Valokuitu laajakaistan "toimivuus"

helunakin

Asun taloyhtiössä jossa onn soneran/telian taloyhtiö kuitu. Kuuluu vastikkeeseen hitaimmalla nopeudella ja lisämaksusta saa nopeammaksi.
Olen huomannu että aina silloin kun joku kamppis menossa telialla kuidun toimivuus hidastuu ja katkoksia paljon. Ja kohta tämän hidastumisen jälkeen akaa tulla soittoja että nyt siihen ja siihen hintaan saat nopeamman tai joku vastaava mainoskirje kolahtaa postiluukusta. Vaikuttaa ihan tarkoituksella tehdyltä hidastukselta ja häiriöltä, että saataisiin myytyä lisäpalveluja.

7

2016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihda_operaattoria

      Ei muuta kuin lopetat käytön ja otat toiselta operaattorilta 4g mokkulan tilalle. Paljon nopeampi ja varmempi kuin nuo kaapeliviritykset ja toimii missä vaan.

    • Aijaa

      Jaa, minulla ainakin toimii Telian valokuitu erinomaisesti 24/7, nopeus aina yli 900M, yleensä n. 960M tienoilla. XXL kyseessä.

    • åååååå

      Telia on ihan paska, eikä edes korjaa viallisia kaapeleitaan. En suosittele teliaa edes pahimmalle vihamiehelle/naisella.

      • Soneroo

        Hallitus saa sanoa irti koko paskan ja hommataan kunnon DNA Mokkulat!


    • sjpi

      Meillä myös taloyhtiön Telia valokuitu. Nopeus pitäisi olla 100, josta maksan, mutta testi kertoo, että lataus on 68,2 mgp/s. Toimii hyvin, mutta ajoittain yhteys katkeaa, vaikka modeemin nettivalo palaa. Modemi on Zyxel, ja asia korjautuu , kun sammuttaa virrat, ja aukaisee koneen. On pöytäkone, ja herää kysymys, onko ajoittainen vika koneessa vai modemissa.
      Toimiiko mokkula pöytäkoneessa todella paremmin kuin kiinteä laajakaista. Taloyhtiömme sisäinen verkko on alkuperäinen eli rak.vuosi 1986 eli viat voivat johtua myös siitä.

      • Anonyymi

        No, kytkeydyt varmaankin 100mbit/s ethernetillä, jolloin se aiheuttaa n. 10% overheadin. Tämän päälle tulee toiset n. 10% TCP/IP-protokollasta. Eli kyllä siellä aiheutuu se 100mbit/s bittien siirtoa, vaikka hyötysi siitä onkin vähäisempi. Tarkkaa arvoa on mahdoton antaa, kun riippuu niin monesta asiasta. Mm. vastapään kytkeytymisnopeus voi vaikuttaa jo testituloksiin.
        Ja ADSL:ssä tuo protokolla overhead on luokkaa 16%, vertailun vuoksi.


    • Anonyymi

      Ei pelkästään Telialla, vaan myös DNA.lla sama juttu. Mobiili 3g- verkossa aikoinaan Hki keskustassa siirtonopeus huonoimmillaan 0,2mt/s ja ratkaisuksi tarjosivat uutta 4G- puhelinta ja liittymää.
      Sanoin että no se sopii! Mutta kun asiakspalvelussa oltiin tehty jo kaikki tarvittava paketin muuttamiseksi, kysyin "tyhmäksi tekeytyneenä" että:" tämähän tulee siis samaan hintaan?"
      Voitte vain arvailla miten kiukkunen oli tämä asiakaspalvelija kun luuli saaneensa huijattua asiakasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1021
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1010
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe