Kebnekaisen eilen kadonneet vaeltajat on löydetty hyväkuntoisina suunnittelemansa reitin varrelta. Kyse oli siitä, että omaiset eivät saaneet yhteyttä ja pelästyivät niin paljon, että ilmoittivat huolensa Ruotsin viranomaisille. Etsintä käynnistettiin ja kaikki päättyi hyvin.
Kun itse käyn vaeltamassa, niin ilmoitan lähiomaisille reittini ja niin ikään kerron, milloin on mahdollista tavoittaa kännykällä. Lisäksi pyydän lähettämään tekstiviestejä tarvittaessa. Silloin ei tarvitse pitää puhelinta auki koko ajan vaan kun tulee seudulle, jossa yhteyttä saattaa löytyä, panen puhelimen hetkeksi päälle ja yhteys syntyy, niin tekstiviesti ilmoittaa siitä saman tien. Niin ikään korostan, että välttämättä yhteytttä ei saa vaikka kuinka yrittäisi.
Onko muunlaisia keinoja yrittää rauhoittaa lähiomaisia "vaelluksen varoista"?
Kebnekaisen kadonneet löytyneet
Hälinätön
0
123
Luetuimmat keskustelut
- 382151
- 56706
- 41661
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne65509- 62502
- 42500
- 45490
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15470Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh24469T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6467