulaisen hautajaisiin Helsingistä seinäjoelle sähköautolla? Ai onhan junat olemassa, niin mutta käveletkö hautajais saattueen perässä sitten.
Saksan kielloista nettoavat Suomalaisetkin, käytetyt autot halpuvat Saksassa !
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001721082.html
Pitänee minunkin laittaa lusikkani tuohon nykyään niin muodikkaaseen ilmaston pilaamiseen ! ( Savoksi ilman pilluu)!
Esimerkiksi yksi kaljankittaus ja jobbaus risteilijä, Tallinnan ja Suomen välillä saastuttaa samanverran kuin 100 000 henkilöautoa, miksi noista ei isommalti mekkaloida?
Ja sama noissta lensikoista, vanha Concorne kulutti kahdessa tunnissa noin 48 000 litraa soppaa, tuli sieltä varmaan saasteitakin, ja paljonko nämä uudet isot lentsikat kuluttavat kerosiinia ?
http://www.thomascookairlines.fi/Tietoa-meista/Lentokoneemme/Airbus-330-300
Noistakaan ei isommalti mekkaloida koska niillä lentävät enimmäkseen isokenkäiset, ja Suvi Lindenin kaltaiset elintapa eläkeläiset, sekä muut turhuudet !
Late Lapista. SSSS Ry!
Ainoastaan Suomen tyhjäpäinen dieselpelle kuvittelee nettoavansa loppuunpiereskellystä mannelavetista jotain, Saksassahan tuota autoa pidetään loppuunajettuna romuna joka odottaa sitä viimeistä silausta sillä autoromuttamon prässillä.
Kaikki on niin suhteellista. Miksei turhaa lentoliikennettä ja kiinalaista rojua yms kuskaavia rahtilaivoja kielletä.
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Rahtilaivan-päästöt-vastaavat-50-miljoonaa-autoa/484387
Diesel autolla ei ole kukaan kaasuttanut itseään hengiltä eli on ihmisystävällinen! Kuopiossa on piereskelty ahkerasti kalakukko pierua?
Ja entäs kuorma-autot, traktorit , kaivinkoneet, nosturiautot, katepillarit , kaivosten murskeautot jne . Kaikki ovat suuria ja käyvät dieselillä !
Kieltoon vaan kaikki ! Vedetään tuohivirsut jalkaan ja tuohikontti selkään ja ollaan onnellisia !
Autot, junat,lentokoneet, moottorilla käyvät vesiajoneuvot, mopot, moottoriajoneuvot kokonaisuudessaaan täytyy kieltää. Samoin sähköntuotanto ja puiden polttaminen.
Vain näin saadaan maailman "lämpeneminen" loppumaan.
Suomi ja muu Eurooppa pelestaa maapallon.
Just näin!!!!
Kieltäkää dieselit ihan kokonaan!
Itse ajan Dieselillä... ihan kivalla Dieselillä..
huippunopeus 250km/h
0-100km/h 4,6 sek
Euro 6 standardi
Ihan mukava kokonaisuus!
No kyllähän me kaikki vastaavat ajellaan busseilla ja pendoliinoilla mielummin...
No kateus ajaa tätä maata eteenpäin...
Ottakaa tähän nyt vielä kantaa Norjan hiihtäjiin ja dopingiin tai Jamaikan samaan tilanteeseen... olishan markku kukkoaho pyyhkinyt hanuriaan Usain Boltilla....
Vai mitä???
Herran jee.. Olkaapa nyt aktiivisia.. Kaikki katkut!!!!!!!!!!!!!!!!
Paskaa jauhat!
Mennäänpäs mittaamaan se sun dieselisi, niin olen satavarma, että ei täytä tieliikennekuntoisena euro 6- standardia.
Mutta muuten voi toki olla hyvä kulkuväline.
harvaan asuttua,ei ongelmia diesel-höyryissä. jos 3-4:ssa kaupungissa hieman diesel-tuhrua,ei sitä muualla olekaan .
diesel on ok, mutta sen verotus on suoraan perciistä.,suorastaan sairasta ryöstämistä.
Onko sinulla rahavaikeuksia?
Jos dieselit pannaan kieltoon, niin millä punaviinit kuskataan Punavuoren Alkoon?
Johan ne dieselit verotetaan ihan kipurajaan saakka, eutovero on normaalisti 50-60 niin niissä on 160-170 ainakin meillä, kun ajetaan vanhoilla autoilla. (3kk:den maksu) Polttoaineessakaan ei ole enään suurta eroa veraten bensan hintaan.
Vihreät ja Katainen hoitivat asian aikoinaan KUNTOON!
Elämää on muuallakin ,kuin siellä kehä kolmosen sisällä jossa vihreät jyrää. Pitäkää jo turpanne kiini ja älkää sotkeko koko maan asioita! Pyyhkikää mamujenne pyllyjä ja hyyssätkää heitä, mutta kustantakaan ne itte!
Enste kirjoittajalle,joka sanoi autoveroksi 60 euroa, kyllä se keskikokoisella on 300 euroa! Vai traktorit, rekat ym ongelma, hei, ne ei liiku kaupunkien keskustoissa vaan valtateillä enimmäkseen, ongelma on juuri henkilödiiselit, joissa istuu kuski yksin ja tupruu kaduilla myrkkyä muille! Henkilöautot on suurin riesa, siis henkilödiiselit.
Kyl diiselit joutais romutuspalkkion piiriin!
Nopeasti takaisin vanhan ajan nokivasaradiisselit, ne oli ihmiselle ja ympäristölle vähemmän haitallisia kuin mikään nykyinen.
Kohta pitää lähteä hakemaan uudempi nokivasara nykyisen tilalle Ruotsista tai saksasta. Vihreät kyllä kohta yrittää ssmoha kieltoja Suomessakin. No, ihmiset kun ymmärtäisi että vihreät on talouskasvun estämisen ja arkisten asioiden vaikeuttamisen puolue, joka maksattaa verorahoillaan mm. Mahdolliset diesel kiellot. Kato vihreää tuuli ja aurinkoenergiaa myös talviseen Lappiin. Puunpolttokielto samalla vihreiktä. Saadaan kato ekologisesti energiaa... Näitä on hyvä 20 kymppisen viherfeministin kalliosta kannattaa....
Kyllä tuo puunpoltto on hyvä kieltää kaupunkitaajamissa, niissä tulipesissä kun palaa akkuja sun muuta paskaa jota ei saisi niissä polttaa, naapuritkin sitten vetävät ne myrkyt keuhkoihinsa ja kuolevat sairauksiin idioottien takia.
No en kyllä tunne ketään joka akkuja takassa polttaa......ihan pelkällä puulla on pärjätty
Norja kieltää bensa-autot!
Kohta kävellään kaikki.
Joo. Vihreä Norja voi kieltää kun tukee sähköautoilua runsaalla öljyrahalla😉
Ei käy kieltäminen mitään,jos ilmanpuhtaus sivustoja katsoo niin Suomessa suurimman osan vuotta ei ole raja-arvot ylittäviä päästöjä missään kuten on Euroopassa ja Aasiassa ja Amerikoissakin joten lukemat ei puolla täyskieltoa täällä.
Jokainen voi itse käydä katsomassa noita sivuja.
Gamla bilar blir förbjudna i svenska städer – det blir konsekvensen om Transportstyrelsen får igenom sitt förslag om miljözoner för personbilar. Men förbudet kommer inte att gälla för bilar som är riktigt gamla och räknas som veteranbilar.
Enligt förslaget ska det fortfarande vara tillåtet att köra bensin- och dieseldrivna bilar var som helst så länge de inte är skattepliktiga. I dag blir bilar skattebefriade om de är 30 år eller äldre.
Vanhat autot on kielletty ruotsalaisissa kaupungeissa - tämä johtuu liikenneviraston tarkistuksesta ehdotukselle henkilöautojen ympäristövyöhykkeistä. Kielto ei kuitenkaan koske autoja, jotka ovat todella vanhoja ja joita pidetään veteraaneina.
Ehdotuksen mukaan bensiinin ja dieselkäyttöisten autojen käyttö on sallittua niin kauan kuin ne eivät ole veronalaisia. Nykyään autot ovat verovapaita, jos he ovat 30-vuotiaita tai vanhempia.
Bensaa kehittämällä lyijypäästöt loppuivat
Nesteen kehittämä MY diesel lienee maailman puhtainta.
Autoilupalstalla käyttäjät kertovat miten vanhat
autot menevät ko. ainetta käyttämällä läpi päästömittauksista.
Dieselkieltoa nopeuttaa niiden tulipaloherkkyys.
Vasta eilen paloi Norjassa parkkihallillinen henkilöautoja dieselauton vuoksi.
Dieselautot eivät sovi sinne missä on ihmisiäkin.