Suzuki Marauder1600

epätoivoinenmotoristi

Mitä öljyä olette käyttäneet koneessa? Omassani on Castroll Power1 10w-40. mikä aiheuttaa satunnaisesti kytkimen luistamista (tuntuu kuin kaikki vaihteet olisi hävinneet hetkellisesti). Useimmiten toimii normaalisti.

2

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Motonomi1

      Ihan tyypillinen oire noissa japsicustomeissa alimitoitetun kytkimen vuoksi. Jos ei kytkijousien vaihdolla tilanne parane voi olla syytä harkita toisen öljyn käyttöä.
      En nyt itse ihan heti sortuisi, mutta monet tuttuni ovat vaihtaneet öljyt Mobil Delvaciin, jolloin kytkimen luisto on loppunut. Eli mennään siitä mistä aita on matalin.:)

      Castrolissa on MA2-luokitus eli pitäisi toimia märkäkytkimen kanssa. Voit tietysti kokeilla muitakin MP-öljyjä. Tarkista nyt ihan ensimmäiseksi se kytkimen säätö ettei se kanna.

    • Epätoivoinenmotoristi

      Meinasin ensin mennä helpointa reittiä ja kokeilla jotain muuta öljyä. Taitaa olla viisainta avata kytkin puoli ja tutkia miltä osat näyttää. Ei ne ajokelitkään ihan vielä ole tulossa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      931
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe