Yllätys mullanvaihdosssa, mitä munia?

OngelmaKukkaruukussa

Tänään alkoi mullan vaihto huonekasveihin. Oli aikamoinen yllätys kun mullan seasta löytyi aikamoinen kasa jonkun ötökän munia. Munat oli kellertäviä ja halkaisijaltaan n.2-3mm ja niitä oli noin 50-100 yhdessä nipussa. Tämä "kasa" oli selvästi mullan sisällä n.3-5cm pinnan alapuolella.

Onko joku tavannut vastaavaa ja/tai osoisiko kertoa mistä lienee kyse?

6

2042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      muurahaisen munia?

      • OngelmaKukkaruukussa

        Näin ajattelin ensin itse, mutta oli niin kellertäviä, että alkoi epäilyttämään. Mitä muuta ne voisivat olla?


      • kysy_puutarhalta

        No ei ne mitään muuta ole kuin jotain lannoite yms. kapseleita.


    • poltinkarva

      lannoitteet ovat pyöreitä.

    • Vastaapliis

      Innostuin jo saavani tässä vastauksen omaan ongelmaani, mutta ei.
      Kurkumaruukkun tyhjennyksessä saatiin paitsi runsaasti kurkuman juurimukuloita, sieltä pullahti myös nippu, siis rihmoissa kiinni oleva rykelmä pieniä pallukoita. Noin 2 sm halkaisijat tai pieniä pyöreitä kuin miniperunoita.
      Onko mitään käsitystä kenelläkään, mitä olisivat. Ne eivät ole kurkumankeltaisia, mutta samassa kasvatusruukussa olivat.

    • jaune

      Kyseessä on pitkäaikaislannoite Osmocote. Sitä on sekä tällaisena liimattuna kekona että irtotavarana. Itse kuoret eivät maadu mutta lannoite erittyy kalvosta läpi kun kyseinen "pallura" on tekemisissä kosteuden kanssa. Ota irti yksi pallo ja riko se. Todennäköisesti siellä on valkoista jauhetta joka on sitä lannoitetta. Väri siinä pallurassa on yleensä vaalean keltainen. Saman kokoisia palluroita olisivat etanan munat mutta ne ovat ensin valkoisia ja vähän läpikuultavia. Ne eivät myöskään ole kiinni toisissaan tuolla tavalla.Tuon kokoisten munien tuottaja olisi iso etana- tyyppiä espanjan siruetana tai viinimäkikotilo ja ne eivät aivan huomaamatta pysty huseeraamaan missään kukkaruukussa. Ja muutenkin jos olisi kyse etanan munista olisivat ne kuoriutuneet jo ajat sitten huoneenlämmössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe