Paras paikka eläköityä Suomessa?

Oi_maamme

Mikähän mahtaisi mielestänne olla kustannustehokkaasti ajatellen paras hinta/laatupaikka eläkevuosien viettämiseen Suomessa? Hyvää loppusijoituskohdetta siis etsin.

Asumiskustannuksien pitäisi siis olla kohtuulliset, mutta sijaita silti hyvien palvelujen ja liikenneyhteyksíen äärellä. Rauhalliset, kauniit maisemat , kalastus- ja marjastusmaatkaan eivät olisi pahasta.

4

641

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Redfgujvghkol

      Helsingin ydinkeskustasta löytyy useita paikkoja.
      Noista ehdoista täyttyy oikeastaan kaikki. Asumiskustannuksista voi keskustella, mutta tuo vaatimuksesi paras hinta/laatu kuittaa melkoisesti sitäkin.

    • Tasapainossa

      Valittavana on runsaasti 20000 - 100000 asukkaan kaupunkeja, joissa on mukavaa ja edullista asua, palvelut ovat kunnossa ja maaseutua löytyy läheltä. Mitä enemmän eri kaupparyhmiä ja erityisesti itsenäisiä ketjuja on tarjolla, sitä parempi rahojesi kannalta.

    • kestokassi

      Elinkustannusten erot ovat maantieteellisesti aika marginaalisia, jos ajattelemme vaikkapa sähkö, vesi tai kauppalaskua. Ruoka maksaa suunnilleen saman kasvukeskuksen supermarketissa ja maalaiskunnan pikkukaupassa. Suurperheen kauppalaskussa kilpailu tuntuu, mutta eläkeläisen, tai eläkeläispariskunnan taloudessa ei juurikaan.

      Huomattavin ero tulee omistusasunnon hinnassa. Muuttotappiokunnassa asunto maksaa helposti puolet siitä, mitä vetovoimaisemmissa kaupungeissa.
      Leikitään, että eläköityvä ihminen asuu 100000€ rivitalokaksiossa ja muuttaa paikkakunnalle, missä vastaava asunto maksaa sen 50000€. Elämiseen jää siis 50000€ kertasumma, tai 6% tuotolla verojen jälkeen 175€/kk "lisäeläkettä", jos ei halua syödä asunnonvaihdossa syntynyttä summaa.

      Palvelut onkin sitten aika henkilökohtainen juttu. Toisille riittää kirjasto, uimahalli ja terveyskeskus ja näillä kriteereillä löytyy melkoinen määrä vaihtoehtoja. Seniorikansalainen tarvitsee myös keskussairaalan palveluja ja pitää arvioida kuinka pitkällä sairaala saa olla. Onko esim. tunnin matka julkisilla liian kaukana?

      Yksinkertaistettuna asunnot halpenevat pohjoiseen mentäessä ja kun karttaa katsoo, niin ensimmäisenä isompana keskuksena sairaaloineen tulee Oulu. Emme kuitenkaan halua maksaa Oulun hintoja, joten siitä noin tunnin matkan päässä itään on Pudasjärvi, missä näyttäisi olevan halvat asunnot.
      Vielä pohjoisemmaksi, kun mennään tulee Rovaniemi, mihin pohjoisen palvelut on keskittynyt ja siitä halpuutetaan taas tunti itään, niin tulee Kemijärvi, missä katto ja seinät ei maksa juuri mitään.

      Suurin hyöty muuttamisesta saadaan siis asuntoon sidotusta pääomasta, joten katso etuovesta, missä on ylitarjontaa ja lähdet kesällä roadtripille tutustumaan, mitä palveluja noissa työttömyyden runtelemissa syrjäkylissä on vielä jäljellä.

      • Teuravuomalle_torppa

        Paikalliset etuisuudet voivat vaihdella yksittäisten kuntien välillä. Esimerkiksi Pohjois-Suomessa on vapaa metsästysoikeus kunnassa olevilla valtion mailla, joita voi olla satojatuhansia hehtaareja. Itärajan takaa saa halpaa bensaa. Länsirajalla on kieltä osaaville lisää ilmaisia televisiokanavia. Hiihtokeskuksia ei ole joka pitäjässä. Jokin yksittäinen harrastus tai mieltymys voi siis vaikuttaa kovastikin paikkakuntavertailussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      20
      2664
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      881
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      776
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe