Mul on tässä tällänen aika paska tilanne, että mun henkkarit on vanhentunut ja mun on pitäny jo vähän aikaa tilatu uus, mutta en sitte oo ku niin vähä rahaa ollu.
Ja tota nyt kadotin mun avainlukulistan, kävin pankista kysymystä mutta en saanut uutta.
Myöskään mun pankkikortti ei ole aikoihin toiminut koska se meni lukkoon ku unohin mun tunnuksen ja yritin liian monta kertaa ..
Elikkäs pitäis mennä kai poliisi laitokselta kysymään väliaikasta henk.. korttii .. mutta mistä mä rahat siihen saan? Antaisko ne sen laskulla tai jotain.. koska saan ehkä huomenna kelalta rahaa tilille.. mut en pääse kattoo ilman avainlukulistaa.
Toivoton tilanne. En voi asioida kelassa ku henkkarit on vanhentunu. Enkä saa rahaa ulos tililtänikään mitenkään, enkä voi siirtää kenenkää tilille.
Pystyisköhän poliisi antaa siis vaikka laskun niistä tai sitten et ne voi ottaa heti sen rahan sieltä mun tililtä mikäli siellä rahaa on?
Mitä ihmettä tässä pitäs tehä?
Henkkarit vanhentunu ja avainlukulista kadonnu?
1
167
Vastaukset
- Mikä_oli_tärkeämpää
Jokaisella pitäisi olla kotona hieman käteistä siltä varalta, että pankki lakkaa toimimasta. Syynä voi olla lakko, verkkopankin kaatuminen kuten Osuuspankilla tänään tai oma huolimattomuus. Minulla näkyy tällä hetkellä olevan jemmassa 270 euroa, joihin kosketaan vasta tiukassa paikassa, ja lompakossa lisäksi vaihteleva määrä.
Henkilöpapereihin tarvitaan myös kuvat, joten rahantarve lienee runsaat 50 euroa. Kai tuon verran saat lainaksikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2291104Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 68777
