Siksi Suomen ei pidä erehtyä harjoittamaan vientiteollisuutta. Nyt se on aiheuttanut talouden romahduksen ja luonnon totaalisen pilaamisen. Ruokakin on jo niin myrkytettyä ettei kukaan järkihemmo sitä ei uskalla kaupasta ostaa.
Maailma on liian suuri paikka suomalaisen raaka-aineen vientiin. Siksi kaivostoiminta pitää lopettaa Suomesta heti ja keskittyä vain oman kulutuksen varaan.Se ei ole paljon koska viennin lopettaminen pienentää kertaheitolla koko alan murto-osaan. Näin pitää tehdä kaikilla aloilla. Ulkomaan kauppa supistuu minimiin ja työpaikat tulevat takaisin tänne vahvistamaan taloutta ja pelastamaan meidät velkakurimuksesta jonka aiheutti vienti ja sen tukeminen.
Viennistä hyötyivät vain keinottelijat jotka korruptiolla saivat vallan puolueissa ja eduskunnassa. Näin Suomi palasi ajassa taakse sata vuotta .Kansa on nyt yhtä köyhä kuin tsaarin aikaan. Eikä vain rahaton vaan myös velkainen jota surkeutta siihen aikaan ei ollut.
Ipulaiset varoittivat EU-jäsenyyden haitoista alusta alkaen. Nyt kaikki varoitukset ovat toteutuneet EUn takia ja kansa on menettänyt identiteettinsä ,kykynsä ajatella,demokratiansa ja lopuksi vaurautensa joka EUn toimesta on muutettu valtavaksi velaksi. Parikymmentä vuotta suomalaisvastaiset voimat ovat huijanneet meitä EU-koneistolla joka suoltaa meille ohjeita ja direktiivejä toimia itseään vastaan. Britit pelastivat itsensä ja taloutensa erolla viime tingassa. He selviytyvät kurimukselta muutamalla sadalla miljardilla. Suomi olisi selvinnyt siis muutamalla kymmenellä miljardilla mutta keinottelijoiden pikku joukko pitää Suomea pakkojäsenyydessä katkeraan loppuun asti. Se tulee maksamaan meille koko sivilisaatiomme romahtamista.
Suomi on pieni maa
loppu-liki
3
162
Vastaukset
- hoven_uittv
lopullista - - - korahtelua - - - viimeisen ipuääliön sanavarastosta, kyllä IPU ryssän antaisi niiiin mielellään louhia ja toskata täälläkin..
- takaisin_sankkon_varteen
Toivoton tapaus ... home pöllähtelee jo otsikosta..
- mätä-haisee
Taivaskanava äänessä. Mitä väliä näistä märkäkorvista. Tuhoavat ensiksi itsensä ja luulevat meidän auttavan heitä kun tulee hätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370