1. Tim. 3:13 Sillä ne, jotka ovat hyvin palvelleet, saavuttavat itselleen kunnioitettavan aseman ja suuren pelottomuuden uskossa, -> ***) Kristuksessa Jeesuksessa.
1. Tim. 3:14 Vaikka toivon pian pääseväni sinun tykösi, kirjoitan sinulle tämän,
1. Tim. 3:15 että, jos viivyn,
***) -> tietäisit, miten tulee olla Jumalan huoneessa, joka on elävän Jumalan seurakunta, totuuden pylväs ja perustus.
1. Tim. 3:16 Ja tunnustetusti suuri on jumalisuuden salaisuus:
1. Hän, joka on ilmestynyt lihassa,
2. vanhurskautunut Hengessä,
3. näyttäytynyt enkeleille,
4. saarnattu pakanain keskuudessa,
5. uskottu maailmassa,
6. otettu ylös kirkkauteen.
1. Tim. 3:14 Vaikka toivon pian pääseväni sinun tykösi, kirjoitan sinulle tämän,
1. Tim. 3:15 että, jos viivyn,
***) -> tietäisit, miten tulee olla Jumalan huoneessa, joka on elävän Jumalan seurakunta, totuuden pylväs ja perustus.
1. Tim. 3:16 Ja tunnustetusti suuri on jumalisuuden salaisuus:
1. Hän, joka on ilmestynyt lihassa,
2. vanhurskautunut Hengessä,
3. näyttäytynyt enkeleille,
4. saarnattu pakanain keskuudessa,
5. uskottu maailmassa,
6. otettu ylös kirkkauteen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jumalaksi tekeytyminen on petoksista julmin ja lopputulos tuollaisesta uskosta on tuhoisin. Olkoon kysymyksessä yhdistys, tai yksityinen henkilö, joka ryhtyy jumalaksi tekeytyneenä julistamaan muille, niin ei pidä uskoa tuollaisiin vakuutteluihin. >Ei pidä lähteä ihmisiä tai mitään ihmisjoukkoa seuraamaan. Mark. 13:21 Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko.
Mutta siellä missä YKSIN KRISTUSTA julistetaan tienä taivaaseen, niin mene syntinen sinne kuulemaan sanomaa Kristuksesta, joka on sinunkin syntisi raskaalla uhrillaan sovittanut ja valmistanut sinulle tien taivaaseen. .
Eikös lestaadiolaisistakin voi sanoa että he ovat lähteneet seuraamaan häntä, Lestaadiusta, 1800-luvulla elänyttä miestä, ihmistä jonka ymmärrys, ajatukset, JÄRKEILYT ja tulkinnat omasta mielestään syntyneinä ovat kajahtaneet aikanaan ihmisiin kuin häkä.
Oikeasti, oliko edes 1900-luvulla mitään herätyksiä lestaadiolaisuudessa muuta kuin sisäsyntyisyys, muuta kuin hajoilut sisäisesti joidenkin miesten perässähiihtämiseen.
Aloittajalle"
-
Tim. 3:16.
selitystä : Kristus on "Ilmestynyt lihassa" ihmiseksi tullessaan :
"Sana tuli lihaksi "(Joh , 1:14. )
-
Vanhurskautunut Hengessä, (vanhurskautuminen on näet
vapautumista syyllisyydestä...
-
Näyttäytynyt enkeleille, lunastustyönsä täytettyään Kristus nousi
kuolleista, ja monia enkeleitä oli silloin läsnä.
-
Saarnattu pakanain keskuudessa :
ja edelleen saarnataan kansojen (ei vain 'pakanain' eli vain
ei juutalaisten;) juutalaisille oli saarnattu ensin Room. 1:16
-
Uskottu maailmassa , vaikka heidän täysi luku ei vielä ollut
käynyt sisälle armonvaltakuntaan Room. 11:1-32.
-
Kristus otettiin Kirkkauteen : taivaaseen astumisessa.
-
-
Kumma kun ei ole tullut jatkoja,
edellisiin viesteihin. . . .
-
sinulla on taas aikaa täällä peuhata, kun pakkaset ovat hellittäneet toistaiseksi
No niin mitäpä muuta, tekisin
kun kirjoittelisin tänne. . . .
-
et mitään ilman pakkasilmoja
Mistähän tuo juttu on alkunsa saanut, täällä Teutan kirjoituksista, vai ihan luonnossa tapahtuneista , ja jos niin koska on siihen liittyvät asiat tapahtuneet? Täällä olen siihen viime syksystä, jolloin näitä aloin lukea, törmännyt useasti. Sahtia minulle Teutan seurassa ehdoteltiin jo henkilökohtaisestikin eilen tai tänään. Siis ei Teuta ehdottanut, joku muu, mutta ajattelen, että siinä saattoi olla hyvä henki taustalla vaikuttamassa. Tiedä vaikka olisi voimallisempikin henki... emme voi tietään.
Nämä on ns. sisäpiirin jutuja, mene sinä vaan jo nukkumaan iltarukouksen keralla.
Odottaako Jumalasi jonkun luvun täyttyvän?
Menikö Jumalasi Pannahinen paljastamaan sinulle lukuja ja aikoja?
Nyt kun olet Jumalaasikin pätevämpi ja tietäväisempi matemaatikko, aikojenkin Herra niin heittelepä jälleen niitä johtopäätöksiäsi, kaavojasi, lukujasi ja aikojen täyttymisiä?
En ole mielestäni koskaan heittänyt varmoja lukuja
vaan aina olen pyrkinyt esittämään mahdollisia
vaihtoehtoa ja n. lukuja. . ....
-
Jotka ehkä ei pidä paikkansa, mutta on jotain
kouraan tuntuvaa, niinko ajaton huomaa...
-
Teukka, kolmea pistettä lauseen lopussa käytetään silloin, kun lause jää tarkoituksella ikäänkuin kesken, nyt käytät sitä joka lauseen lopussa!
pilkun käyttötaito on kohentunut askel askeleelta