fiat pitäis saata vähän tietoa.

millainen auto brava oikein on? olis tarkotus tällänen joskus hankkia onko kanattava hankinta? mitä tälläinen auto kuluttaa normaalissa ajossa eli 80-sarjanen? onko auto lämmin ja kestääkö auto kuinka hyvin? entä mitä vikoja tälläsessä autossa on sitten yleensä oikein ollut? 98 tälläinen auto maksaa noin 6800 euroa. onko hintansa veroinen auto vai onko kuinka kovasti yli hinnoteltu? onko kallista tehe remontia eli ovatko osat tälläiseen autoon kuinka kallit? asiallisia vastauksia ja vastaukset vain sellaiselta jolla totella on kokemusta. kiitos jo näin alustavasti.
141830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

ei tee mitään usko jo saatana.

Äänestä
  • vastauksia henkilöiltä, joilla on kokemusta kyseisestä autosta. Sinulla ei ilmiselvästi ole.

    Äänestä

Mulla on ollut kohta kolme vuotta -98 mallinen 1,4 12V sensazione. Mittarissa nyt 100 th ja mitään isoja ei ole ollut. Takaiskarit vaihdoin kun toinen alkoi vähän hikoilemaan kosteutta ulos, rekisterivalo oli rikki ja lasinpesurin takaiskuventtiili jäätyi rikki viime talvena. Ajovalopolttimot (H1) eivät kestä kuin 30 th km. Varusteitahan tuossa ei ole kun ei ole vakoina edes keskuslukitusta, olen sen kuitenkin itse asentanut kauko-ohjaimen kera. Alavääntö on koneessa aika onneton mutta se kestää kierrättää eikä silti vie kuin 7 l satasella. Lämmityslaite ei ole mikään huipputehokas mutta kyllä sen kanssa toimeen tulee.

Äänestä
  • Kuin myös aivan samat jutut, sama vm, sama kone!
    Taitaapi olla laatu aika tasaista.

    ps. las.pesurin takaiskuventtiilistä vaihdoin pelkän kalvon.

    >Mulla on ollut kohta kolme vuotta -98 mallinen 1,4 12V sensazione. Mittarissa nyt 100 th ja mitään isoja ei ole ollut. Takaiskarit vaihdoin kun toinen alkoi vähän hikoilemaan kosteutta ulos, rekisterivalo oli rikki ja lasinpesurin takaiskuventtiili jäätyi rikki viime talvena.

    Äänestä

Hinta käteisellä ilman vaihto autoa 5500eur.Tuolla hinnalla saat rahalle vastinetta toisin kuin japsi kinnereissä vastaavalla rahalla.

Äänestä

Herkkä ajattava talvella huonossa kelissä:pari kertaa jouduttu alhaisella nopeudella tilanteesen jossa Fiiu on vienyt kuskia.Ajettiin sillä 9000-71000 km:ä ja 40000 kohdalla meni jarrulevyt vaihtoon(ei takuuseen) ja 60000:ssa jakopään hihna(maksoi muistaakseni yli 300).Bensaa paloi aika runsaasti ja kone oli huono lämpenemään.Muita murheita ei sitten ollutkaan ennenkuin tuli iso vika kehällä kun rekan nuppi jyräsi yli.Siitä selvittiin mustelmilla ja ainakin siinä tilanteessa 5 vuotiaan Bravan kori toimi niin kuin kai oli suunniteltukin.Harkitsimme sitten korvaajaksi Stiloa mutta ohjaus tuntui vielä enemmän ylitehostetulta niin päädyimme 206:een.

Äänestä

Ihan hyvä ajopeli tuo Brava on. Itselläni on ollut kaksi -99 80 jaa -02 100 ELX. Jälkimmäinen valitettavasti meni lunastukseen, kun ääliö BMW kuski päätti testata peltien lujuutta.

80:ssä ei vikoja ilmeentynyt, ainoastaan takaiskarit jouduttiin vaihatmaan 88000 km:n jälkeen, kun toinen alkoi vuotamaan. Järin lämmin auto Brava ei ole, mutta kyllä sillä tarkenee. 1.2 moottori on yllättävän käyttökelpoinen, mutta kierroksia saa käyttää jos rivakasti haluaa edetä.

100:ssa ei myöskään vikoja ollut tosin kilometrejäkin ehtisi kertyä vasta 48000. Tässäkin mallissa saa kierroksia käyttää mutta vähemmälläkin kaasulla kerkeää, ilmastoinnin käyttäminen tosin haukkaa tehoja selvästi.

Suosittelen Bravaa lämpimästi, hinta ei ole paha , eikä laatukaan niin huono ole kuin luullaan/väitetään.

Äänestä

Kannattaa osta 80 heppaisen 1,2 litran koneella, vie paljon vähemmän bensaa ja vääntää paremmin kuin 1,4 litran malli, joka on vanhemmissa bravoissa. 1,4 litrainen on vanhasta Fiatin koneesta modernisoitu 12 venttiilinen mylly, 1,2 litrainen kuuluu uudempaan fire-perheeseen, ja on 16 venttiilinen.

Äänestä
  • Niin ja eikös tuossa vaiheessa kun tuli 1.2 16V kone, myöskin varustelu parantunut. On kokoisekseen pirteä peli vaikka maantieajoonkin. Lämpö riittää autoilun tarpeisiin. Saunahan on yleensä erikseen.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Niin ja eikös tuossa vaiheessa kun tuli 1.2 16V kone, myöskin varustelu parantunut. On kokoisekseen pirteä peli vaikka maantieajoonkin. Lämpö riittää autoilun tarpeisiin. Saunahan on yleensä erikseen.

    80:sen yhteydessä alimmaksi varustetasoksi tuli sx, aiemmin oli 1,4:ssa s-varustus.

    Äänestä

  • Pitää olla paljon parempi jos kulkee talvella reippaassa maantieajossa alle 7 litran keskikulutuksella. Kesällä kuuden litran alituskaan ei tee tiukkaa. 1.4 on mielestäni mainettaan parempi. 1.2 on toki uudempaa tekoa mutta niin on niiden hinnatkin vaihtoautohalleissa.

    Äänestä

  • ose kirjoitti:

    Pitää olla paljon parempi jos kulkee talvella reippaassa maantieajossa alle 7 litran keskikulutuksella. Kesällä kuuden litran alituskaan ei tee tiukkaa. 1.4 on mielestäni mainettaan parempi. 1.2 on toki uudempaa tekoa mutta niin on niiden hinnatkin vaihtoautohalleissa.

    Vääntö alkaa alhaalta & käyrä laakea - tekee arkiajosta miellyttävän vaivatonta.

    Äänestä

  • '98 Brava kirjoitti:

    Vääntö alkaa alhaalta & käyrä laakea - tekee arkiajosta miellyttävän vaivatonta.

    kyllä mahtaa olla olematon Heh!

    Äänestä

  • alle 2 litraiset on mopoja kirjoitti:

    kyllä mahtaa olla olematon Heh!

    On se niin huvittavaa, heh heh.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jamo kirjoitti:

millainen auto brava oikein on? olis tarkotus tällänen joskus hankkia onko kanattava hankinta? mitä tälläinen auto kuluttaa normaalissa ajossa eli 80-sarjanen? onko auto lämmin ja kestääkö auto kuinka hyvin? entä mitä vikoja tälläsessä autossa on sitten yleensä oikein ollut? 98 tälläinen auto maksaa noin 6800 euroa. onko hintansa veroinen auto vai onko kuinka kovasti yli hinnoteltu? onko kallista tehe remontia eli ovatko osat tälläiseen autoon kuinka kallit? asiallisia vastauksia ja vastaukset vain sellaiselta jolla totella on kokemusta. kiitos jo näin alustavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu