Nivustyrä ja leikkausen hintaluokka?

TulevaLeikkauspotilas

Terve, olen 21v mies, jolla nivustyrä kehittynyt useamman vuoden ajan ja nyt edennyt vasempaan kivespussiin. Tyrä ei tuota kipua (muuten kuin takaisin painaessa vähän) , mutta alkaa koonsa puolesta jo v*tuttamaan. En netistä löytänyt kuin yksityisiltä nivustyräleikkauksen hintoja, ja hintaluokka vaihteli 2000-4000€, eikä nyt opiskelevalta semmoisia ihan heti löydy.

Pitääkö tässä nyt sitten suorittaa opiskelut, mennä kunnolla töihin ja sitten vuoden parin jälkeen pääsen aikaisintaan leikkaussaliin, vai miten on muilla homma sujunut?

Kiitos etukäteen.

4

6045

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TarkistaAlueenHinnat

      Julkinen puoli maksaa huomattavasti vähemmän ja lisäksi julkisen puolen kustannuksia hyväksytään myös toimeentulotukee, jos siihen sattuu olemaan oikeutta. Ensin terveyskeskukseen, yksi käynti maksaa noin 20€ (kuntakohtaisia eroja tuossakin hinnassa). Sitten jos sieltä onnistuu saamaan lähetteen eteen päin, joskus puolen vuoden päästä poliklinikkakäynti jossain alueen sairaalassa kirurgian poliklinikalla, kustannus pikkusen alle 50€. Jos siellä ollaan sillä kannalla, että operoidaan, niin joskus puolen vuoden päästä tulee aika operaatioon. Se tulee joko päiväkirurgiana (tarkista päiväkirurgian maksu oman alueen sairaalan hinnastosta), tai sitten osastoaikana, joka maksaa tietyn summan per osastopäivä. Jos olet vain yhden yön, se tekee kaksi osastopäivää. Hinta selviää paikallisen sairaalan hinnastosta. Tuossa siis menee helposti noin vuosi, ellei ylikin, riippuu miten nopeasti niitä aikoja sattuu saamaan ja miten monta käyntiä joutuu käymään. Muistathan, että julkisen puolen sairaalat on opetussairaaloita, eli operoimassa voi olla kirurgiaan erikoistumassa olevia lääkäreitä. Yksityisellä pääset hoitoon nopeasti, maksaa paljon ja siihen saatava Kelan sairausvakuutuskorvaus on murto-osan kustannuksista. Yksityissektorin kuluja ei myöskään hyväksytä toimeentulotukeen, vaikka siihen sattuisi muuten oikeus olemaankin.

      • Lääkäriin_vaan

        Nivustyrä, varsinkin jos kudoksia valuu jo runsaasti kivespussiin, voi olla kiireellisen luokan leikkaus, joten pääsy julkiselle puolelle kuroutumisvaaran vuoksi onnistunee helposti. Periaatteessa lähete poliklinikalle pitäisi tulla "automaattisesti" omalta lääkäriltä ja hoitotakuun mukaisesti kutsu polille pitäisi tulla kolmessa kuukaudessa. Jonotusaika leikkaukseen pitäisi olla maksimissaan 6 kk, mutta usein näistä hoitotakuun rajoista luistetaan. Mikäli on epäilyksiä mahdollisesta kuroutumisesta ja sen aiheuttamasta kuoliovaarasta, leikkaus voidaan luokitella kiireellisempään luokkaan ja jonotusaika olisi lyhyempi.


    • TulevaLeikkauspotilas

      Soitin tossa sairaalaan ja sanottiin että päiväkirurgia päälle 100 euroa, että eihän tässä sitten mitään huolta olekkaan :)

      kiitos vastanneille

      • Lääkäriin_vaan

        Lisäksi tulee vähintään yksi poliklinikkakäynti ennen leikkausta ja ehkäpä toinen jälkeen (lopputarkastus). Poliklinikkamaksu on vajaa neljä kymppiä, mutta nämä kaikki maksut "tipahtelee" useamman kuukauden välein, joten ei rasita pahemmin kukkaroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      46
      892
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      763
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      488
      761
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      164
      503
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe