Henkilö kehuskelee tuloillaan

Hän soittaa ja pyytää ajelulle ja kehuskelee tuloillaan, puhuen tulotasostaan ja bonuksistaan, tietäen ettei minulla ole yhtä hyvät tulot. Onko se narsismia vai olenko vain itse liian kateellinen? Eikö hän ymmärrä että sellainen herättää kateutta, vai tekeekö tahallaan?
12303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyseessä on työkaveri vai mikä?

Äänestä

No annoitko hänelle? ;)

Äänestä
  • Hyvä kysymys ja sama tuli heti mieleen tuosta aloituksesta.

    Äänestä

  • haarataukihaaratkiinni kirjoitti:

    Hyvä kysymys ja sama tuli heti mieleen tuosta aloituksesta.

    Eiköhän kyseessä ole heikko itsetunto. Yrittää tuloillaan nostaa arvostustaan silmissäsi.

    Äänestä

Jos "pyytää ajelulle" on se minusta itsessään vähän outoa. Mikä sen ajelun tarkoitus oli?

Äänestä
  • Ajelun tarkoituksena oli hakea kyytiin joku jolle voi selittää ummet lammet työkavereistaan ja työasioista ja tuloistaan, vaikkei kiinnostaisi kuunnellakaan. Kohteliaasti yritin osoittaa kiinnostusta... Se oli kyllä tyhmää käytöstä.

    Äänestä

  • MondayLate kirjoitti:

    Ajelun tarkoituksena oli hakea kyytiin joku jolle voi selittää ummet lammet työkavereistaan ja työasioista ja tuloistaan, vaikkei kiinnostaisi kuunnellakaan. Kohteliaasti yritin osoittaa kiinnostusta... Se oli kyllä tyhmää käytöstä.

    Miksi hän sinulle halusi selittää? Miksi ajelu? Onko hän esimiehesi? Samaa sukupuolta kuin sinä vai eri?

    Äänestä

Materialistiset arvot. Työn arvo ja sen palkintona raha, jolla voi tehdä asioita - käytettävissä olevat voimavarat.

Henkiset arvot. Uskonto, itsensä kehittäminen muuten kuin ammatillisessa mielessä, kasvukokemukset, luonto, elämykset, ihmissuhteet.

Tarvehierarkiassa jälkimmäiset enemmän tai vähemmän edellyttävät ensimmäisen olemassaoloa riittävällä tasolla.

Kateus on terve piirre. Lue: ok, olet saavuttanut tuollaista, miten itse voisin tehdä sen paremmin omassa elämässäni?

Itsekkyyskin on arvo.

Äänestä

Onko narsisti? Niukka aloitus.
Jos narsisti niin käyttää sinua lähteenään. Tekee selkoa erinomaisuudestaan, jonka jälkeen sinä ihailevana siirryt autom. hänen hoviinsa.
Toisaalta. Kerran eräs mies (olen siis nainen) myös teki minulle noin ja sitten kosi. Ikäänkuin vähän sama kuin narsisti kerää hovilaisia, niin tavis kosii... En muuten suostunut, kun ihan en ehtinyt silloin sellaiseen. Sanoin että myöhemmin, mutta tämä otti sitten yhden toisen.

Äänestä

haista vitttu saatanmann paksakaka

Äänestä
  • haistetaan vitttu

    Äänestä

  • Selvittäkää päänne herran tähden! Keskittykää kehittämään omia vahvuuksianne (itsekkäästi) ja omiin asioihinne joista saatte hyötyä elämäänne ja parantakaa kaikkea siellä suunnalla... Sitten ei tule edes mieleen tämä tuo se nämä nuo ne tai narsistit ei aiheuta ongelmia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RahallaLeuhottaminen kirjoitti:

Hän soittaa ja pyytää ajelulle ja kehuskelee tuloillaan, puhuen tulotasostaan ja bonuksistaan, tietäen ettei minulla ole yhtä hyvät tulot. Onko se narsismia vai olenko vain itse liian kateellinen? Eikö hän ymmärrä että sellainen herättää kateutta, vai tekeekö tahallaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu