Erikoinen piirre täällä Karstulassa kun niin sanotusti "hyväosaiset" käy ruokailemassa seurakuntatalolla, vaikka käsitykseni mukaan tarkoitettu vähävaraisille. Vai olenko väärässä ?
Seurakunnan ruokailu, onko tarkoitettu varakkaille
18
1683
Vastaukset
- kahdestikäynyt
Niin käy keskustassa asuvat hyväosaiset ja komeilla uusilla autoilla ajavat. Köyhä kansa ei omista edes sellaisia vaatteita joilla kehtaisi mennä seurakunnan kiinteistöön ruokailemaan.
Siellä muuten kuulee ne kylän pahimmat juorut jotka leviävät kulovalkean tavoin ja vääristettyinä eteenpäin. Hyvää ruokahalua vaan vaikka oksettaa. - suojhhh
No eihän ne muuten ois hyväosaisia, jos omilla rahoilla pitäis ruokakin ostaa.
- ujosensukulainen
Kuka sen ruuan kustantaa? Jos seurakunta, niin ne jotka eivät kehtaa mennä ruokailuun maksavat kirkollisveroina hyväosaisten ruuat.
Uskon että srk ei tätä lystiä maksa.
- oppiipa
Ite en ainakaan kehtais mennä hyväosaisena ruokailuun . Kirkollisverohan on vapaaehtoinen aina voi erota kirkosta ei tarvi maksaa voi kumminkin käydä ruokailussa. Kyllä ne sitten hyväosaiset syntiset joutuu tilille kun kuolema koittaa joutuvat helvetin tuleen kadotukseen.
- ristiperseeseen
Ei ole taivasta eikä helvettiä. Kristinusko on paskaa.
- JTK-TAMPERE-
Raamatussahan sanotaan, että paratiisi ja taivas on oleva teillä maan päällä, mutta köyhille maanpäällinen elämä on helvetti
- tossup
Ei helvetissä ole enää kuuma. Ilmastomuutos nääs.
- KunEnTiiä
Onko se ruokailu tarjolla säännöllisesti joka arkipäivä vai miten?
- näläkä
Hongalla ei ole ruokalaa.
Mihinkähän aikaan se ruokailu on siellä srk-talolla?
- Brynebyläinen
Miksi seurakunnan ruokailua ei järjestetä nätissä
- Anonyymi
Voi tulispas kova ripuli rikkaille mitkä siellä käyvät napaansa täyttämässä.🤣
- Anonyymi
Eihän ne aina ihan oikeen mee nää "maalliset" järjestelyt, pitäisi olla konkin ns. kirkon , tai seurakuntasalin tiloissa .Niin on Saarijärvellä ja homma toimii , tosiaankin käyvät varattomat ja kadun kulkijat ym heikossa tilanteessa olevat . Ruotuun katsomatta !! Vapaakirkon tiloissa on siellä, eikä siellä valita lahkoa ,kaikille jaetaan ruoka.
- Anonyymi
Koskaan ole mikään hyvin. Ei koskaan.
- Anonyymi
Se on tuo ihmislaji sellanen erittäin ITSEKÄS tapaus ! Ja hyvin hyvin monasti valittaa aivan turhasta asioista ,täällä VIELÄ eletään lintukodassa sinänsä. Pitäisi olla tyytyväinen ja ehkä tietyllä tavalla auttavainen . Maailma on sellanen ,et voi olla huonommin paljon ,kuten on nähty !
- Anonyymi
Seurakunta käyttää hautausmaan aurauksesta säästyneet rahat näiden silmäätekevien syöttämiseen ja ruokkimiseen.
- Anonyymi
Eihän siinä ole mitään pahaa, jos on tarjolla ilmaisia aterioita. Ainakin seurakuntakuorossa olevat laulajat tekevät suuren, ilmaisen palveluksen, kun kokoontuvat kirkkoon laulamaan, korvauksetta. Ei ole liikaa, jos saa silloin tällöin keittolautasen ja leipäpalan ilmaiseksi ja samalla voi suunnitella uusia laulujakin.
- Anonyymi
Meinaatko ??
- Anonyymi
Et taida ymmärtää. Varakkaat ei olisi varakkaita jos joka asiassa ei säästettäisi. Itsekin kävisin, mutta kun en kuulu kirkkoon niin ei kehtaa mennä. Ostan kyllä punalaputetut lihat kaupasta yhdeksän jälkeen pakastimeen. Kylässä käyn ruoka aikana niin saa mahan täyteen ilmaiseksi. On lukemattomia tapoja säästää. Varallisuutta on tullut perintönä ja sitä mukaa kun lisää kertyy ostan sijoitus asuntoja Helsingistä. Tällä hetkellä niitä on jo useita. Jos eläisin yhtä leveästi kuin perus duunari olisin haaskannut omaisuuteni jo ajat sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390