https://keskustelu.suomi24.fi/t/15204489/mita-tama-on-pakkomielle-muihin-ihmisiin
Kirjoitin toiselle palstalle, huomasin vasta nyt että tämä olisi ollut oikeampi paikka. En viitsi tarinaa kirjoittaa uudelleen, se löytyy tuolta.
Kysymys on kuulostaako tämä ocd:lta kun ei ole mitään muita pakko-oireita. Saan masennustestistä tällä hetkellä keskivaikean masennuksen viitteet, mutta lähes aina hyvinäkin aikoina lievän masennuksen. En tuossa maininnut että teininä oli pieni viiltely jakso, mutta se oli lähinnä huomion hakua ja kokeilua, loppui yhyeen.
Sen lisäksi että saan jumittamisen joihinkin ihmisiin on minulla ehkä jonkinlaista luulotautisuutta. Eka kerran jo joskus ala-asteen viimeisillä luokilla olin ihan varma että minulla on aivokasvain. Elin asian kanssa monta kuukautta enkä kertonut tietenkään kenellekkään. Ajatus haihtui kun kuulin että päänsäryt ovat normaaleja ja silmien kummalliset oireet migreeniä. Aina on särkyjä ja ajattelen aina pahinta. Tällä hetkellä luulen että minulla on reuma, vaikka tiedän ettei ole. Olin juuri työterveystarkastuksessa, sitä ennen luulin että minulla on diabetes. Uskon näihin aina 100% ja tunnen kaikki oireet kehossani.
Äitini on ihan selvästi luulotautinen, en tiedä onko tämä opittua. Suhtaudun varauksella myös näihin psyykkisiin sairauksiin, koska voivat nekin olla vain oman pääni tuotetta. Hahmotushäiriö on ainut oikeasti diagnosoitu ominaisuuteni, kaikki add ja masentuneisuus on omaa arviota. Mutta en minä terveeksi itseni koe, siis psyykkisesti. En vain tiedä mikä minulla on.
Tosin työterveydestä määrättiin uuri psykologille, jonne on kyllä kova kynnys mennä että saatan peruuttaa koko ajan. Masennusoireiden ja unettomuuden takia. Näistä asioista en edes maininnut työterveydessä, sain vain liikaa pisteitä mielialakyselyssä vaikka vastasin mielestäni kaikki alakanttiin.
Pakkomielle muttei ocd? Mitä tämä on?
4
437
Vastaukset 4
- oiskohanseniin
Olet sairaalloisen utelias ja haluat tietää toisesta kaiken?
- pakkooire
No sitä olen miettinyt missä menee uteliaisuuden raja? Jos on sairaalloisen utelias onko se sairaus?
- ihmeellinen_mies
Mä olen samanlainen kuin sä, luulen kaikkee ja elän sen täysillä. Elin yhden luulon kanssa vuosia. Muutenkin aina kun luen jostakin uudesta ja mielenkiintoisesta uskon sen täysin, elän senkin ja sit viikon kuluttua huomaan että ehkä se kaikki ei ollutkaan niin täydellistä. Niinku halu uskoa kaikki ja sit lopuksi havahdun katsomaan realistisemmin. Ihmisetkin joskus, ne valtaa mun pään, ajattelen kuin ne, niiden äänellä, omaksun niiden persoonan. Se on todella rasittavaa varsinkin jos se toinen on joku ikävä tyyppi, mut ok jos pidän siitä. Hämmentävää joskus, jos se ihminen ajattelee täysin erilailla ku mä. Mut mulla on kaamee tarve ymmärtää kaikki, en oikein kestä jos en voi ymmärtää.
- ihmeellinen_mies
Luin nyt vasta tuon linkin. Mulla ei tuollaista ole. Jos on niin lievästi, se on ehkä mielenkiintoa siltä varalta että pitää varmistua et millasia ihmisiä toisen elämässä on, et kelpaanko heillekin. Haluan tietää erään asian ihmisistä että voin varmistua jostakin pelostani. Haen kai varmistusta pelolleni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11523Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 104437
- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412