On se kumma ku koiria ei pidetä kiinni. Tänään oli jonkun hurtta hiidenkylällä vapaana. Pitää varmaan ottaa kiinni ja tehä rukkaset. Eikö metsästäjillä ole järkeä päässä? Vapaana juoksevat koirat häiriköivät ihmisiä ja muita lemmikki eläimiä.
Koirat kiinni.
Oravankylä
502570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Koiranomistajan vika jos jotain sattuu! :)
Nyt se sama hurtta oli taas pihalla. Pitänee ottaa yhteyttä poliisiin jotta tuommoiset koirien omistajat saadaan vastuuseen.koira on harmaan musta todennäköisesti jonkun sortin lintu koira. Liikkuu h iidenkylän ja oravankylän välillä.
voisiko koira olla eksynyt , eikä osaa kotiin.
Jos tiedät kenen niin kerro omistajalle... kaikille parempi.
Taitaa olla niitä Pakolan koiria. Siellä on uus emäntä ja isäntä ja niillä on koiria. Isäntä on kuulema paras metsämies päällä maan antaa niin ymmärtää,mutta tiedä tuosta erottaa jo lintua kalasta.
Siat kiinni. Muista tämä sikamies.
Röh röh kviik
Ne on kuulemma laittanut vanhan isännän pihalle puoliväkisin.
Kuka siellä isännöi nykyään?
Siellä on käki.
Taitavat olla aika eriskummallista väkeä.
Pellejä ne on ku ei anna vanhuksen asua kotona.
Vanhin tytär on palannu maailmalta kuulema.kaiken se on kuulema menettäny .rahat,talon ja miehensä.
Aivan tavallisia nuoria ovat, Kivoja ihmisiä annetaan heidän olla rauhassa.
Omahyväisiä tai uusavuttomia.
Eikös ole hyvä kun on tullut nuoria kylälle, eihän täällä ole kuin Rollattori porukkaa?
Vai että tavallisia. Tavalliset eivät valtaa asuntoja.
Ylpeitä oivat.
Taitaa olla näitä avohoito tapauksia.
Jippii.
Elikkä elintasopakolaisia.
ei heillä taida olla koiria, mutta jos koirat ovat naapurin siellä kuulemma koiria.
Helluntaiseurakunta.
Metsästäjien ruhtinas kuulema asustaa siellä.puskaradiosta kuulin.
Päskasta ei kannata huudella jos ei tiedä mitään. hyvä kun tulee kunnon metsästäjiä
Eikö nyt jotakin rakkia hengiltä saada?
Sikamies hoitaa homman..
Mitä noille juuttaan paskoille tehdään?
Sikamies keksii niille käyttöä.
Sai kantaa vaan.
Syökää koirat jos vapaana liikkuu. Niin tekee kiinalaisetkin.
Sika on parempaa takaapäin syötynä.
Jotkut koiranomistajat eivät tajua näistä koirien kiinnipitoajoista,vaan antavat koirien juosta vapaana toisten tonteille.
Niin, kun jotkut luulee, että on olemassa semmoinen kuin ihan yleinen koirien irtipitoaika.
Joka sesse karvoihin katsomatta potkitaan silloin torpasta pihalle ja hillumaan pitkin maita ja mantuja.
Koiran omistaja ei ilmeisesti piittaa koiransa voinnista. On koirulilla monta vaara edessä kun taivaltaa omilla teillään. On liikennettä, pahoja ihmisiä, loukkaantumisia, kylmä, jano, nälkä jne...
Ottakaa koira kiinni. Ilmoittakaa polliisille. Huolehtikaa koirasta ja perikää sitten paikalle ilmestyneeltä omistajalta kulukorvauksia. Voipa poliisi viedä sen löytöeläinkotiinkin. Parempi sen siellä on olla kuin yksin tienpäällä nälissään ja kylmissään.
Koira sitä koira tätä. Suotta täällä on mesoo. Meilläpäin ilmotetaan ja kysytään kenen koira mahtaa olla ja ilmotetaan omistajille jos sattuvat vastaamaan . Yleensä omistajat kyllä etsivät koiraansa ja on hätä ku on karannut. Jotnekin tuntuu että tiiätte omistajan koiralle. Joten jos ei pure ja antaa kiinni palauttakaahan omistajalle tai ilmineeratkaa hakee varmasti koiransa pois. Yleensä saman alueen koira mistä löytyy ellei ole metsällä eksynyt. Kerran meillekin ilmaantu metsällä eksynyt koira. Otettiin talteen ja pannasta selvisi omistaja. Ilmoitus ja omistaja haki heti.Eikä meistä ollut vastenmielistä ollenkaan.
Juuri näin normaali ihminen toimii. Ei ole iso asia tuppukylässä saada selville kenen koira kyseessä. Karannut koira on usein paniikissa. Todettu viimeksi tänään tiistaina 17.4. Toivon mukaan osasi kotiin. Oli oranssin värinen narunpätkä pannassa.
Huij-Arin Topi tulloo ja purroo
Mitä tuo nyt haettoo jos koera juusta jolokuttaa liikuntaa kaipaa ee se pure eikä potki sitä paitsi mukavaa kun on nuoria tullut kylälle. vanhat väistyy nuortentieltä .
Kaikilla on nykyisin kameralla varustettu puhelin taskussaan. Napatkaa kuva karkulaisesta ja tietoa eteenpäin facebook-palstalle tms. Uskon että omistaja on kiitollinen ja hakee varmasti koiransa pois pikimmiten. Miten mokomasta asiasta onkin saatu noin ikävä ja vihamielinen ketju aikaiseksi?
Älä muuta sano, Tyhjästä tehdää härkänen. tietääkseni kysesillä ei ole koiraa. Naapurissa kuulin olis montakin koiraa. olisko heidä ?
Se on Pyhäjärven tapa tehdä asioista suurempia mitä oikeasti ovat.olen onnellinen ku pääsin muualle töihin.
Pyhäjärvellä asuu omituinen väki.
Ainakin ne opettajan pennut😅
minkä koulun open pennut ei kai kylällä ole toimivaa koulua?
Siellä taitaa olla metsäläisyyden opisto.
Entäs, jos se on hyljätty koira. Jos se on jostain autosta vaan jätetty outoon paikkaan tien varteen ja nyt se ei tiedä mihin menisi ja missä olisi.
Jotkut koirat räksyttävät niin että ei saa nukuttua!Tämä asia ei jää tähän,jos ei rakin omistaja tee mitään hiljentääkseen piskinsä.
Ne on niitä kylän kovimpia metsä miehiä. Luulevat olevansa jotain mitä eivät ole,tästähän kertoo se ettei osata pitää koiria muualla ku häkissä.
Paljolti riippuu koirarodusta, kuinka paljon ne räksyttävät. Esim. Pystykorva on kova räksyttämään ja miksei monet muutkin koirarodut. Ehkä syynä on, että koiria pidetään vain häkissä tai narunpäässä pihalla. Kyllä räksyttävän koiran paikka on sisällä, jos siitä on harmia naapureille, siis räksyttävästä koirasta. Koirahan luonnollisesti räksyttää ajossa, hirvi tai jänisajossa, tai pystykorva metsässä. Ei siitä silloin ole haittaa, kun korvessa räksyttävät kaukana naapureista.
Kaikki kakkaa joka päivä.
Koirien haukunta häiritsee asunto alueella,klo 5.50 kennel repeää joka aamu.