Millaista on opiskelu elintarviketeknologian linjalla M-M:ssä, entä mitä työ käytännössä pitää sisällään? Olisi kiva kuulla hieman etukäteisinffoa,ettei tule väärää alaa valittua. Erityisesti työllistyminen yms. kiinnostaa...
Elintarviketeknologia...
Kais@
61980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Parhaan kuvauksen elintarviketeknologian opiskelusta saat surffaamalla m-m tdk:n (www.helsinki.fi -> yliopisto -> opinnot -> tiedekunnat -> mm-tdk...) nettisivuille, ja kaivamalla esille opinto-oppaan. Sieltä näet kaikki kurssit, jotka kuuluvat ko. oppiaineeseen.
Elintarviketeknologia koostuu useammasta alasta mm. elintarviketiede, maito-, liha- ja viljateknologia. Opinnot perustuvat tähän jakoon, ja siihen kuuluu lisäksi perusopintoja mm. elintarvikekemiasta.
Kyseisestä pääaineesta valmistuu elintarvikealan asiantuntijoita, jotka työllistyvät (hyvin!) elintarviketeollisuuden tehtäviin esim. tuotekehittäjät, tuotantojohtajat, markkinointi-ihmiset, sekä erilaisten järjestöjen tehtäviin sekä tietenkin asiantuntija virkamiehiksi ja tutkijoiksi. Ala antaa itse asiassa aika laajan osaamisalueen, jota arvostetaan monella ruokaan laajasti liittyvällä alalla.
Koska sisäänpääsykiintiöt ovat melko pieniä, opinnot ovat tosi kivoja kun tarvittaessa saa henk. kohta opastusta.
Sivuaineen valinnalla voi suuntautua eri tavalla esim. sivuaineeksi voi valita elintarvike-markkinoinnin, ravitsemustieteen tai hotelli- ja ravintola alan.. monen muun vaihtoehdon lisäksi.
Suosittelen tutustumaan alaan ja opisekluun yliopiston sivuilla, ja tarvittaessa soittamaan mm-tdk:n opintotoimistoon.
Onko täällä ketään, joka olisi työskennellyt elintarviketeknologin työtehtävissä ja osaisi kertoa mitä se työ IHAN OIKEASTI käytännössä on...? Opinto-oppaissa on aina niitä nimikkeitä, jotka ei oikein kerro mitään... Kiitos vaan teknologille vinkeistä! :)
.. Mitä nyt sitten voidaan sanoa jonkin koulutuksen ihmisten työtehtävistä nehän vaihtelee aivan mielettömästi.
Itse olen tehnyt kesätöinä tavallisia paperihommia järjestötehtävissä, suunnittelimme erään ruoka-aineen markkinointikampanjaa ja mietimme terveystiedottamista. Toisena kesänä olin töissä juomatehtaan labrassa, jossa päätehtäväni ole seurata ko. tuotteen laatua. Samassa labrassa tehtiin myös tutkimusta ja tuotekehitystä eli pyrittiin parantamaan tuotteiden ominaisuuksia, prosesseja ja ehkä myös kehittelemään täysin uusia tuotteita.
Kavereita on lisäksi työskennellyt opiskeluaikoinaan pikku-virkamiehinä sekä suomessa että brysselissä. Tosin tältä alalta valmistuneita työskentelee myös mm. hot-rav alalla, lentoyhtiöissä, radiossa, journalisteina, tiedottajina.. sky is the limit.
Lisäinfoa löytyy täältä: http://www.honeybee.helsinki.fi/MMETT/opiskelu/
Tosin opiskelun esittely aintaa paljon tylsemmän kuvan opintojen sisällöstä kuin mitä se todellisuudessa on! Oma pää/sivuainevalinta vaikuttaa myös hurjasti siihen minkälaista opiskelu käytännössä on: Paljonko on teoriaa ja paljonko käytännön työtä esim. oppimispiireissä, labrassa (kivaa!)
Biotieteet on tietenkin mediaseksikäs ala tällä hetkellä ja sinne on kova tunku.
Nostan tätä ketjua, sillä hain itse tänä keväänä kyseiselle alalle ja olisi mukava kuulla hieman lisäinfoa. Eli jos täällä on kyseistä alaa opiskelevia/opiskelleita, niin ilmoitelkaa itsestänne! Erityisesti työllistyminen kiinnostaa; millaisia töitä löytyy, saako helposti oman alan töitä jne.
Vieläköhän grillaustestilaboratorio löytyy talon katolta?
En ole elintarviketeknologi, mutta hieman sivusta seurannut.
Paljon riippuu henkilöstä, suuntautumisesta, sivuaineista ja tuurista. Kaavamaisesti ajatellen maitoteknologit Valiolle, lihateknologit HK:lle ja viljateknologit Raisiolle tai Fazerille. Mutta heti kun siirrytään labrasta ja tuotannosta toimiston puolelle, suuntautumisvaihtoehdon merkitys vähenee. Toimistohommissa oikeasti oleellista on olla oikea ihminen oikeassa paikassa, eikä se ole niin tarkkaa onko myyntijohtaja / ylitarkastaja / toiminnanjohtaja lukenut pääaineenaan kasvinviljelyä, viljateknologiaa vai elintarvike-ekonomiaa.