Asun taloyhtiössä jossa onn soneran/telian taloyhtiö kuitu. Kuuluu vastikkeeseen hitaimmalla nopeudella ja lisämaksusta saa nopeammaksi.
Olen huomannu että aina silloin kun joku kamppis menossa telialla kuidun toimivuus hidastuu ja katkoksia paljon. Ja kohta tämän hidastumisen jälkeen akaa tulla soittoja että nyt siihen ja siihen hintaan saat nopeamman tai joku vastaava mainoskirje kolahtaa postiluukusta. Vaikuttaa ihan tarkoituksella tehdyltä hidastukselta ja häiriöltä, että saataisiin myytyä lisäpalveluja.
Valokuitu laajakaistan "toimivuus"
7
2243
Vastaukset
- vaihda_operaattoria
Ei muuta kuin lopetat käytön ja otat toiselta operaattorilta 4g mokkulan tilalle. Paljon nopeampi ja varmempi kuin nuo kaapeliviritykset ja toimii missä vaan.
- Aijaa
Jaa, minulla ainakin toimii Telian valokuitu erinomaisesti 24/7, nopeus aina yli 900M, yleensä n. 960M tienoilla. XXL kyseessä.
- åååååå
Telia on ihan paska, eikä edes korjaa viallisia kaapeleitaan. En suosittele teliaa edes pahimmalle vihamiehelle/naisella.
- Soneroo
Hallitus saa sanoa irti koko paskan ja hommataan kunnon DNA Mokkulat!
- sjpi
Meillä myös taloyhtiön Telia valokuitu. Nopeus pitäisi olla 100, josta maksan, mutta testi kertoo, että lataus on 68,2 mgp/s. Toimii hyvin, mutta ajoittain yhteys katkeaa, vaikka modeemin nettivalo palaa. Modemi on Zyxel, ja asia korjautuu , kun sammuttaa virrat, ja aukaisee koneen. On pöytäkone, ja herää kysymys, onko ajoittainen vika koneessa vai modemissa.
Toimiiko mokkula pöytäkoneessa todella paremmin kuin kiinteä laajakaista. Taloyhtiömme sisäinen verkko on alkuperäinen eli rak.vuosi 1986 eli viat voivat johtua myös siitä.- Anonyymi
No, kytkeydyt varmaankin 100mbit/s ethernetillä, jolloin se aiheuttaa n. 10% overheadin. Tämän päälle tulee toiset n. 10% TCP/IP-protokollasta. Eli kyllä siellä aiheutuu se 100mbit/s bittien siirtoa, vaikka hyötysi siitä onkin vähäisempi. Tarkkaa arvoa on mahdoton antaa, kun riippuu niin monesta asiasta. Mm. vastapään kytkeytymisnopeus voi vaikuttaa jo testituloksiin.
Ja ADSL:ssä tuo protokolla overhead on luokkaa 16%, vertailun vuoksi.
- Anonyymi
Ei pelkästään Telialla, vaan myös DNA.lla sama juttu. Mobiili 3g- verkossa aikoinaan Hki keskustassa siirtonopeus huonoimmillaan 0,2mt/s ja ratkaisuksi tarjosivat uutta 4G- puhelinta ja liittymää.
Sanoin että no se sopii! Mutta kun asiakspalvelussa oltiin tehty jo kaikki tarvittava paketin muuttamiseksi, kysyin "tyhmäksi tekeytyneenä" että:" tämähän tulee siis samaan hintaan?"
Voitte vain arvailla miten kiukkunen oli tämä asiakaspalvelija kun luuli saaneensa huijattua asiakasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013731
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482661- 1142499
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣391988Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301767Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221551- 271532
- 221338
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701275Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81271