Miten olisi taloudellisinta tehdä. Olen ostamassa sijoitusasuntoa, jonka vh on 125 000 ja mh n. 50 000. Vuokraa tulisin saamaan n. 500e, vuoteen 2020 maksaisin vain 145e/kk hoitovastiketta ja rahoitusvastiketta yhteensä, minkä jälkeen summa nousisi 470e saakka. Pankki taas luvannut minulle 0,6% marginaalin. Velkaa joudun ottamaan tuon 50 000 e ainakin, mutta kannattaisiko ottaa vain se ja maksaa yhtiölainaa vaiko ottaa pankilta tuo koko 125 000e?
Vastaukset 8
- Tavallinenlaskija
Kysy veroasiantuntijalta. Pankkilainan korot ainakin saat vähentää tuloista kokonaan, mutta yhtiölainan korkoa et ehkä saa vähentää ollenkaan.
Varainsiirtoveron joudut maksamaan koko hankintahinnasta.
Jos olisi kaikki tarvittavat tiedot, osaisin laskea. - tieto.on.taloyhtiöllä
Se, kuinka rahoitusvastikkeet käsitellään taloyhtiön kirjanpidossa , määrää saako taloyhtiön lainana otetun asunnon hinnan vähentää verotuksessa. Määrä on rahoitusvastikkeiden määrä vuosittain.
- Pyyuu
Luultavastihan rahoitusvastike on tuloutettu, jolloin ovat vähennyskelpoisia. Pääsääntö on, ettei kannata maksaa kuin myyntihinta ja hyödyntää rahoitusvastikkeen vähennyskelpoisuus. Toisaalta tuo saamasi marginaali on edullinen. Tiedätkö millä korolla taloyhtiö on saanut lainansa?
- jos.saa
Luultavasti ei auta mitään jos ne ei olekaan tuloutettu. Asia pitää selvittää taloyhtiöltä. Jos rahoitusvastikkeet rahastoidaan niin ehdottomasti on järkevää ottaa laina pankista.
- useampiasunto
Kannattaa ottaa pankista lainat, eikä maksella niitä taloyhtiön kautta. Korot ja kulut saa kuitenkin vähentää omassa verotuksessa tulonhankintaan liittyen.
Ihan kokemuksella vaan, että olet taloyhtiön kokouksissa ihan toisessa asemassa, jos olet maksanut pois yhtiölainat. Hukka-Ukot ja Hukka-Akat on velkaa taloyhtiölle, hieman sama juttu, kun ajatko omalla autolla, vaiko pätkäautolla.
Ja muutenkin, miettisin sinuna kaksi kertaa, että kannattaako ylipäätään lähteä tälläiseen bisnekseen, jos tälläisellä palstalla tarvitsee asiaa kysellä.- HöpöHöpöLöö
Etpä taida olla asioista perillä, jos väität:
"olet taloyhtiön kokouksissa ihan toisessa asemassa"
Yhtiökokouksissa vallan määrää osakkeiden määrä, ei se, onko yhtölainaa maksettu, vai ei.
- voi.pöljän.kevät
Hauskaa huumoria. Taloyhtiön yhtiökokoksessa vain osakemäärä ratkaisee. Ei ole mitään eroa onko miljonääri vai pa.
- Hyyhyyhyy
Mun mielestä ei kannata ostaa sijoitusasuntoa, jossa parin vuoden päästä vastike on 470€. Sitten vielä korot tulee siihen. Nykyisin pankit vaativat koko lainan takaisin maksun kerralla suoritettavaksi, jos pankkia uhkaa taloudellinen lama. Korot saattavat nousta parin vuoden kuluttua korkeiksikin. Hinnasta päätellen on sellaisella alueella, jossa hinnat ovat laskusuunnassa todennäköisesti ainakin seuraavat pari kolme vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.922829Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt442343Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391123- 36991
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153849Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58700Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi96922 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk47614Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä145578- 36571