Veitolan ohjelmassa Alma kertoo kuinka aamuisin jetlag korjataan lonkerolla ja pizzalla. Ei tarvitse ihmetellä miksi Alma näyttää siltä miltä näyttää.
Veitola:Alma aloittaa aamun lonkerolla ja pizzalla
Suominorsu
15772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Alma olet upea,ajattekin kysästä oletko sukua tälle Palefacelle(Miettinen Karri)?
En ole, minua ei nuo maailmanhalaaja viherpiiperöt kiinnostaa tippaakaan.
No joo, Palefacen rinnalla olisitkin ollut itseäsi paremmassa seurassa.
Öö..miksi olisi? Ja jos on niin..jo en sano mitään.
Onko alma ja mitro repo yksi ja sama henkilö !? Ovat identtiset.
Miettisiä on paljon Savossa,mukavia ihmisiä.
Alma tienaa rahansa itse joten saa syödä sitä mitä haluaa.
Huonot elämäntavat kostautuvat aikanaan. Nyt olisi vielä mahdollisuus tehdä ryhtiliike, ennen kuin pumppu, verisuonet ja maksa sanoo bäng, bäng! Ylipainoisilla on myös suurempi riski sairastua 2-tyypin diapetekseen. Miksi kukaan haluaa ehdoin tahdoin leikkiä terveydellään ja hyvinvoinnillaan?
Ota yhteyttä Almaan ja jaa hänelle valistustasi jos olet noin huolestunut hänen terveydestään.
Jos ei aikuinen ihminen osaa itsenäisesti hakea tietoa ja ymmärrä elämän perusasioita, niin se on Voi, Voi! Muutos lähtee omasta itsestään.
En mä voi tässä sille terveysguruksi muuttua!
Lievä yli tai alipaino eivät ole vaarallisia, sairaalloinen on.
Minulla on 11kg ylipainoa mutta käyn noin 6 kilsan kävelyllä joka toinen päivä ja syön vihanneksia ja kolesterolia alentavaa voileipämargariinia. Syön kalaa 2 kertaa viikossa ja otan yhden kalaöljykpaselin joka päivä. Lääkäri määräsi minulle korkean kolesterolin takia (7) noin 4 vuotta sitten kolesterolilääke Simvastatinia mutta kun olin käyttänyt sitä noin kuukauden alkoi lihaskivut ja kankeus lihaksissa jota seurasi se että en meinannut enää päästä portaita ylös asunnossamme ja kävellessäni olin jäykkä kuin rautakanki. Lopetin kolesterolilääkkeen koska olin tuolloin jo lähellä 60v ja nyt olen jo 60v paremmalla puolella mutta pääsen portaita ylös vaivatta ja kävelylenkillä askel kulkee sujuvasti.
Hyvä kun et syö kolesterolilääkkeitä! Kolesterolilla on elimistössä kymmeniä tärkeitä tehtäviä.
Kolesteroli on hormoni, ja jos yhteen hormoniin vaikutetaan keinotekoisesti (lääkkeillä) vaikutus ulottuu myös muihin hormoneihin, ja sitä kautta koko elimistön toiminta saattaa mennä sekaisin.
Yksi kolesterolin tehtävistä on soluvaurioiden korjaaminen. Luultavimmin kolesterolilääke esti lihaksissasi tapahtuvan luonnollisen lihassolujen korjautumisen, siitä kankeus ja kivut. Lihassolujen korjautumista ja uusiutumista tapahtuu joka päivä.
PS. Elimistö muodostaa kolesterolista myös testosteronia. Erityisesti miesten kannattaa muistaa tämä puoli asiassa...
Kiitos tiedosta.
Alma on niin nuori että tarvitsee vielä aikuisen terveysvalistusta.