Nivustyrä ja leikkausen hintaluokka?

TulevaLeikkauspotilas

Terve, olen 21v mies, jolla nivustyrä kehittynyt useamman vuoden ajan ja nyt edennyt vasempaan kivespussiin. Tyrä ei tuota kipua (muuten kuin takaisin painaessa vähän) , mutta alkaa koonsa puolesta jo v*tuttamaan. En netistä löytänyt kuin yksityisiltä nivustyräleikkauksen hintoja, ja hintaluokka vaihteli 2000-4000€, eikä nyt opiskelevalta semmoisia ihan heti löydy.

Pitääkö tässä nyt sitten suorittaa opiskelut, mennä kunnolla töihin ja sitten vuoden parin jälkeen pääsen aikaisintaan leikkaussaliin, vai miten on muilla homma sujunut?

Kiitos etukäteen.

4

5978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TarkistaAlueenHinnat

      Julkinen puoli maksaa huomattavasti vähemmän ja lisäksi julkisen puolen kustannuksia hyväksytään myös toimeentulotukee, jos siihen sattuu olemaan oikeutta. Ensin terveyskeskukseen, yksi käynti maksaa noin 20€ (kuntakohtaisia eroja tuossakin hinnassa). Sitten jos sieltä onnistuu saamaan lähetteen eteen päin, joskus puolen vuoden päästä poliklinikkakäynti jossain alueen sairaalassa kirurgian poliklinikalla, kustannus pikkusen alle 50€. Jos siellä ollaan sillä kannalla, että operoidaan, niin joskus puolen vuoden päästä tulee aika operaatioon. Se tulee joko päiväkirurgiana (tarkista päiväkirurgian maksu oman alueen sairaalan hinnastosta), tai sitten osastoaikana, joka maksaa tietyn summan per osastopäivä. Jos olet vain yhden yön, se tekee kaksi osastopäivää. Hinta selviää paikallisen sairaalan hinnastosta. Tuossa siis menee helposti noin vuosi, ellei ylikin, riippuu miten nopeasti niitä aikoja sattuu saamaan ja miten monta käyntiä joutuu käymään. Muistathan, että julkisen puolen sairaalat on opetussairaaloita, eli operoimassa voi olla kirurgiaan erikoistumassa olevia lääkäreitä. Yksityisellä pääset hoitoon nopeasti, maksaa paljon ja siihen saatava Kelan sairausvakuutuskorvaus on murto-osan kustannuksista. Yksityissektorin kuluja ei myöskään hyväksytä toimeentulotukeen, vaikka siihen sattuisi muuten oikeus olemaankin.

      • Lääkäriin_vaan

        Nivustyrä, varsinkin jos kudoksia valuu jo runsaasti kivespussiin, voi olla kiireellisen luokan leikkaus, joten pääsy julkiselle puolelle kuroutumisvaaran vuoksi onnistunee helposti. Periaatteessa lähete poliklinikalle pitäisi tulla "automaattisesti" omalta lääkäriltä ja hoitotakuun mukaisesti kutsu polille pitäisi tulla kolmessa kuukaudessa. Jonotusaika leikkaukseen pitäisi olla maksimissaan 6 kk, mutta usein näistä hoitotakuun rajoista luistetaan. Mikäli on epäilyksiä mahdollisesta kuroutumisesta ja sen aiheuttamasta kuoliovaarasta, leikkaus voidaan luokitella kiireellisempään luokkaan ja jonotusaika olisi lyhyempi.


    • TulevaLeikkauspotilas

      Soitin tossa sairaalaan ja sanottiin että päiväkirurgia päälle 100 euroa, että eihän tässä sitten mitään huolta olekkaan :)

      kiitos vastanneille

      • Lääkäriin_vaan

        Lisäksi tulee vähintään yksi poliklinikkakäynti ennen leikkausta ja ehkäpä toinen jälkeen (lopputarkastus). Poliklinikkamaksu on vajaa neljä kymppiä, mutta nämä kaikki maksut "tipahtelee" useamman kuukauden välein, joten ei rasita pahemmin kukkaroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2729
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      129
      814
    Aihe