Miten olisi taloudellisinta tehdä. Olen ostamassa sijoitusasuntoa, jonka vh on 125 000 ja mh n. 50 000. Vuokraa tulisin saamaan n. 500e, vuoteen 2020 maksaisin vain 145e/kk hoitovastiketta ja rahoitusvastiketta yhteensä, minkä jälkeen summa nousisi 470e saakka. Pankki taas luvannut minulle 0,6% marginaalin. Velkaa joudun ottamaan tuon 50 000 e ainakin, mutta kannattaisiko ottaa vain se ja maksaa yhtiölainaa vaiko ottaa pankilta tuo koko 125 000e?
Yhtiölaina vai pankkilaina sijoitusasuntoon?
8
1266
Vastaukset
- Tavallinenlaskija
Kysy veroasiantuntijalta. Pankkilainan korot ainakin saat vähentää tuloista kokonaan, mutta yhtiölainan korkoa et ehkä saa vähentää ollenkaan.
Varainsiirtoveron joudut maksamaan koko hankintahinnasta.
Jos olisi kaikki tarvittavat tiedot, osaisin laskea. - tieto.on.taloyhtiöllä
Se, kuinka rahoitusvastikkeet käsitellään taloyhtiön kirjanpidossa , määrää saako taloyhtiön lainana otetun asunnon hinnan vähentää verotuksessa. Määrä on rahoitusvastikkeiden määrä vuosittain.
- Pyyuu
Luultavastihan rahoitusvastike on tuloutettu, jolloin ovat vähennyskelpoisia. Pääsääntö on, ettei kannata maksaa kuin myyntihinta ja hyödyntää rahoitusvastikkeen vähennyskelpoisuus. Toisaalta tuo saamasi marginaali on edullinen. Tiedätkö millä korolla taloyhtiö on saanut lainansa?
- jos.saa
Luultavasti ei auta mitään jos ne ei olekaan tuloutettu. Asia pitää selvittää taloyhtiöltä. Jos rahoitusvastikkeet rahastoidaan niin ehdottomasti on järkevää ottaa laina pankista.
- useampiasunto
Kannattaa ottaa pankista lainat, eikä maksella niitä taloyhtiön kautta. Korot ja kulut saa kuitenkin vähentää omassa verotuksessa tulonhankintaan liittyen.
Ihan kokemuksella vaan, että olet taloyhtiön kokouksissa ihan toisessa asemassa, jos olet maksanut pois yhtiölainat. Hukka-Ukot ja Hukka-Akat on velkaa taloyhtiölle, hieman sama juttu, kun ajatko omalla autolla, vaiko pätkäautolla.
Ja muutenkin, miettisin sinuna kaksi kertaa, että kannattaako ylipäätään lähteä tälläiseen bisnekseen, jos tälläisellä palstalla tarvitsee asiaa kysellä.- HöpöHöpöLöö
Etpä taida olla asioista perillä, jos väität:
"olet taloyhtiön kokouksissa ihan toisessa asemassa"
Yhtiökokouksissa vallan määrää osakkeiden määrä, ei se, onko yhtölainaa maksettu, vai ei.
- voi.pöljän.kevät
Hauskaa huumoria. Taloyhtiön yhtiökokoksessa vain osakemäärä ratkaisee. Ei ole mitään eroa onko miljonääri vai pa.
- Hyyhyyhyy
Mun mielestä ei kannata ostaa sijoitusasuntoa, jossa parin vuoden päästä vastike on 470€. Sitten vielä korot tulee siihen. Nykyisin pankit vaativat koko lainan takaisin maksun kerralla suoritettavaksi, jos pankkia uhkaa taloudellinen lama. Korot saattavat nousta parin vuoden kuluttua korkeiksikin. Hinnasta päätellen on sellaisella alueella, jossa hinnat ovat laskusuunnassa todennäköisesti ainakin seuraavat pari kolme vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453473
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693201Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302965Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592748- 252269
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122233Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141698Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231547Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31457- 151346