"Uudenkaupungin autotehtaan johtaja: Yhdysvaltain eurooppalais-valmisteisille autoille kaavailema lisävero olisi vakava takaisku"
https://yle.fi/uutiset/3-10101906
Ymmärtävätkö jo persut millainen suo on Trumpin suosima tullimuurien rakentaminen. Yksi asettaa tullin, toinen asettaa vastatullin jne. jne. Ja lopuksi kaikki kärsivät.
Vapaakauppa ei ole suosittu sana, mutta se on huomattavasti parempi kuin tullit ja niistä syntyvä kauppasota josta kaikki kärsii.
Suomen BKT:stä lähes 40% tulee viennistä, erilaiset kansallisvaltiointoilut ja tullit on pahinta mitä suomalaiselle teollisuudella ja suomalaisille duunareiden työpaikoilla voisi käydä.
https://yle.fi/uutiset/3-10101906
Ymmärtävätkö jo persut millainen suo on Trumpin suosima tullimuurien rakentaminen. Yksi asettaa tullin, toinen asettaa vastatullin jne. jne. Ja lopuksi kaikki kärsivät.
Vapaakauppa ei ole suosittu sana, mutta se on huomattavasti parempi kuin tullit ja niistä syntyvä kauppasota josta kaikki kärsii.
Suomen BKT:stä lähes 40% tulee viennistä, erilaiset kansallisvaltiointoilut ja tullit on pahinta mitä suomalaiselle teollisuudella ja suomalaisille duunareiden työpaikoilla voisi käydä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei meitä persuja kiinnosta työ eikä taloushommat.
Kommariläskipersevihervasurihomosuvakkihuora ja kelan etuudet on meillä lähinnä sydäntä.
Ai nii ja isäm maallisuus on tärkee.
Tähän loppuu vois vielä sanoo tään meidän oman jutun
"Matut hiiteen syömästä meidän kelan etuja!"
Poliisien virkoja lisää vahtimaan suvakkeja, niin työpaikkoja tulee lisää, taas kansa maksaa.
https://mvlehti.net/2017/08/18/paivan-kuva-ei-saa-antaa-pelolle-valtaa/
Persut+ovat+kovia+melkasmaan,+mutta+työpaikkoja+niillä+opeilla+synny.+Niillä+opeilla+työpaikkojen+määrä+vain+vähenisi+(esimerkiksi+tullimuurien+rakentaminen+vähentää+työpaikkoja).
Eniten+uusi+työpaikkoja+Suomessa+syntyy+kansainvälisestä+kaupasta+ja+lähes+40%+Suomen+BKT:stä+tulee+viennistä.+Juuri+tullit+olisi+pahinta+suomalaiselle+duunarille,+esimerkisi+suomalainen+metalli-,+paperi-+ja+autoteollisuus+ovat+täysin+pulassa+jos+lähdetään+tullien+suuntaan+menemään.
Eu virkoja lisää, rahaa mulle ja märkkelille lisääääää, talo täyteen matuja ja lisää rahaaaa.
https://mvlehti.net/2018/03/04/saksaan-hallitus-angela-merkel-jatkaa-euroopan-tuhoamista/
Jussille pari avustajaa ja eu-virka, kun kohta on muuten ihan viraton. Virraton tuo on ollut jo kohta vuoden, kun on pitäny asialinjalla yrittää olla.
tää on liian vaikea asia tällä palstalla.
Matu syö pöydästäsi se onkuin lapamato syö ihmisen lopulta kuiviin,samanlainen on Vasuri jos käsket kylään asettuu lopulta taloksi ja syö talon kuiviin.
Miten tämä liittyy USA:n tulleihin, räkäaivo?
Mitä se aloittajatrolli projisoi omaa Trump-kiimaansa persussuomalaisiin? Esimerkiksi Halla-Aho kannattaa transatlanttista kauppasopimusta, koska ymmärtää tavaroiden ja matujen vapaan liikkumisen eron. Suomen talous ei ole eikä tule perustumaan autoihin. Pelkästään pelifirma Supercellin liikevaihto on 4 miljardia. Korkean lisäarvon palveluvienti kasvaa koko ajan, kun ei enää pärjätä bulkkisellulla.
Aloittaja on henkisesti jälkeenjäänyt Vasuri joka ei ymmärrä että Trump suojelee oman maan teollisuutta meillehän tämä on viersas asia.Amerikkalaiset valitsivat Presidentin se on tietääkseni maan sisäinen asia meillä on Suvakkimedia huutanut yötäpäivää valinnan johdosta,nyt on alkanut parkuminen Italian vaaleista on kuulemma äänestetty väärin Tuskin tästä tulee mitään kauppasotaa tämä lässähtää kasaan että turhaa meuhkaamista jälleen.
USA:ssa ovat republikaanitkin heränneet vastustamaan Trumpin töppöilyjä.
Miten ihmeessä persut saavat maahanmuuton sotkettua joka aiheeseen? Ymmärtääkö maahanmuuttofanaatikot ollenkaan, että enemmistö ihmisistä eivät jumita maahanmuttossa 24/7 vaan elelevät ihan tavallista elämää ilman kummallisia pakkomielteitä.
Ei mv-lehti ja maahanmuutto liity mitenkään kauppasopimuksiin. Se että Suomeen tulee tällä hetkellä muutama tuhat turvapaikanhakijaa vuodessa ei vaikuta pätkääkään kauppasopimuksiin ja suomalaiseen teollisuuteen. Kaikki asiat ei pyöri maahanmuuton ympärillä.
Selitys löytyy sairaudesta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ksenofobia
Kyllä ne ovat kytköksissä toisiinsa Komuakka ei vaan ymmäärrä näin monimutkaisia asioita.
No ei nyt suuremmin kytkössissä ole.
Suomen väkiluku noin 5,5 miljoonaa (5 500 000). Turvapaikanhakijoita on tullut keskimäärin vuodessa noin 3000 ennen viime vuosia, nyt viime vuosina yli 10000 vuodessa, nyt taas vähän pienemässä tänä vuonna. Kokonaisuutta nuo ei hetkauta.
Ei suomalaisessa teollisuudessa jumiteta hommafoorum meiningillä. Suomalaisia tehtaita ei hetkauta suuntaa eikä toiseen että tulee vuodessa muutama tuhat tai vaikka yli kymmentuhatta turvapaikanhakijaa.
Miksi joillekkin on niin ylitsepääsemättön vaikea ymmärtää että kaikki asiat, kaikki ihmiset, kaikki taloudet yms. ei mitenkään pyöri ja jumita yhden ilmiön ympärillä.